Млечните зъби започват да се развиват още докато бебето е в майчината утроба. Новородените имат пълен набор от 20 млечни зъба, скрити във венците, пише австралийският сайт Raisingchildren.

При повечето бебета зъбите започват да се появяват между шестия и десетия месец, но при някои – още на третия месец. В други случаи млечните зъби не се подават до 12-месечна възраст. Изключително малък процент от бебетата се раждат с вече 1-2 млечни зъба.

Повечето деца имат пълен набор от млечни зъби до 3-годишна възраст. Обикновено те се появяват в различен порядък, въпреки че долните резци често се подават първи, последвани от горните резци. Първите кътници са следващите, които пробиват венците, следвани от кучешките зъби и втората двойка кътници.

Как поникват зъбите и какво да направим?

Венецът се отваря, за да се покаже млечното зъбче, когато то достигне до повърхността. Родителите могат да забележат, че бебето може да търка венците си един в друг. Това не е проблем, а сигнал, че зъбчето е на път да се покаже.

Снимка: iStock

Другите признаци за появата на млечни зъбчета при бебето са:

  • раздразнително е и плаче по-често от обикновено;
  • не се храни толкова добре, колкото обикновено;
  • смуче различни предмети – като например играчките си;
  • появяват се по-редки изпражнения, без видима причина за това;
  • може да пипа или да дърпа ухото си от страната, където се появява зъбчето.

Някои от тези състояния обаче могат да са свързани и с някаква инфекция. Ето защо ако родителите имат някакви притеснения, винаги могат да се консултират с педиатъра на детето, напомнят още специалистите.

Това, което родителите могат да направят по време на никненето на млечните зъби е:

  • внимателно разтърквайте венците на бебето с пръст, като преди това сте си измили добре ръцете;
  • дайте на бебето нещо, което да дъвче или да смуче – като например мека гумена играчка или нещо подобно;
  • хранете бебето с пюрета, които не изискват голямо дъвчене.

Голяма част от педиатрите се въздържат от препоръчването на геловете за никнене на зъби, защото те невинаги облекчават болката от никненето на зъбите, а и е възможно да доведат до нежелани странични ефекти.

Дентална грижа за млечните зъби  

Стоматологичните грижи за млечните зъби могат да започнат с появата на първото зъбче на бебето. След като то навърши 3-месечна възраст, родителите могат внимателно да почистват венците на бебето си с помощта на марля и стегнат памучен тампон, потопен във вода.

Това може да се прави два пъти на ден. Според педиатрите така детето ще се подготви за миенето на зъбите, след появата им.

Веднага щом се появят първите зъбчета, денталната грижа може да се осъществява с мека детска четка за зъби, предназначена за бебета. Ако то не хареса усещането за четка в устата си, почистването може да продължи с марля или добре стегнат памучен тампон.

Използвайте само чиста вода върху четката за зъби, докато бебето ви не навърши 18 месеца, съветват още педиатрите. Добре би било да се знае също така, че бебешката четка за зъби трябва да се сменя на всеки 3-4 месеца или когато косъмчетата ѝ се износят.

Как да почистим бебешките зъби?

Повечето родители сами си изработват навиците. Педиатрите обаче дават няколко ценни съвета:

  • позиционирайте бебето така, че да виждате устата му, а то да се чувства комфортно;
  • можете да седнете на леглото така, че главичката на бебето да е в скута ви;
  • сложете дланта си под брадичката на бебето, като главата му е облегната на тялото ви;
  • повдигнете горната устна на бебето много внимателно, за да си осигурите достъп до венците;
  • почиствайте венците и млечните зъбчета с меки и кръгови движения;
  • уверете се, че почиствате добре както предната, така и задната част на зъбчетата.

Самото почистване на зъбите не е гаранция, че детето няма да развие кариеси твърде рано. Диетата и самият начин на хранене също са от съществено значение. Педиатрите съветват бебето да се храни само с кърма или адаптирано мляко до 6-месечна възраст. Забранено е да му се дават подсладени сокчета след това, а когато се захрани – храните трябва да са без захар или с минимално количество.

Снимка: iStock

И още един последен съвет. Бебето не бива да заспива с бутилка за хранене в устата си. Ако биберонът бъде оставен, от него ще капе мляко или друга течна храна. С времето това ще доведе до появата на първите кариеси.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.