Даването на пари, ваучери или на допълнителни дни отпуска на хора, които пушат, им помага да се откажат по-лесно от този вреден навика. До този извод са стигнали учените от няколко университета във Великобритания, пише BBC Health.
Изследователите са прегледали резултатите от 48 предходни проучвания, в които са били обхванати близо 21 900 души, за да открият онези механизми на възнаграждаване, които помагат на хората да се отърват от вредния навик.
Предлагането на някаква награда подобрява успеваемостта, като хората спират да пушат за дълъг период от време, дори когато стимулите са спрели. Резултатите от изследването са публикувани в Cochrane Review.
„Сега вече сме категорични, че стимулите помагат на хората и бременните жени да се откажат от тютюнопушенето по-бързо, отколкото при липсата на поощрения. Проучването ни доказва също така, че ефективността на стимулите продължава дори след като те бъдат спрени“, твърди проф. Кейтлин Нотли от Медицинското училище в Норич.
Установено е, че на всеки 100 души, които са получили финансови стимули, 10 души успешно са спрели да пушат в рамките на шест месеца, в сравнение със седем на 100 души, които не са получили финансови стимули.
И още: на всеки 100 бременни жени, които са получили парично възнаграждение, 13 са се отказали от вредния си навик, в сравнение с шест на 100 души, които не са получили финансови стимули.
„Тези доказателства подкрепят идеята, че трябва да се инвестира в съществуващата програма за финансово стимулиране на бременни жени в Англия“, категорична е проф. Линда Болд, директор на Консорциума за изследване на тютюнопушенето и съавтор на изследването.
„Има много доказателства, че стимулите действат върху онези части от мозъка, за които знаем, че са силно ангажирани с никотиновата зависимост“, пояснява проф. Джейми Хартман-Бойс от университета в Масачузетс, САЩ.