Човек е съставен от около 75% вода. Това означава, че течностите имат първостепенна роля за правилното функциониране на тъканите и органите, за синтеза и транспорта на молекулите, ензимите и хормоните, както и за изхвърлянето на ненужните отпадни вещества от тялото.
Общият тонус на организма, както и функцията на нервната система, директно се нарушават при дехидратация (недостиг на вода) или хиперхидратация (при излишък на вода).
Водата е нещото, без което човек не би могъл да живее качествено. Тъй като тялото ежедневно губи част от телесните си течности, те трябва да се възстановяват чрез пиене на чиста изворна вода и консумирането на храни с високо съдържание на течности.
Но тук трябва да се направи едно уточнение – често се пренебрегва фактът, че освен недостатъчния внос на течности, прекомерният прием на вода също може да бъде опасен. Бъбреците са тези, които имат най-голямо значение за водния метаболизъм.
Питали ли сте се някога как точно протича обмяната на водата в тялото? Тази дейност е задължителна преди всичко за отделителната система, част от която са бъбреците.
Там, под действието на регулаторни механизми, се задържа точно толкова течност, колкото е необходима в дадения момент за тялото. Тя се филтрира от кръвта, където е попаднала преди това от храносмилателната система. По този начин водата буквално се „прецежда“ през органите, задвижвайки жизненоважни процеси.
Ясно е, че при недостиг на вода настъпва увреждане в метаболизма. Бъбреците нарушават филтрационната си функция, задържат някои вещества, като изхвърлят други. Освен това в тях се концентрира урината, което предразполага към възникването на инфекции по целия ход на отделителната система, обясняват уролозите.
Водата заема част от клетките и голям дял от извънклетъчното пространство. За денонощие относително здрав човек губи около 1500 милилитра вода по физиологични пътища. Това количество нараства с около 500-1000 милилитра през летния сезон, както и при активно спортуващите младежи.
За 24 часа човек приема определено количество течности във вид на чиста вода, сокове, супи, плодове, зеленчуци и т.н. Този процес се контролира посредством чувството за жажда (фин неврологичен механизъм, показващ, че организмът е дехидратиран). Но е важно да се знае, че всеки човек има индивидуални потребности.
В интерес на истината медицината не разполага с точни предписания за необходимия прием на течности в рамките на едно денонощие. Напоследък учените все по-често спорят по този въпрос. Но все пак се приема, че при здрав организъм трябва да се пие по около 30 милилитра вода на килограм телесно тегло.
Или иначе казано, ако един човек тежи 100 килограма, той се нуждае от около три литра вода дневно, ако е 70-75 килограма – от два литра, а ако е под 50 килограма – ще му стигнат около литър и половина. Това обаче не включва само чистата вода, а и онази в супите, чайовете, соковете и т.н. (особено в случаите, когато те заемат голям дял от ежедневното ни меню).
Друг начин на контролиране на дневните нужди е чрез „вслушването“ в езика на тялото. Лекарите напомнят, че организмът много ясно показва дали е жаден и от какво количество вода се нуждае. Факт е обаче, че голям процент от населението буквално забравя да пият вода, като има и такива хора, които целенасочено се наливат с големи количества течности.
Добре би било да се знае, че има и състояния, които излизат от стандартните норми и препоръки. Например, когато човек се поти обилно (по-често това се случва през летния сезон), той губи по-голямо количество вода. Спортуващите хора също се изпотяват обилно и при тях загубата на течности може да достигне 1000-1500 милилитра за една по-дълга тренировка, която завършва със сауна.
Или иначе казано, ако не пият достатъчно вода или специални напитки с електролити и витамини, те могат да си причинят една сериозна дехидратация. Това дава редица негативни последици – може да предизвика срив в артериалното налягане, световъртеж, хронична умора, пулсиращо главоболие, спиране на производството на урина и дори остра бъбречна недостатъчност.
Пациентите с остри или хронични заболявания на отделителната, ендокринната и сърдечносъдовата система трябва да са с повишено внимание, когато приемат течности, защото има опасност да влошат основното си заболяване.
Същото важи и за възрастните хора, бременните жени и малките деца. Те имат по-деликатен и фин баланс на течностите, при което дори малко сътресение може да доведе до сериозни последствия.
Сравнително рядко отчитан факт е, че не само недостигът, но и излишъкът от течности може да бъде опасен. Сляпото спазване на препоръките за прием на течности обикновено води до ситуации, в които човек приема над 3-4 литра в рамките на едно денонощие.
Това, особено при възрастните хора с хронични проблеми, както и при пациентите със сърдечни или бъбречни проблеми (особено тези, които ходят на хемодиализа), може да бъде пагубно поради настъпването на хиперхидратация.
Уролозите предупреждават, че бъбреците страдат не само при недостиг, но и при прекаленото пиене на вода. Това ги кара да работят на свръхобороти, което пък води до редица проблеми. Бъбреците не успяват да филтрират течностите и кръвта става по-разредена, отколкото е необходимо.
Човек започва все по-често да ходи до тоалетната и да се поти обилно, дори да не се движи активно. Балансът на солите в организма също се нарушава от прекомерно високите нива на течности.
Възможно е да се стигне дори до т.нар. водна интоксикация и човек да изпадне в кома. Независимо от усърдието, с което работят бъбреците при свръхприема на течности, излишната вода не успява да се изведе от тялото и се натрупва в клетките – получава се животозастрашаващ оток.
Ето защо, когато човек усети, че страда от главоболие, странна отнесеност и сънливост, както и че твърде често ходи до тоалетна, трябва да намали приема на течности. Така ще даде шанс на бъбреците си да изхвърлят ненужната вода от тялото.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.