Навярно всеки е чувал максимата, че „една ябълка дневно държи лекаря далеч от нас“. Оказва се обаче, че тайната е в състава на този полезен плод – в него се съдържат витамини А, В, С и витамини от група В, пектин, целулоза и още много други полезни вещества.
Съществува обаче и едно друго правило, според което, колкото по-зелени са плодовете и зеленчуците, толкова са по-полезни, пише здравният сайт Health Line.
Ябълките са плод с много нисък гликемичен индекс, което ги прави подходящи за вечерна консумация, както и като междинно хранене в по-строгите диети.
В тях се съдържат около 12-15% въглехидрати. Има големи количества пектин и целулоза, както и много малко глюкоза и фруктоза, които практически не се складират под формата на телесни мазнини.
Средно енергийната стойност на една ябълка доставя около 80 ккал.
Какво се съдържа в ябълките?
В състава на тези плодове влизат витамините А, В, С и някои витамини от В групата. Високите количества на витамин А подмладяват кожата чрез обновяването на повърхностния слой с нови и свежи епителни клетки. Витамин С пък се съдържа най-много в обелката.
Освен това в нея има пектин и целулоза. Те превръщат ябълките в подходящ плод за хората със стомашно-чревна непроходимост, запек и дори за тези с разстройство.
Чревният дискомфорт е лесно преодолим с една ябълка на гладно сутрин и една ябълка на гладно вечер. Колкото по-зелена, толкова по-добре, защото нивата на захар в по-червените ябълки са много по-високи, респективно нивата на пектин и целулоза са по-малко за сметка на глюкозата и фруктозата.
При хора с много остра диария (например стеаторея) плодовете трябва да се консумират печени, и то 60 минути след основното хранене.
От група В най-често в ябълките се срещат В6 и В1 – те взимат основно участие в обмяната на веществата. Комбинацията от витамин ускорява производството на L-карнитин, а това води до по-бързата редукция на телесното тегло. За целта обаче е добре плодовете да се консумират с обелката.
Не е хубаво да се нарязва с нож, защото месестата ѝ част се окислява и става кафеникава, т.е. витамин С преминава в неактивната си форма.
Как да консумираме ябълките?
Съветът на специалистите е ябълката да се отхапва. Така не просто ще се запази активният витамин С, но и човек ще заздрави зъбната си структура. Освен всичко това има и изразен избелващ ефект върху тях.
Но това не е всичко – плодовете понижават стойностите на кръвното налягане и високите нива на холестерол. Те са подходящи също така за диабетиците, тъй като не ускоряват инсулиновата секреция.
Ябълките се намират целогодишно в магазините. Есента и зимата обаче са истинският рай на тези плодове – тогава всеки от нас може да избира измежду различни сортове. Много хора, които са убедени, че те носят невероятни ползи за здравето, започват да се чудят дали да си купят зелени, жълти или червени.
Зелените ябълки са подходящи за хора с диабет
Вече стана ясно, че колкото са по-зелени, толкова по-добре, но и другите сортове не са за подценяване.
Зелените плодове обичайно са по-кисели и се консумират от хора с определени вкусове. Но специалистите твърдят, че те са по-богат източник на полезни вещества (като например витамините А, В, С, Е и К), отколкото червените. Съдържат също така повече желязо, калий и дори протеини.
Богати са на фибри и целулоза, т.е. засищат глада. И ако човек би изял две-три жълти или червени ябълки, то след една зелена няма да посегне към втора. Това, както и фактът, че съдържат по-малко захари, ги превръща в добър съюзник на хората, които искат да понижат теглото си или имат диария.
Червените ябълки чистят тялото от токсини
И тук идва голямата изненада. Специалистите твърдят, че ако човек държи на лечебната страна на ябълките, е по-добре да избере червените. Те са по-богати на антиоксиданти. Предвид ежедневното натоварване на организма с всякакви токсини, осигуряването на достатъчно агенти за борба с тях си е истинско щастие. А червените ябълки са богати на флавоноиди – полезни вещества, защитаващи ни от свободните радикали.
Не бива да се подценява и това, че те са идеална храна за сърцето, тънките черва и черния дроб. Консумацията им се отразява добре и на метаболизма. За да е сигурен човек обаче, че ябълката ще му донесе повече полза, отколкото вреда, той трябва да я измие добре под течаща вода. Специалистите препоръчват да се купуват плодове, които са български и не са обработвани с химикали.
Червените ябълки са идеално решение за здравословното зимно меню. Настърганата ябълка с кисело мляко, ядки, канела и малко мед дава идеален старт на деня. Щруделът с малко захар е добър вариант за след вечерята. А плодовата салата с малко сметана и капачка ром пък може да създаде настроение. Така че вариантите са много, стига човек да е решен да се погрижи за тялото си, вместо да го товари с тежки храни.
Жълтите ябълки са полезни за сърцето
Обагрените в жълто плодове също не бива да бъдат пренебрегвани – те съдържат големи количества витамин А, който е антиоксидант, т.е. неутрализира свободните радикали и поддържа нивата на pH в кръвта. Фолиевата киселина в тях е полезна за бременните и пази дамите от анемия. Препоръчват се и на по-възрастните хора, защото са пълни с витамин С, който потиска възпалителните процеси в ставите.
Полезни са също така за сърцето, поддържат обмяната между витамините и минералите в тялото, засилват зрението и премахват опасността от загубата му при съществуващи проблеми, нормализират нивата на холестерола, понижават риска от образуването на кръвни съсиреци и стимулират производството на колаген, който е важен за кожата, сухожилията и костите (предпазва ги от стареене).
Колко ябълки да изяждаме?
Препоръчителната доза ябълки е четири на ден. Добре би било да се комбинират, тъй като така ще се получи по-голямо разнообразие от полезни вещества. Всеки плод е с определен цвят, защото в него се съдържат определени съединения и комбинирането им ще даде на организма ни разнообразието, от което се нуждае.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.