През есента и в началото на зимата често чувстваме кожата си дехидратирана и суха или пък точно обратното – по-мазна от обичайното. Появяват се пигментации и лунички дори и умело да сме се предпазвали със слънцезащитен крем през лятото.
Проблемната кожа става още по-чувствителна и много кожни състояния се обострят през студените месеци. Затова октомври и ноември са много подходящи за възстановяващи процедури. Как обаче да подберем подходящата за нас?
„През последните години естетичната медицина се развива усилено и много процедури са наистина щадящи и безопасни, стига да са извършени от компетентен специалист. Всяко лице е уникално и се подхожда индивидуално спрямо тип кожа, възраст, степен на процес на стареене, загуба на обем или натрупване на мазнини в нежелани области на лицето“, обяснява дерматологът д-р Анелия Здравкова.
С какво да започнем?
Първо трябва да започнем с възстановяването на кожата от вредите, нанесени от слънцето и сухия морски бриз. И едва след това да започнем с подготовката за следващия критичен период – зимата. Основните стъпки са почистване, овлажняване и възстановяване.
„Почистването трябва да е щадящо, дори и при хора с по-мазна кожа“, категорична е д-р Здравкова. Измиващите средства трябва да са с меко действие, да се избягват продукти с груби ексфолиращи частици, които дразнят кожата и засилват продукцията на себум.
Що се отнася до ексфолиращите маски, те трябва да се прилагат с различна интензивност според типа кожа. „При нормален и комбиниран тип кожа – един път на десетина дни, веднъж седмично при мазна кожа и не повече от веднъж месечно при сухата и чувствителна кожа“, предупреждава д-р Здравкова.
Хидратирането също не бива да се подценява. Особено важно е да се прави с продукт за лице с по-плътна текстура, защото въздухът става по-сух и кожата се нуждае от по-надеждна бариера, която да задържа влагата в дълбочина и същевременно да запазва еластичността. Формулите най-често са обогатени с активни съставки като колаген, хиалуронова киселина, Q10 или аминопептиди и са съобразени с възрастта.
В този период от годината особено подходящи са маските за допълнителна хидратация веднъж седмично преди лягане и преди нанасяне на овлажняващия крем. Благодарение на голямата доза витамини, минерали и активни съставки те възстановят кожата бързо и осигуряват влага в дълбочина.
Есента подходящо време ли е за пилинг?
Есента е подходящият сезон за пилингите. Най-общо процедурите биват три вида – химичен, лазерен и механичен. Всеки със своите особености.
„Механичният се прави с по-груби абразивни частици, които излющват горния слой на кожата. Микродермабразиото е също вид механичен пилинг, който освежава кожата и премахва грубия слой, запушва порите отдолу“, пояснява д-р Здравкова.
Диамантеното микродермабразио пък може да се ползва както от по-млади, така и от по-възрастни жени. Неговото действие е посредством диамантени микронакрайници, които, въртейки се, почистват и освобождават кожата от горния й слой.
Друг вид пилинг е химичният, който може да съдържа различни видове химични киселини – плодови киселини, трихлороцетна киселина, на база на салицилова киселина и други. Процедурата може да се направи с всеки вид киселина. В зависимост от различното разреждане тя достига до различни слоеве на кожата и има няколко ефекта.
„Първият е борбата с акнето. При него се намалява отделяното количество мастен себум. Така то намалява, а с него и омазняването на кожата. Второто приложение на химичния пилинг е за лечение на пигментация. Излющвайки горния слой на кожата, кафявите петна намаляват и постепенно изчезват“, посочва д-р Здравкова.
Друго предназначение на тази процедура е чисто възстановяващо – след него кожата е осезаемо по-светла, младежка, гладка, лъскава и с по-малко петна. Акнеичните пъпки изчезват, а омазняването намалява.
Лазерният пилинг пък се използва най-често за отстраняването на бръчки, белези, петна и т.н. Едновременно с възстановяването и регенерацията на кожата се стимулира образуването и на нов колаген.
Добре би било обаче да се знае, че лекарят е този, който преценява кой вид пилинг е подходящ за съответния тип кожа и проблем.
Какво можем да очакваме от инжекционните процедури?
Реално всички процедури са насочени към забавянето на стареенето на кожата и целят да се постигне един по-свеж и младежки вид. С инжекционните процедури се вкарва материал във или под кожата, богат на хиалурон, колаген, биоревитализатори, аминопептиди, витамини и други полезни вещества.
„Най-често инжекционните методи включват голямо разнообразие от мезотерапии, с които се хидратира, освежава и тонизира кожата“, обяснява д-р Здравкова.
Факт е, че мезотерапиите служат за освежаване и стимулиране на кожата, но когато има загуба на обем, особено в средната част на лицето, те не са ефективни и тогава на помощ идват филърите и мезоконците. Филърите придават обем на третираното място, докато мезоконците предизвикват лифтинг, което е на нивото на кожата, без да придават обем.
Новите хиалуронови филъри запълват бръчки, възстановяват обем, хидратират и подпомагат синтеза на нови колагенови молекули. Има и филъри на друга основа – поликапролактон или калциев хидроксилапатит, които водят до производство на млад колаген.
„Много популярна инжекционна процедура е поставянето на ботокс, който релаксира мимическите бръчици около очите, между веждите, челото и други зони. Ефектът се наблюдава средно 2-3 дни след процедурата и се постига един много естествен, свеж вид на лицето“, категорична е д-р Здравкова.
Кога да изберем апаратните процедури?
Сред апаратните методи лазерната терапия се превърна в един от най-популярните методи за подмладяване на лицето. Технологията работи както върху повърхностните слоеве на кожата, така и върху активирането на колагена в по-дълбоките слоеве на дермата, без да нарушава целостта на кожната покривка.
Процедурата е подходяща за хора с активен начин на живот, които нямат възможност да се подложат на метод с по-дълъг възстановителен период. С радиочестотното подмладяване се постига видимо стягане, опъване и изглаждане на кожата на лицето.
Радиочестотата генерира висока температура в дълбоките слоеве на кожата, стимулирайки синтезирането на нов колаген. Това е подходяща терапия за стягане на контура на лицето, изглаждане на фините бръчки, особено тези в зоната около очите, и цялостно подмладяване на кожата.
Коя е топ процедурата в момента?
Няма общоприложими топ процедури. Има топ процедура за всеки отделен човек. Но все пак трябва да се отбележи, че има определени тенденции. Например естетичните процедури за тяло добиват все по-голяма популярност. Затова един от големите световни форуми по думите на д-р Здравкова се е провел под слогана „The body is the new face“ („Тялото е новото лице“).
„Голяма популярност имат и нехирургичните процедури за стягане на кожата и премахване на целулита, плод на нововъведенията в технологиите и подобряването на клиничните резултати. Актуално обаче остава и инжектирането на филъри и ботокс за постигане на максимално естествен резултат. След тези процедури лицето изглежда свежо и тонизирано“, казва в заключение д-р Здравкова.
Тази статия има информативен характер и не замества професионалната медицинска консултация.