Зъбната ерозия е некариесна загуба на твърда тъкан в областта на шийката – там, където зъбът влиза във венеца. Най-честата причина за този проблем е киселинната атака, която се получава в устната кухина по време на пиене или хранене.

Емайлът на зъба е твърда тъкан, която защитава чувствителния дентин под него. В местата на ерозии това покритие липсва, дентинът се открива и човек изпитва болка. Най-често се засягат горните резци, кучешките зъби, както и първите два кътника до тях.

Ерозията образува кухина в областта на шийката на зъба, а понякога и ръбове по повърхността. Вследствие на този процес емайлът се загубва и дентинът става видим. Той е по-тъмен и жълтеникав на цвят. Освен това е чувствителен към топло и студено. Изтръпване и болка се усеща също така при консумацията на киселинни напитки и храни.

Причините, водещи до ерозии в основата на зъбите, могат да се разпределят в три групи. Механичното въздействие на зъбните четки и абразивните пасти за зъби при поддържане на лична орална хигиена могат да отключат този проблем. Ето защо човек трябва да е много внимателен към избора на четка и паста, твърдят стоматолозите.

Деминерализиращото действие на лекарствените средства, киселинните храни и напитки, както и работата в лаборатории или химически предприятия също водят до ерозия на зъбна тъкан. Съществуват обаче и други фактори, свързани с чисто физиологични особености – като слабост в шийката и т.н.

Снимка: iStock

Понякога е възможно да се насложат няколко причини, които действат едновременно. А бързината на разграждане на емайла зависи от общото състояние на пациента, уточняват стоматолозите.

По думите им много от хроничните заболявания могат да причинят дентални ерозии. Едно такова заболяване е булимията. Тя засяга все повече млади момичета, чиято основна цел е да постигнат желаните килограми. За съжаление обаче, този стремеж може да доведе до промени в твърдите зъбни структури и да причини ерозии в основата на зъбите. Поради високото съдържание на киселини в повърнатите материи, тези киселини водят до деминерализация на емайла и впоследствие той изчезва.

Киселините, произведени в стомаха, могат да се върнат към устната кухина (при така наречения гастроезофагеален рефлукс). Това също може да причини дентални ерозии. Хората, страдащи от проблеми с хранопровода или приемащи големи количества алкохол, често развиват този проблем и се оплакват от болка при консумацията на топли и студени храни или течности.

Според стоматолозите на този процес може да се противодейства, като се спазва определен режим на хранене. Както вече стана ясно, киселинните храни и напитки (като цитрусовите плодове и прясно изцедените от тях сокове) предизвикват ерозии по зъбите.

Снимка: iStock

Киселинността е с ниско pH и всичко под 5,5 вреди на зъбите. Газираните напитки, содата, пуканките и въглехидратните напитки също могат да предизвикат ерозии и затова трябва да се избягват. Както и енергийните напитки, които са изключително вредни не само за психиката, но и за зъбите.

Най-полезни не само за устната кухина, но и за цялото тяло, са водата и млякото. Те няма да навредят на зъбите, категорични са специалистите. И допълват, че млякото има способността да намалява киселинността в устата. Но това не е достатъчно. За да се предпазят зъбите от ерозия на емайла, човек трябва да спазва още няколко правила.

Газираните напитки и храните с по-висока киселинност, например, трябва да се консумират след обяда и вечерята, а не между тях. Това ще намали киселинността в устната кухина или ще ограничи нейното въздействие до по-кратък период от време.

Освен това човек трябва да пие бързо, без да задържа напитките дълго в устата си. Когато консумира прясно изцедени сокове от портокали, лимони или други цитруси, най-добре би било да се използва сламка. Така киселинността на плодовете няма да засегне зъбния емайл.

Снимка: iStock

Всяко хранене трябва да завършва с парче сирене или глътка мляко, за да се намали киселинността в устната кухина. Добра идея е също така да се дъвче дъвка, но тя задължително трябва да е без захар. Трябва да се изчака поне един час след консумацията на нещо кисело, преди да се измият зъбите с четка и паста.

Самият процес на почистване трябва да се прави задължително поне два пъти на ден – сутрин и вечер след хранене. Зъбите се мият около 2-3 минути, като се използват вода за уста и конци след изплакването им.

Децата от 1 до 3-годишна възраст трябва да използват паста за зъби с 1000 ppm флуор, а тези над 3 години и всички останали – с 1500 ppm флуор, съветват още стоматолозите.

ЗАЩО СЕ ИЗНОСВА ЕМАЙЛЪТ?

  • Прекомерна употреба на газирани напитки – в тях се съдържа голямо количество фосфорна и лимонена киселина.
  • Плодови напитки – любопитно е, че някои киселини от плодовите напитки са по-силни от киселината в акумулаторите.
  • Сухота в устата – в медицината има състояние, което се отличава с ниско производство на слюнка в устната кухина (т.нар. ксеростомия).
  • Диети – най-опасни са тези с високи количества захари и нишесте.
  • Заболявания – като това, при което често от храносмилателната система в устата се връщат киселини (т.нар. гастроезофагеален рефлукс).
  • Стомашно-чревни проблеми.
  • Лекарства – като аспирин, антихистамини и други.
  • Генетични предразположения.
  • Фактори на околната среда – силно търкане с твърда четка за зъби, износване на емайла, стрес и ерозия.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.