Навременното и адекватно лечението на кариесите ни пази от пулпит. Това каза за „Светът на здравето“ д-р Пламена Панева от Дентална клиника „Дамянов“.
„Възпалението на зъбната пулпа най-често идва в следствие на нелекуван кариес. Първоначално кариесът е повърхностен, но с течение на времето той се задълбочава и достига до нерва на зъба, което всъщност води до неговото възпаление. Ако един дълбок кариес не бъде лекуван навреме, последствието от това е да имаме пулпит“, обяснява д-р Панева.
Зъбите изискват специални грижи, за да се избегне това възпаление. Според специалистката по дентално здраве „зъбите преминават през различни фази, които могат да бъдат спрени, т.е. процесите могат да са обратими“.
„Ако се вземат мерки още в зародиш, няма да се развие пулпит. Или иначе казано, ако спрем кариеса в самото начало, той ще спре развитието си и съответно няма да се достигне до възпаление на нерва на зъба“, пояснява още тя.
Д-р Пламена Панева допълва, че при наличие на дълбок кариес не е необходимо нервът да бъде умъртвен, защото „възпалението на пулпата все още е обратимо“.
„Ако го хванем навреме, зъбът може да бъде запазен жив, въпреки че пулпата е възпалена“, допълва тя.
Преди години тези зъби директно са се изваждали, но днес лечението може да ги съхрани.
„За съжаление в днешно време все още се изваждат зъби, които имат проблеми с каналите, което не е най-доброто решение за зъба, тъй като ендодонските проблеми могат да бъдат решавани и не е нужно зъбът да бъде ваден – той може да си остане в устата на пациента дълги години“, убедена е д-р Панева.
Стоматоложката е категорична, че правилното и добре проведено кореново лечение би спасило голяма част от зъбите на пациента.