Оралното здраве при децата е влошено, а негативните тенденции се задълбочават. Това показват данните от едно скорошно изследване.
В периода 2022-2023 г. са регистрирани 48 000 екстракции (изваждане) на зъби в резултат на кариес при деца на възраст до 19 години.
Българският зъболекарски съюз изнесе данни от края на миналата година, според които 70% от децата на 5-годишна възраст имат кариес на временните зъби, а 79% от 12-годишните – на постоянните зъби. Според същото проучване 98% от 18-годишните също имат кариес на постоянните си зъби.
„Първото нещо, на което трябва да обърнем внимание, е диетата на тези деца. В основата на кариесите категорично е високовъглехидратната диета. Съветът ми към родителите е да не учат децата си да ядат твърде много сладко“, обясни д-р Бранимир Кирилов.
„Ако в менюто има въглехидрати, след това трябва да се прави едно плакнене на устата с вода. Все пак не е нужно да си мием зъбите след всяко хранене“, посочи д-р Кирилов.
Според него е по-добре да се яде шоколад, отколкото сладки тестени десерти. „тестото полепва по зъбите, докато в шоколада има мазнини, които правят повърхностен филм, намаляващ контакта на въглехидратите със зъбната повърхност“, уточнява стоматологът.
Втората причина за трагичната статистика е свързана с хигиената или по-скоро с нейната липса, посочи още той, като обърна внимание върху профилактиката. „Както възрастните трябва да ходят на зъболекар през шест месеца за почистване и контролен преглед, така и децата. При тях също се прави почистване с ултразвук и полиране на зъбите“, поясни той.
Вижте във видеото какво още каза д-р Бранимир Кирилов за оралното здраве при децата.