Повечето от нас са израснали с убеждението, че миенето на зъбите два пъти дневно е златният стандарт за поддържане на здрава усмивка. 

Но знете ли, че има моменти, в които това може да навреди повече, отколкото да помогне? Да, точно така. Според стоматолозите има три конкретни ситуации, в които е по-добре да не посягате към четката и пастата за зъби. 

Научете кои са тези ситуации, защо миенето на зъбите в такива моменти може да бъде вредно за зъбния емайл и какви безопасни алтернативи можете да използвате, за да поддържате добра устна хигиена.

Не мийте зъбите веднага след хранене

Първото нещо, което правят много хора е  да си измият зъбите след хранене. Но според д-р Шаади Манушехри, зъболекар от Лондон, това не е най-добрият избор. В свое популярно видео в социалните мрежи, събрало над 12 млн. гледания, тя предупреждава, че миенето на зъбите веднага след хранене, включително закуска, може да повреди емайла ви.

Снимка: Canva

Храненето променя нивото на рН в устата, правейки я по-киселинна, обяснява д-р Йосен Гастелум, общ зъболекар от Аризона, пред CBS News. Киселините омекотяват емайла, което го прави по-уязвим към износване при миене. 

„Слюнката има естествени буферни свойства, които неутрализират киселините, но този процес отнема около 30 минути,“ допълва Гастелум. Ако миете зъбите си преди този период, рискувате да влошите състоянието на емайла.

Вместо това, изчакайте поне 30 мин., преди да си измиете зъбите, ако искате да освежите устата си веднага след хранене, изплакнете я с вода или използвайте некиселинна вода за уста.

Избягвайте миенето на зъбите след консумация на кисели храни и напитки

Цитрусовите плодове, газираните напитки, виното и други киселинни храни и напитки са вкусни, но крият рискове за зъбите. Регистрираният дентален хигиенист Уитни Дифоджо съветва да не миете зъбите си веднага след консумация на такива продукти.

Снимка: Canva

Киселините в тези храни и напитки също омекотяват зъбния емайл. Ако използвате четка веднага след консумацията им, увеличавате риска от износване на емайла и излагане на по-деликатния слой на зъба – дентинът.

Според Гастелум, „натрупването на такива киселинни атаки с времето и миенето на зъбите веднага след това е рецепта за дълготрайно увреждане на зъбите“.

Вместо това изплакнете с вода, това ще помогне да намалите киселинността в устата.

Използвайте алкално или pH-неутрално средство за изплакване, което ще неутрализира киселините и ще освежи дъха ви, без да уврежда емайла.

Не мийте зъбите веднага след повръщане

Макар че последното нещо, което искате след повръщане, е да усещате неприятния вкус в устата, миенето на зъбите веднага не е добра идея. Киселината от стомаха е изключително агресивна към емайла.

След повръщане, зъбите ви са изложени на силно кисела среда. „Миенето на зъбите веднага след това може да вкара киселините още по-дълбоко в структурата на зъба,“ казва д-р Уитни Дифоджо. Това може да доведе до ускорена ерозия на емайла и влошаване на денталното здраве.

Вместо това, изплакнете устата със смес от вода и сода за хляб, която ще неутрализира киселините и ще намали риска от увреждане.

Може да изпозлвате и некиселинна вода за уста, която ще  освежи дъха ви, без да навреди на емайла.

Най-добрият вариант е да изчакате поне 30 мин. преди миене на зъбите, което ще даде време на слюнката да неутрализира киселините.

Колко вредно е миенето на зъби в тези случаи?

Снимка: Canva

Ако вече сте миели зъбите си веднага след хранене или консумация на кисели напитки, не се паникьосвайте. 

Според д-р Гастелум, „еднократното нарушение вероятно няма да нанесе сериозни дългосрочни щети“. 

Въпреки това, ако този навик стане редовен, рискувате сериозно увреждане на емайла. 

Mиенето на зъбите е ключов елемент от добрата устна хигиена, но времето, в което го правите, е също толкова важно. Избягвайте миенето веднага след хранене, консумация на кисели храни и напитки или след повръщане.

Вместо това, изчакайте 30 минути и използвайте алтернативни методи за поддържане на чистота и свежест в устата. Така ще защитите зъбния си емайл и ще се радвате на здрава усмивка за дълги години.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.