Определени дози райски газ може да се окажат лек за депресия

Когато не се злоупотребява, азотният диоксид е възможно да осигури бързо облекчение на страдащи от депресивни състояния
Светът на здравето
Светът на здравето
Определени дози райски газ може да се окажат лек за депресия

Депресията засяга милиони хора по света, карайки много от тях да търсят ефективно облекчение. Докато стандартните лечения с терапия и лекарства помагат на някои, се провалят при почти една трета от останалите пациенти.

Често отнема седмици или дори по-дълъг период, докато традиционните антидепресанти подействат, ако изобщо окажат положително влияние. Това принуждава мнозина да понасят продължително страдание, докато очакват добри резултати.

Има ли как облекчението дойде по-бързо?

Ново изследване предполага, че азотният диоксид (N2O), известен като „райски газ“, може да предложи бързодействаща алтернатива за лечение на резистентната депресия

Учени от Медицинското училище Перелман към Университета на Пенсилвания са открили изненадващ нов механизъм, който стои зад антидепресивния ефект на азотния диоксид. Проучването е публикувано съвсем скоро в списание Nature

Този вековен анестетик, отдавна използван заради своите успокояващи и обезболяващи свойства, се оказва нещо повече от средство в работата на зъболекари и хирурзи.

Проучването разкрива, че азотният диоксид може да предизвика дълбока и незабавна реакция в специфични мозъчни клетки, предлагайки нова надежда за онези, които са се борили с традиционните методи на лечение.

Откриване на скрит механизъм

В миналото се считаше, че азотният диоксид действа, като блокира NMDA рецепторите, които присъстват в почти всички мозъчни клетки и играят ключова роля в управлението на болката и комуникацията между невроните.

Снимка: Canva

Въпреки това, екип от изследователи тръгва в друга посока. Изследването им посочва неврони от слой 5 дълбоко в сивото вещество на цингуларната кора – мозъчна област, отговорна за регулирането на емоциите и поведението.

Опитвахме се да разкрием тайните на тези неврони от слой 5. Това не беше част от старите предположения за азотния диоксид – и преобръща това, което си мислехме, че знаем, с главата надолу”, пишат авторите на проучването. 

В сътрудничество с изследователи от Чикагския университет и Вашингтонския университет в Сейнт Луис, екипът тества азотен диоксид върху мишки, подложени на стресови условия.

Мишките вдишвали газа в продължение на един час през маски, което довело до неочаквана реакция. Вместо да успокои мозъка, азотният диоксид активирал невроните от слой 5 почти веднага.

Повечето анестетици успокояват мозъка, след което ефектите от упойката изчезват. Но този превключва превключвател - тези клетки започват да „стрелят” като луди и продължават да работят дори, след като газът изчезне. Това беше изключителна изненада", коментира провелият изследването д-р Джоузеф Чикон пред interestingengineering.com.

След лечението мишките показват подобрено поведение, движат се повече и с готовност пият сладка вода – знак за повишено удоволствие и ангажираност.

Изследователите идентифицират калиеви канали в невроните като ключов фактор. Тези канали обикновено позволяват на калиевите йони да излязат от клетките, като ги успокояват. Азотният диоксид обаче блокира тези канали, като поддържа невроните активни и води до бързо повишаване на настроението.

Това откритие оспорва старата теория за NMDA рецепторите и предлага нова посока за това, как азотният диоксид облекчава депресията.

Ефект при хора

Един на всеки трима души с депресия не реагира на стандартните антидепресанти, а съществуващите лекарства често отнемат седмици, за да покажат ефект.

Азотният диоксид, от друга страна, действа почти мигновено, като резултатите продължават часове или дори цял ден.

Изследвания върху хора, водени от д-р Питър Нагеле от Чикагския университет и д-р Чарлз Зорумски от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, потвърждават, че азотният диоксид осигурява бързо облекчение при пациенти с резистентна на лечение депресия.

Снимка: iStock

Сега изследователите проучват колко дълго продължават ефектите за повишаване на настроението и дали азотният диоксид може да помогне за пренастройване на мозъка за дългосрочно облекчение.

Ако успее, медикамент, който се използва повече от 180 години, може да даде нова надежда на хората, борещи се с тежка депресия.

Странични ефекти

Прилагането на азотен диоксид обаче изисква строг контрол от страна на медицински специалист, обучен за употребата му за лечение на депресия. 

В последно време злоупотребата с азотен диоксид зачести, особено сред подрастващите, използвайки го за развлечение. Но това доведе до многобройни изключително тревожни инциденти.

Райският газ кара потребителите да се чувстват еуфорични. Но тъй като ефектът продължава само няколко минути, те трябва да вдишват отново и отново, за да поддържат високото ниво.

Рискове от приема на азотен диоксид:

  • Понижаване на кръвното налягане
  • Припадък
  • Инфаркт
  • Хипоксия или фатална загуба на кислород
  • Недостатъчно B12 и анемия
  • Увреждане на нервите поради усещане за изтръпване

Дългосрочната злоупотреба с азотен диоксид има странични ефекти, като:

  • Загуба на памет
  • Изпускане на урина
  • Депресия
  • Психологическа зависимост от инхалатора
  • Загуба на контакт с реалността
  • Слаба имунна система
  • Изтръпване на ръцете и краката
  • Спазми на крайниците
  • Звънене в ушите ви
  • Изчерпване на витамин В12

Много често т.нар. инхаланти се смятат за безобидни и затова тяхната вреда е значително подценена. Те обаче могат да доведат до краткотрайни, но и дълготрайни последици и щети върху общото здраве.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.