Изненада: Защо ябълките и морковите може да носят и рискове за здравето

Вижте кои 10 „здравословни“ храни е възможно да съдържат канцерогенни вещества и с какво да ги замените
Светът на здравето
Светът на здравето
Изненада: Защо ябълките и морковите може да носят и рискове за здравето

Много храни, широко смятани за „здравословни", всъщност може да се окажат не съвсем идеален вариант за здравословен начин на живот. 

Оказва се, че някои от тях съдържат по-високи количества микропластмаси, защото са силно преработени, съхранявани в пластмасови контейнери или просто защото средата, от която произхождат, е силно замърсена.

Изненадващо някои от „най-големите виновници” обикновено са в списъка за препоръчвани здравословни храни, съобщава DailyMail.

Например морковите, ябълките и салатите може също да са канцерогенни. Звучи сензационно, но научете повече по темата и разберете как може да минимизирате рисковете за здравето си. 

1.Моркови

Морковите са пълни с витамин А, важно хранително вещество за зрението, растежа, деленето на клетките, възпроизводството и имунитета, според Mayo Clinic. Но изследванe показва, че кореноплодните зеленчуци също са пълни с микропластмаса.

Това е така, защото растенията абсорбират микропластмаса през корените си и по-голямата част от тези частици се концентрират в тази част на растението. Ако искате да намалите приема на микропластмаси, като ядете по-малко моркови, но все пак искате здравословна доза витамин А в диетата си, опитайте да ги замените със спанак или червени, жълти и оранжеви чушки.

2.Ябълки

„Една ябълка на ден държи доктора далеч” или поне така сме чували. Но този популярен плод съдържа повече микропластмаси от всеки друг. Проучване установява, че те имат повече от 100 000 частици на грам.

Снимка: EPA

Ябълковите дървета абсорбират микропластмаси през корените си. Ако искате по-безопасна алтернатива, изберете плодове, които съдържат антоцианини, вид антиоксидант, който може да предпази тялото от някои от вредните ефекти на микропластмасата. Такива са боровинки, червени боровинки, нар и грозде.

3.Ориз

Оризът е здравословен източник на въглехидрати, фибри и витамини от група В. Хората консумират три до четири милиграма пластмаса за всеки 100 грама ориз.

А когато става въпрос за полуготов ориз, този брой скача до 13 милиграма на порция. Оризът поема пластмасови частици от почвата, в която расте, машините, използвани за бране, съхранение и преместване, както и обработката, опаковането през които преминава, преди да се озове в чинията ви. Измиването на ориз преди готвене намалява пластмасовото замърсяване с 20 до 40 процента.

4.Бутилирана вода

Това не е изненада. Бутилираната вода е пълна с микропластмаса. Средно един литър съдържа около 240 000 пластмасови частици, като около 90 процента от тях са нанопластмаси. Нанопластмасите са 150 пъти по-малки от косъм и изследванията показват, че са достатъчно миниатюрни, за да проникнат в човешките клетки. За щастие е лесно да елиминирате бутилираната в пластмасови бутилки вода от живота си, като закупите бутилка за многократна употреба.

5.Готови салати

Подобно на бутилираната вода, замърсяването с микропластмаса в готовите за консумация салати произтича от опаковката. Трудно е да се определи точно колко микропластмаси са опаковани в тези храни, тъй като те варират значително по отношение на опаковката, размера и съставките. Но е неизбежно малки парченца от пластмасовата опаковка да попаднат във вашата салата. Така че, ако искате да ги избегнете, най-добре е да си направите салата с пресни, измити зеленчуци.

6.Морски дарове

Количеството микропластмаса в океана се удвоява на всеки шест години през последните четири десетилетия и тези частици си проправят път в морските дарове. Миди, скариди, раци и почти всеки вид риба са няколко примера за морски дарове, които съдържат много големи количества микропластмаса. Такива са и морските водорасли, част от азиатските диети и любимото на почти всички суши. За съжаление няма лесна замяна на морските дарове. Но можете да се опитате да избегнете силно преработена риба, като например замразени рибни филета.

7.Розова хималайска морска сол

Розовата хималайска морска сол се счита за здравословна, тъй като е минимално обработена и следователно съдържа повече минерали, от които тялото се нуждае. Розовата хималайска морска сол е с особено високо съдържание на микропластмаси, защото е нерафинирана и поради методите на добив, използвани за извличането ѝ.

По този начин силно преработената трапезна сол е най-безопасният вариант, когато става въпрос за избягване на замърсяване с микропластмаса.

Снимка: iStock

8.Преработени млечни продукти

С изключение на солта, силно преработените храни обикновено съдържат повече микропластмаси и това определено важи за млечни продукти. За да намалите приема на микропластмаса от млечни продукти, посегнете към органично мляко, сирене и кисело мляко с местен произход в магазина вместо преработените продукти.

9.Пакетчета чай

Найлоновите торбички за чай освобождават тонове микропластмаса в горещата вода. Използването на чай в хартиени торбички за чай или чай от насипни листа и цедка от неръждаема стомана за многократна употреба са много по-безопасни варианти, когато става въпрос за ограничаване на излагането на микропластмаса.

Снимка: pixabay.com

10.Мед

Изследователи са тествали мед от цял ​​свят за микропластмаса и са установили, че тази основна храна е широко замърсена. В този случай замърсяването не идва от обработката, а по-скоро от самите пчели.

Когато те се хранят с прашец в замърсена среда, те улавят пластмасови частици, които в крайна сметка си проправят път в меда. Вероятно това е причината едно проучване да установи, че медът, произведен в градска среда, съдържа много повече микропластмаса.

Следователно можете да намалите потреблението на пластмаса, като купувате мед директно от производител в селските райони.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.