Малък трик с контрола на глюкозата в кръвта се счита за последната и най-актуална диетична тенденция в САЩ. Всеки, който яде хляб, салата и месо в определен ред, трябва да може лесно да отслабне с помощта на нивата на кръвната захар, пише немското издание Focus.
Методът, наречен „глюкозна диета“, е разработен от френската биохимичка Джеси Инчауспе, по-известна сред последователите си в социалните мрежи като Богинята на глюкозата.
Тя провокира хората по цял свят да променят навиците си. А препоръките ѝ за здравословно хранене идват от синтезирането на най-новите научни открития в областта на кръвната захар.
Докато работи по генетични проекти в Сан Франциско, французойката участва в проучвания, като изпробва новите апарати за следене на глюкозата в реално време. Така стига до извода, че регулирането на нивата на кръвна захар е важно за всички, независимо дали имат диабет, или нямат.
Глюкозните пикове предизвикват внезапен глад, умора през деня, спад на имунитета, промени в настроенията, дори инсулинова резистентност“, категорична е Джеси Инчауспе.
Според нея, ако човек се съобрази с препоръките ѝ не само ще отслабне, но също така ще се радва на по-добър вид на кожата, по-дълбок сън през нощта, по-добро настроение и по-голяма енергичност през деня.
Малките трикове, за които французойката смята, че държат теглото под контрол, са:
- 20 минути преди хранене трябва да се приема лъжица оцет или лимонов сок, разтворена в чаша вода, за да се понижи кръвната захар.
- По време на хранене първо се ядат зеленчуците, след това месото или рибата (мазнините и протеините) и едва след това тестените изделия (въглехидратите).
- А 20 минути след хранете трябва да се правят упражнения (като разходка, слизане и качване по стъпала или друго леко физическо натоварване).
„По този простичък начин всеки човек може да елиминира негативните ефекти от колебанията на кръвната захар в тялото си“, категорична е Джеси Инчауспе.
Глюкозата е основен източник на енергия за клетките. Ето защо човек не бива да се ограничава, а да се наслаждава на храната.
Французойката е категорична, че няма смисъл да се броят калориите, а само да се промени стила на хранене, за да се постигне по-добър баланс на кръвната захар.
Преди време Джеси Инчауспе забелязва, че когато яде повече сладко или въглехидрати, т.е. качва рязко глюкозата, следват също толкова резки спадове, по време на които няма енергия и се чувства потисната. Проследява тази закономерност в продължение на седмици и започва да събира резултатите от най-новите научни изследвания по темата. Тогава открива, че същото се случва с много други хора и учените имат обяснение.
Оказва се, че резките пикове на глюкоза в кръвта имат дългосрочни и краткосрочни ефекти. Сред краткосрочните са внезапни пристъпи на повишен апетит, хронична умора, лош сън, мигрена, проблеми с паметта. А сред дългосрочните – депресия, акне, болест на Алцхаймер и деменция, сърдечни проблеми, неалкохолна мастна чернодробна болест и др.
Следва и решението, което предлага французойката: „Две еднакви менюта могат да имат коренно различно въздействие върху организма ни в зависимост от реда, в който консумираме съставките“. Или иначе казано, ако в чинията ни има пържола със зеленчуци и картофено пюре, първо да изядем зеленчуците, след това пържолата и накрая картофеното пюре или филийката хляб.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.