Тялото ни е удивително сложна система, която постоянно ни изпраща сигнали за своето състояние.
Тези сигнали често се проявяват като симптоми, които могат да бъдат индикатор за недостиг на жизненоважни хранителни вещества.
Разбирането на тези сигнали може да ни помогне да предприемем необходимите мерки за поддържане на оптимално здраве.
Суха и люспеста кожа
Един от често срещаните сигнали за хранителен дефицит е сухата и люспеста кожа, която често е резултат от недостиг на омега-3 мастни киселини.
Състоянието най-често се забелязва по и около лицето, устните, ръцете, стъпалата и лактите, но това може да зависи от състоянието на сухата кожа. Например себорейният дерматит, хроничната форма на екзема, се характеризира с люспести, сухи петна по скалпа, горната част на гърба или носа.
Омега-3 мастните киселини са основни хранителни вещества, които се съдържат в някои храни. Те могат да служат за регулиране на производството на мазнини в кожата, за подобряване на балансираната хидратация, за ограничаване на разраняванията и за минимизиране на признаците на стареене. Освен това могат да помогнат за омекотяване на грубата и суха кожа и да имат успокояващ ефект при раздразнения и дерматити.
Но това не е всичко! Изследванията показват, че редовният прием на рибено масло може да повиши имунитета на кожата срещу увреждане от ултравиолетовите лъчи и рак на кожата.
За да се справите със сухата и люспеста кожа, е препоръчително да включите в диетата си храни, богати на омега-3, като мазна риба, ленено семе и орехи.
Побеляване на косата
Друг видим симптом на липса на важни хранителни елементи е преждевременното посивяване на косата, което може да е признак за недостиг на мед.
От хранителна гледна точка медта е основен микроелемент, който се съдържа в някои храни и в хранителни добавки. Той подпомага различни ензими, които произвеждат енергия за организма, разграждат и усвояват желязото, изграждат червените кръвни клетки, колагена, съединителната тъкан и мозъчните невротрансмитери.
Медта също така подпомага нормалното развитие на мозъка и имунните функции и е компонент на супероксиддисмутазата - антиоксидантен ензим, който разрушава вредните кислородни „свободни радикали“. Медта се абсорбира в тънките черва и се намира главно в костите и мускулната тъкан.
Тя е от съществено значение за производството на меланин – пигмента, който придава цвят на косата и кожата. За да се осигури достатъчно мед, е важно да се консумират храни като черен дроб, ядки и пълнозърнести храни.
Храносмилателни проблеми - гастрит или язва
Проблемите с храносмилането, като гастрит или язва, често са свързани с недостиг на цинк.
Дефицитът на цинк е често срещан в развиващите се страни и засяга повече от 2 млрд. души по света. Оптималният прием на цинк при възрастни, постигнат чрез балансирано хранене, може да намали риска от развитие на рак на стомашно-чревния тракт, депресия и диабет тип 2.
Добавката на цинк в разнообразното хранене подобрява депресията, качеството на спермата, вниманието, честотата на забременяване и диарията, намалява риска от пневмония, и подпомага растежа при децата, установява проучване. Освен това той се бори с инфекциите на дихателните пътища (включително COVID-19) поради антивирусния, антиоксидантния и противовъзпалителния си ефект.
Тъй като човешкият организъм не може да съхранява цинк, недостига му може да настъпи сравнително бързо, например при неправилно хранене.
Многобройни епидемиологични проучвания показват връзка между съдържанието на цинк в храната и рискът от рак. Противораковите ефекти на цинка са свързани най-вече с неговите антиоксидантни свойства. Като микроелемент, цинкът е от съществено значение за различни метаболитни процеси, включително синтеза на протеини, имунния отговор и генната експресия.
Цинкът е ключов микроелемент, който подпомага имунната система и заздравяването на рани.
Недостатъчните нива на цинк могат да увеличат риска от инфекция с Helicobacter pylori, бактерия, която е свързана с развитието на гастрит и язва. За да се осигури достатъчно цинк, е препоръчително да се консумира месо, морски дарове и бобови растения.
Обилно изпотяване по главата
Прекомерното изпотяване, особено в областта на главата, може да бъде признак за недостиг на витамин D.
Състоянието е известно, като краниофациална хиперхидроза, се отнася до обилна пот по скалпа, челото и лицето. Изпотяването е естествена реакция на организма за регулиране на телесната температура, но прекомерното изпотяване в определени области може да бъде обезпокоително и да показва дисбаланс в терморегулаторната система на организма.
Само потенето на главата обаче не е категоричен симптом за недостиг на витамин D и може да е свързано и с други основи проблеми, обяснява д-р Тушар Таял, консултант по вътрешни болести.
Този витамин играе важна роля в регулирането на калция и имунната функция. За да се осигури достатъчно витамин D, е важно да прекарваме повече време на слънчева светлина и да консумираме храни като мазна риба и яйца.
Аритмия и сърцебиене
Сърдечните проблеми, като аритмия и сърцебиене, често са свързани с недостиг на магнезий. Магнезият е важен електролит, който регулира сърдечния ритъм.
Той спомага за свиването на кръвоносните съдове, което спомага за нормалното кръвното налягане.
Типичният сърдечен ритъм се поддържа от множество електролити като натрий, калий и калций. Магнезият е хранителното вещество, което отговаря за регулирането на движението на тези електролити в тъканите на сърцето.
Ако или когато тези електролити не могат да функционират както трябва, това може да доведе до нередовен сърдечен ритъм или аритмия.
Изследване от 2018 г. свързва ниските нива на магнезий в кръвта с повишен риск от предсърдна и камерна тахикардия. Недостигът на магнезий се счита и за рисков фактор за атеросклероза (натрупване на плаки в артериите) и сърдечна недостатъчност.
Всъщност проучванията показват, че до 38% от хората с камерна аритмия имат магнезиев дефицит, а 72% имат прекомерни загуби на магнезий.
За да се осигурят достатъчни нива на магнезий, е препоръчително да се консумират зелени листни зеленчуци, ядки и семена, както и да се приема магнезиев глицинат.
Проблеми с щитовидната жлеза
Йодът е елемент от съществено значение за нормалния растеж и за развитието на мозъка. Недостигът му е най-честата причина за заболяване на щитовидната жлеза, по-специално хипотиреоидизъм.
Състоянието може да причини симптоми, включващи силна умора, чувство на студ, повишаване на теглото и уголемена щитовидна жлеза (гуша).
Въпреки че всеки може да развие йоден дефицит, той е по-често срещан при бременни или кърмачки, които имат по-високи нужди от йод, както и при неродени или новородени бебета.
Йодът е необходим за производството на хормони на щитовидната жлеза, които регулират метаболизма. За да се осигури достатъчно йод, е важно да се използва йодирана сол и да се консумират морски дарове.
Кървене на венците
Кървенето на венците е често срещан симптом на недостиг на витамин C. Той е отговорен за развитието, растежа и заздравяването на кожата, костите и съединителната тъкан.
Освен това се нуждаете от витамин С, за да функционират правилно кръвоносните ви съдове. Витамин С помага за поддържането на зъбите и венците. Помага тялото да усвоява желязото, което му е необходимо за производството на червени кръвни клетки. Витамин С също така помага за заздравяването на изгаряния и други рани.
Витамин С е антиоксидант, което означава, че предпазва клетките ви от увреждане от свободните радикали, които са странични продукти на нормалната клетъчна дейност и участват в химични реакции в клетките. Някои от тези реакции могат да причинят увреждания през целия ви живот.
За да се осигури достатъчно витамин C, е препоръчително да се консумират цитрусови плодове, ягоди и чушки.
Важно е да се отбележи, че прекомерната консумация на захар може да попречи на усвояването на витамин C затова е важно да се поддържа балансирана диета, богата на плодове и зеленчуци, и да се ограничи консумацията на захар.
При наличие на някой от тези симптоми, е важно да се консултирате с лекар или диетолог, за да се определи дали има недостиг на хранителни вещества и да се предприемат необходимите мерки за неговото коригиране.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.