96% от децата в България имат поне по един кариес. Трагичните показатели за оралната хигиена при подрастващите отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз.
„Тази тревожна статистика се развива през годините. Проблемът е, че усложненията от кариесите водят до загуба на зъби. Почти всяко четвърто или пето дете има един разрушен зъб или липсващ такъв. Това води до друга статистика, че до 22-годишна възраст човек има до около три извадени зъба. Това прогресира и на 65 години средностатистическият българин има между 17 и 21 липсващи зъби в своята уста“, поясни д-р Миланов.
Той посочи още, че родителите са основен фактор при формирането на правилни орални навици при децата.
„Най-доброто, което можем да направим, е да посъветваме родителя да обърнат внимание на децата си. Подходът „Прави като мен“, върши идеална работа. Но родителят трябва да вземе детенцето си за ръка, да влезе с него в банята, да му покаже четката и пастата“, каза още д-р Миланов.
Той напомни също така, че жените имат право на втори безплатен преглед при зъболекар по време на бременността си, а пакетът за деца по Здравната каса е достъпен и е добра възможност за редовна профилактика.
Стоматолозите обсъждат Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години. Срещата им се провежда в Бургас. А в нея се включи и зам.-кметът по „Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“ Михаил Ненов.
Припомняме, че програмата е в сила от 2010 г., като от тогава насам са силанизирани около 600 000 детски зъби.
Този метод представлява защита на временните и постоянни зъби от развитието на кариес чрез покриването на дълбоките фисури със силант.