Невродермитът, познат още като атопичен дерматит или лишей, е хронично-рецидивираща екземна болест, която настъпва в резултат на различни фактори.

Заболяването се среща в целия свят, но най-често поразява хората в северните райони. Или иначе казано, лишеите ни атакуват със застудяването на времето.

Има различни хипотези за това, как възникват лишеите. От голямо значение са генетичните фактори и сривовете в имунитета. Често невродермитът се появява в резултат на функционални нарушения след изживяването на  отрицателни емоции, свързани с раждането на дете.

Според дерматолозите, женският организъм реагира на всички тези функционални нарушения с ответната кожна реакция.

Причина за заболяването може да стане и някакво ендокринно разстройство, интоксикация, нарушаване на дейността на отделителните органи и т.н. Или иначе казано, невродермитът е само външната изява на същинското заболяване, което трябва да се търси на друго място.

Снимка: Canva

Лишеите се развиват в три стадия, уточняват още дерматолозите.

Първият е свързан с обрив по лицето, който постепенно се разпространява и по тялото. Цялата кожа се зачервява и се появява силен сърбеж. Усеща се така, все едно под нея има фини песъчинки. Засегнатата кожа става склонна към лющене. По-нататък могат да се появят астма, бронхит и дори запек.

Вторият стадии протича с оформянето на корички и загрубяването на кожата там, където тя е подложена на непрекъснато разчесване. В последния трети етап от развитието на болестта обривите се групират по шията, глезените, лицето, около устата и очите.

Релефът на кожата е силно подчертан. При много от болните се наблюдават сезонни колебания – влошаване на симптомите през зимните и пролетните месеци и подобрение през лятото.

Снимка: Canva

След кожните прояви може да се развие и проблем с дихателната система. Някои болни страдат от безсъние и безпокойство. Ето защо трябва да се потърси помощта на специалист. Възможно е да се направят изследвания, които да отхвърлят наличието на друго заболяване.

Характерните кожни изменения и оплакванията често насочват лекаря именно към диагнозата невродермит. Възможно е обаче да става въпрос и за алергия към студ например. Затова при подобни оплакания се прави тест, който проверява каква е причината за сърбежа. Колкото по-рано се идентифицира заболяването, толкова по-бързо ще бъде излекувано то, категорични са специалистите.

Снимка: iStock

Първата стъпка в лечението е спиране на чесането, което е сравнително трудна задача. Ако то бъде прекратено, кожата може да се върне в нормалното си състояние, но понякога е необходимо да минат месеци. Лекуващият лекар препоръчва и съответната терапия.

Единият вариант е прием на антихистамини и кортикостероиди, които да намалят тежкото възпаление и да облекчат сърбежа. Другият – да се изпишат антидепресанти или други лекарства, които ще намалят безпокойството и невродермитът ще изчезне от само себе си. А третият – да се взима всеки ден душ или засегнатата кожа да се  налага с влажни компреси.  

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.