Афтите – тези малки, но болезнени ранички в устата – често предизвикват дискомфорт, затруднено говорене и хранене.
Въпреки че обикновено са безвредни, когато се появяват често, могат значително да повлияят на качеството на живот. Особено чувствителни към този проблем са децата, които често изпитват допълнителни затруднения при справянето с болката.
Научете какви са причините, симптомите и ефективните начини за справяне с афтите.
Какво представляват афтите?
Афтите са малки язви или възпаления, които се появяват по лигавицата на устната кухина – вътрешната страна на устните, бузите, езика, венците или дори под езика.
Те са с овална форма, обикновено бели или жълти на цвят, обградени от червено, възпалено пространство. Диаметърът им рядко надвишава 10 мм, а в повечето случаи се появяват до три афти едновременно.
Етимологията на думата „афта“ идва от гръцката дума „aphtein“, която означава „изгарям“ – описание, което идеално предава усещането за дискомфорт, свързано с тези язви.
Симптоми на афтите
Афтите обикновено предизвикват болка и усещане за парене в устата, трудности при хранене, пиене на течности или говорене.
Може да се образува локализирано възпаление и подуване на засегнатото място. При по-големите или тежки афти може да се наблюдават подути лимфни възли или повишаване на температурата.
Докато малките афти обикновено заздравяват в рамките на 1 до 2 седмици, големите могат да отнемат до месец, а при херпетиформените – рядко срещани язви, които се образуват на клъстери – процесът на възстановяване може да бъде още по-дълъг.
Причини за появата на афти
Всеки от нас поне веднъж в живота си е изпитвал неприятния дискомпфорт на афтите. Като по-малки може би сте чували родтителите или баба си, да ви казва, че причината за появата им са микроби попаднали в устата от мръсни ръце.
Реалнитепричина, обаче, може да са разнообразни, като много от тях остават неясни. Сред най-честите фактори са:
- Стрес и напрежение – емоционалният и физическият стрес често са спусък за афтите.
- Механично дразнене – нараняване на устната кухина при хранене, четкане на зъби или носене на брекети.
- Дефицит на витамини и минерали – недостигът на витамини В3, В9, В12, цинк и желязо е доказан рисков фактор.
- Хормонални промени – особено по време на менструалния цикъл при жените.
- Хранителни алергии – кисели, пикантни или солени храни често дразнят лигавицата.
- Генетична предразположеност – хора с фамилна анамнеза за афти са по-склонни към тяхната поява.
Афтите при децата – защо са толкова чести?
Децата са особено податливи на афти поради все още слабата им имунна система, особено при най- малките, чиито организми все още развиват защитни механизми.
Друга причина е може да бъде нараняване на устната кухина. Децата често хапят вътрешната страна на бузите си или се нараняват с твърди храни.
Недостиг на хранителни вещества може да бъде друга причина за появата на афти при децата. В периодите му на растеж е важно да се осигурява адекватен прием на витамини и минерали.
Вирусни инфекции, като херпес симплекс могат също да причинят подобни на афти лезии. Често децата не могат да обяснят болката, което затруднява диагностицирането. Ако детето ви отказва да яде, плаче по време на хранене или се оплаква от болка в устата, проверете за наличие на афти.
Домашни средства за облекчаване на болката
За облекчаване на болката и ускоряване на заздравяването могат да се използват няколко ефективни домашни метода:
- Солен разтвор – гаргара със смес от топла вода и чаена лъжичка сол може да намали възпалението.
- Мед – естествените му антисептични свойства подпомагат заздравяването.
- Сода бикарбонат – смесена с вода, содата неутрализира киселинността и успокоява афтите.
- Магнезиево мляко – прилагането му директно върху афтите облекчава болката.
Лечение и медикаменти
Макар че повечето афти се лекуват сами, при по-тежки случаи е необходимо медицинско лечение. Вашият лекар или зъболекар може да предпише:
- Води за уста, която има антибактериални свойства (хлорхексидин, листерин).
- Кортикостероидни мехлеми за намаляване на възпалението.
- Таблетки или разтвори с антибиотик при бактериална инфекция.
- Лидокаин или дексаметазон за болка и възпаление.
Важно е да се консултирате с лекар, ако афтите не заздравеят в рамките на 3 седмици или са придружени от тежки симптоми като температура, диария или главоболие.
Как да предотвратим появата на афти?
Превенцията на афтите е най-добрият подход за справяне с тях. Можем да намалим риска от появата им, като избягваме храни, които дразнят лигавицата на устата, като кисели, пикантни и солени.
Поддържането на добра устна хигиена също е важно - използването на мека четка за зъби и внимателното миене на зъбите може да помогне да се избегнат наранявания, които могат да доведат до афти.
Стресът също е често срещан фактор за появата на афти, затова техники за релаксация като медитация и йога могат да бъдат полезни за намаляване на риска.
Здравословното и балансирано хранене, което осигурява на организма всички необходими витамини и минерали, също е от съществено значение. При децата е важно да се внимава да нараняват устната си кухина, като се набляга на бавното и внимателно дъвчене на храната.
Кога да потърсите медицинска помощ?
Посетете лекар или зъболекар, ако:
- Афтите са прекалено големи или болезнени.
- Наблюдавате множество ранички едновременно.
- Имате съпътстващи симптоми като треска или подути лимфни възли.
- Раните не заздравеят до три седмици.
Афтите са често срещан проблем, който може да бъде изключително болезнен и досаден, особено при децата. С правилния подход – добрата устна хигиена, балансирана диета и ефективни домашни средства,- можете да облекчите болката и да предотвратите повторната им поява.
Грижата за здравето на устната кухина е от съществено значение за цялостното ви благополучие!
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.