Къпете ли се правилно? Сигурни ли сте, че ежедневният душ е полезен за вашата кожа?

За едни взимането на душ сутрин е начин да се събудят, докато други предпочитат да влязат в банята вечер, за да се поглезят с релаксиращ ритуал след стресиращия работен ден, трети се къпят след тренировка във фитнеса, пише немското издание Focus.

Средно германците вземат душ два до три пъти седмично, като престоят им под водата е средно между шест и десет минути. Това показват данните от представително проучване на производителя на санитарни изделия Hansgrohe, проведено през 2023 г.

Установено е също така, че някои хора се къпят по-често от други. Но дали това наистина е здравословно или крие някои рискове за здравето?

За и против взимането на душ всеки ден

Дерматолозите в Германия са категорични по темата – те съветват хората да не си вземат душ всеки ден. Проблемът е, че заедно с премахването на мръсотията и потта, се отмива т.нар. „естествената защитна киселинна мантия на кожата“. Всъщност кожата започва да страда, тъй като микроорганизмите, които живеят върху нея, намаляват.

Снимка: iStock

За да не се натоварва излишно кожата, дерматолозите препоръчват да се взима душ най-много три пъти седмично. Принципно човек можете да стои под водата и по-рядко – това няма да навреди на тялото му.

По-рядкото влизане в банята вече се е превърнало в социална тенденция не само в Западна Европа, но и у нас. Германците обаче наричат това явление „Намаляване на почистването“, докато у нас се казва: „Неделя е ден за баня“.

Снимка: istockphoto.com

Дерматолозите обаче уточняват, че има четири части на тялото, които се нуждаят от ежедневна хигиена – лицето, подмишниците, интимната зона и ходилата. Но за целта не е нужно да се пуска душа, те могат да се почистят с влажна кърпа или човек просто да се подмие.

Как реагира кожата на ежедневното къпане?

Всяко сапунисване води до увреждане на естествената защитна киселинна мантия на кожата, която се състои от фин хидролипиден филм, който се произвежда от потните и мастните жлези. Киселинната мантия всъщност образува естествена бариера, която предпазва кожата от загубата на влага и проникването на замърсители и микроби.

Докато човек си взима душ, комбинацията от сапун и вода отмива различни компоненти на киселинната мантия – като например млечната или пикочната киселина, както и собствените мазнини на кожата.

Ежедневното почистване на кожата също влияе върху кожната флора, състояща се от множество полезни микроорганизми. Ето защо този уж полезен на пръв поглед навик може да наруши баланса и да доведе до намаляване на полезните бактерии и увеличаване на вредните микроби. 

Снимка: Canva

Може би малцина биха предположили, но ежедневното къпане вместо да хидратира кожата я прави по-суха. Освен това патогените могат по-лесно да проникнат в нея.  

Грижата за сухата кожа е задължителна

Нормалната кожа обикновено може да компенсира загубата на влага в рамките на няколко часа. Сухата кожа обаче е толкова стресирана от непрекъснатото обливане с вода, че става опъната, сърбяща или зачервена след взимането на душ. За да се облекчат тези симптоми, е важно да се използва овлажняваща козметика след банята. 

В най-тежките случаи на увреждане може да се развие и екзема. Лекарите я наричат „екзема на износването“. Обикновено хората се оплакват от сърбеж и лющене на кожа.   

Душът също е стресиращ за чувствителната кожа. Ето защо тези хора категорично не бива да се къпят всеки ден.

Снимка: iStock

Сапуните и душ геловете не се приемат твърде лесно от кожата, като непоносимостта варира при различните хора, отбелязват дерматолозите. Защитната киселинна обвивка на кожата има pH стойност около пет, но много почистващи продукти имат pH стойност от осем до единадесет. Това може да промени покритието ѝ и да наруши нейната защитна функция.   

Ако човек многократно изпитва проблеми като опъване, сърбеж или зачервяване след душ, трябва да се консултира със специалист.

Най-добрите съвети за къпане

За да се избегне дразненето, дерматолозите препоръчват да се взима душ само веднъж или два пъти седмично – максимум до три пъти. И още:   

  • Не стойте под душа твърде дълго: Къпането не трябва да продължава повече от седем до десет минути.   
  • Избягвайте да се къпете с гореща вода: Когато се къпете, настройте температурата на водата на по-хладка (не повече от 36 градуса) или си вземете студен душ (стимулира кръвообращението).
  • При често къпане, не ползвайте сапун: Ако е възможно, избягвайте почистващи продукти и се измийте само с вода.  
  • рH-то на сапуна да е съобразена с кожата: Ако искате да използвате сапуни и душ гелове, уверете се, че те имат pH между 4,5 и 5,5 (на опаковката често пише „неутрално за кожата“).
  • Използвайте душ масла: Те са препоръчителни за хората с особено суха кожа.  

Не е необходимо човек да сапунисва цялото си тяло, категорични са дерматолозите. Вместо това, ако е възможно, те ни съветват да почистваме само областите от тялото си, които са склонни към изпотяване. И нещо от съществена важност: интимните зони трябва да се почистват веднъж на ден, но без миещи продукти – като душ гелове и сапуни.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.