Помага ли вейпингът да откажете цигарите?! Вижте най-новото проучване

Комбинацията от електронни и традиционни цигари води дори до по-силна зависимост от никотина
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Помага ли вейпингът да откажете цигарите?! Вижте най-новото проучване

Пушенето на базирани на никотин електронни цигари се превърна в широко разпространена алтернатива на традиционните цигари. 

Темата е доста актуална и предвид неотдавнашния възход на индустрията за електронни цигари, дългосрочните ефекти върху здравето от изпаренията все така остават неизвестни.

Центърът за контрол и превенция на заболяванията (CDC) съобщава, че 11% от възрастните в Съединените щати на възраст от 18 до 24 години са употребявали редовно различни електронни цигари през 2021 г. От всички възрастни в САЩ над 18 години процентът е около 4,5%.

Много хора може да вярват, че вейпингът може да помогне за ограничаване на навика им да пушат цигари, но нови изследвания показват, че това не е така, пише Healtline.

Проучване установява, че хората, които едновременно вейпват и пушат традиционните цигари, дори са по-склонни да увеличат своята никотинова зависимост.

Процентът на отказване е почти 15% по-нисък

Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего провеждат проучване, което включва 6013 пушачи на цигари в САЩ, сравнявайки хора, които пушат, с хора, които също вейпват.

При пушачите, които употребяват електронни цигари ежедневно, процентът е с 14,7% по-нисък от този при хората, които изобщо не употребяват вейп.

За тези, които не са употребявали вейп всеки ден, процентът на отказване е със 7,2% по-нисък, отколкото при хората, които пушат и изобщо не употребяват вейп. Тези открития предполагат, че вейпингът НЕ помага на хората да се откажат от цигарите.

Вейпингът и рисковете за здравето

Както показват резултатите от новото проучване, вейпингът е поне толкова пристрастяващ, колкото и пушенето на „нормални” цигари. Когато човек използва вейп, аерозолна електронна течност се освобождава в белите дробове.

Когато тази смес от никотин, ароматизатори, пропиленгликол и други вещества, навлезе в белите дробове, може да предизвика възпаление и дразнене.

Електронните течности може да съдържат случайни тежки метали, като калай, олово, никел, кадмий и химикали, включително ацеталдехид и формалдехид. Изпарителната мъгла пренася малки частици от тези чужди материали в белите дробове, които могат да се вградят в белодробната тъкан.

Въпреки че дългосрочните ефекти от вейпинга не са добре изследвани, вече има няколко области на безпокойство относно потенциалните въздействия върху здравето.

В допълнение, някои изследвания показват, че вейпингът може да е двигател на сърдечно-съдови заболявания и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

„Има случаи на увреждане на белите дробове и дихателна недостатъчност след употреба на електронни цигари. Съществува и потенциален риск някои продукти за вейпинг да съдържат вредни примеси”, пояснява пулмологът д-р Джими Йоханес.

Сред тези вещества е витамин Е ацетат, който се свързва с белодробни проблеми, както и бактериални и гъбични продукти.

Как да се откажете

Въпреки че „модата” на пушенето на цигари намалява, популярността на вейпинга расте. С толкова много хора, които употребяват електронни цигари, идентифицирането на обещаващи стратегии за подпомагането им да се откажат от тях се превръща в приоритет.

Смята се, че „линиите за отказване” са много ефективни. Проучване на Американската сърдечна асоциация установява, че 45%, или почти половината от всички участници, са спрели да пушат и са продължили да се въздържат три месеца след края на получаването на помощ.

Снимка: iStock

„Линията за отказване” е телефонен номер, на който можете да се обадите за подкрепа, когато се опитвате да спрете пушенето на електронни цигари. 

Линиите за отказване предоставят различни комбинации от:

  • обучение
  • никотинова заместителна терапия (NRT)
  • връзки към образователни ресурси като видеоклипове, подкасти и други онлайн материали.

Никотиновата заместителна терапия може да се състои от няколко заместителя, включително таблетки за смучене, никотинови лепенки, инхалатори, дъвки и спрейове. Едно от предимствата на въпросната „линия за отказване” е, че тези често скъпи артикули могат да бъдат предоставени на обаждащия се напълно безплатно.

Четири факта за електронните цигари

1.Вейпингът е по-малко вреден от пушенето, но не е безопасен

Изследване на Университета Джон Хопкинс върху съставките на електронните цигари, разкрива хиляди химически съставки в продуктите, повечето от които все още не са идентифицирани. Сред тези, които екипът успява да идентифицира, има няколко потенциално вредни вещества, включително кофеин, три химикал, пестицид и два ароматизатора, свързани с възможни токсични ефекти и респираторно дразнене.

2.Вредни са за сърцето и белите дробове

Никотинът е основното вещество и в обикновените цигари, и в електронните, като е силно пристрастяващ. Това ви кара да жадувате за дим и да страдате от симптоми на отнемане, ако пренебрегнете желанието. Никотинът е токсично вещество. Той повишава кръвното налягане и адреналина, което увеличава сърдечната честота и вероятността от сърдечен удар. По последни данни електронните цигари също така водят до хронични белодробни заболявания и астма.

Снимка: bTV Media Group

3.Електронните цигари също водят до пристрастяване

Както електронните, така и обикновените цигари, съдържат никотин, който според изследванията може да бъде толкова пристрастяващ, колкото хероинът и кокаинът. Много потребители на електронни цигари получават дори повече никотин, отколкото биха получили от запалим тютюнев продукт. Потребителите могат да закупят допълнителни патрони с по-висока концентрация на никотин.

4.Ново поколение се пристрастява към никотина

Сред младите хора електронните цигари, особено тези за еднократна употреба, са по-популярни от всеки традиционен тютюнев продукт. Има три причини, поради които електронните цигари могат да бъдат особено привлекателни за младите хора. Първо – много тийнейджъри вярват, че цигарата е по-малко вредна от пушенето. Второ – електронните цигари имат по-ниска цена за употреба от традиционните цигари. И трето – младежите и възрастните намират липсата на неприятна миризма за привлекателна.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.