Дехидратация на работното място: Опасност, но как да я избегнете

Част от усложненията при дехидратация са топлинен удар, мозъчен оток, бъбречна недостатъчност и други
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Дехидратация на работното място: Опасност, но как да я избегнете

„Толкова съм зает, нямам време дори да пия вода". Думи, които може да чуете от колега или сам да изречете много пъти без дори да се осъзнаете. Дехидратацията на работното място е нещо напълно реално и се случва ежедневно.

Няколко фактора, включително статични работни места, тежки физически задачи, плътни графици и дори климатици, могат да допринесат за хронична дехидратация.

Често хората, работещи в различни среди, пренебрегват адекватния прием на течности, което води до дехидратация, пише Times of India. Това оказва негативно влияние върху здравето и особено производителността.

Как да разберете, че сте дехидратирани?

Един съвсем лесен начин да разберете дали страдате от дехидратация на работното място е да забележите честотата на уриниране и цвета на урината. Тези, които консумират по-малко вода, логично ще отделят по-малко урина и тя ще бъде доста по-концентрирана, т.е. ще бъде и доста по-тъмна на цвят.

Снимка: iStock

Влияние на дехидратацията върху здравето

Дехидратацията е често срещан проблем, особено на работното място и представлява значителен риск за здравето на бъбреците. От гледна точка на здравето, човек може да изпита физически симптоми, като крампи, главоболие, липса на концентрация, летаргия и умора, повишено набръчкване на кожата и ефекти на стареене.

По-сериозните въздействия могат да бъдат по-висок риск от уринарна инфекция, развитие на камъни в бъбреците и колебания на кръвното налягане. 

Острата дехидратация има очевидни симптоми, но хроничната, ниска степен на дехидратация, може тихо да увреди бъбреците, което води до концентрирани отпадъчни продукти, повишен риск от камъни в бъбреците, намалено кръвоснабдяване и потенциално остро бъбречно увреждане, което в крайна сметка допринася за хронично бъбречно заболяване.

Възможни усложнения

Ето някои усложнения, които може да настъпят заради дехидратация, според Mayo Clinic

Топлинен удар. Ако не пиете достатъчно течности, когато тренирате енергично и се потите силно, може да имате проблем с терморегулацията, вариращ по тежест от леки топлинни крампи до потенциално животозастрашаващ топлинен удар.

Подуване на мозъка (мозъчен оток). Понякога, когато отново пиете течности след дехидратация, тялото се опитва да изтегли твърде много вода обратно в клетките ви. Това може да доведе до подуване и разкъсване на някои клетки. Последствията са особено тежки, когато са засегнати мозъчни клетки.

Припадъци. Електролитите – като калий и натрий, помагат за пренасянето на електрически сигнали от клетка на клетка. Ако вашите електролити са в дисбаланс, нормалните електрически съобщения могат да се объркат, което може да доведе до неволни мускулни контракции и понякога до загуба на съзнание.

Шок с нисък кръвен обем (хиповолемичен шок). Това е едно от най-сериозните и понякога животозастрашаващи усложнения на дехидратацията. Това се случва, когато ниският кръвен обем причини спад на кръвното налягане и спад в количеството кислород в тялото ви.

Бъбречна недостатъчност. Този потенциално животозастрашаващ проблем възниква, когато бъбреците ви вече не са в състояние да отстраняват излишните течности и отпадъци от кръвта ви.

Кома и смърт. Когато не се лекува своевременно и по подходящ начин, тежката дехидратация може да бъде фатална.

Съвети за предотвратяване на дехидратация на работното място

Предотвратяването на дехидратация и защитата на здравето на бъбреците е постижимо чрез прости мерки.

Снимка: iStock

Те включват пиене на поне осем чаши вода дневно (повече, ако сте активни или работите на горещо място), наличие на бутилка вода близо до нас, задаване на напомняния за пиене на вода, обръщане на внимание на сигналите за жажда. 

А също така увеличете приема на течности по време на:

Напрегната дейност. Започнете да хидратирате поне един ден преди тежка дейност. По време на активност допълвайте с течности на редовни интервали и продължете да пиете вода или други течности след това.

Пийте 1 чаша вода на всеки 15 – 20 минути. Не пийте повече от 1,2 литра на час. Твърде много вода или течности могат да понижат нивата на натрий в кръвта, водещи до хипонатриемия, която изисква спешна медицинска помощ.

Снимка: iStock

Горещите и влажни условия увеличават риска от дехидратация и топлинни заболявания. Влажният въздух кара потта да се изпарява по-бавно, предотвратявайки охлаждането на тялото, което води до повишаване на телесната температура. Необходим е повече прием на течности по време на работа в жега, за да се компенсира загубата на влага от изпотяване.

При студ пийте допълнително вода, за да се преборите със загубата на влага от сухия въздух, особено на по-висока надморска височина.

Какво да пиете:

  • Вода. Адекватен прием на вода и редовно хранене обикновено са достатъчни за поддържане на хидратация и електролитен баланс по време на работа в жегата.
  • Спортни напитки. При продължително изпотяване, продължаващо няколко часа, спортните напитки с балансирани електролити могат да заменят загубата на сол с потта.

Какво да избягвате:

  • Енергийни напитки. Високите нива на кофеин могат да повлияят на сърцето ви и могат да бъдат рискови, когато се добавят към напрежението, поставено върху тялото ви от топлината.
  • Алкохол. Пиенето на алкохол в рамките на 24 часа след работа в жегата може да увеличи риска от дехидратация и топлинни заболявания.
  • Таблетки сол. Не се препоръчва прием на таблетки сол. В повечето случаи солта може да бъде заменена с нормални хранения и закуски през целия ден. Не пропускайте хранения.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.