Съвременният свят ни предоставя огромно количество информация, целяща да ни помогне да бъдем по-здрави чрез приемане на различни хранителни добавки. Често някои хора виждат подобрения, а други не. Трети за съжаление стигат доста далеч, прекалявайки с подобни добавки, използвайки ги като заместител на храненето. Абсолютно ПОГРЕШЕН подход, който може да доведе дори до фатални последици.
Хранителните добавки са вещества, които ядете или пиете. Те могат да бъдат витамини, минерали, билки или други растения, аминокиселини (отделните градивни елементи на протеините) или части от тези вещества. Те могат да бъдат под формата на таблетки, капсули или течност. Те допълват (добавят) диетата и не трябва да се считат за заместител на храната.
Сърдечните заболявания и последиците от тях, сред които е инфарктът, остават една от водещите причини за смърт в световен мащаб и поддържането на здраво сърце е от решаващо значение за човечеството. Въпреки че балансираното хранене, редовните физически упражнения и промените в начина на живот играят основна роля за здравето на сърцето, някои добавки могат да осигурят допълнителна подкрепа.
„Моите 3 най-добри добавки за здравето на сърцето: 1.CoQ10, 2.Омега 3 мастни киселини, 3.Магнезий“, споделя кардиохирургът д-р Джереми Лондон, цитиран от TimesofIndia. И добавя: “Искам да бъда болезнено ясен: добавките трябва да допълват начина ви на живот, а не да го заместват. Нито една добавка на пазара няма да замени тренировките, правилното зареждане с гориво и висококачествения сън. Въпреки това, ако ще приемате хранителни добавки, тогава силно ви съветвам и насърчавам да сте наясно с качеството на добавката, която приемате.”
Ето някои добавки, които могат да помогнат за здравето на сърцето според обширна разработка на PeaceHealth:
1.МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ
Витамините и минералите, приемани в подходящи дози, могат да спомогнат за понижаване на риска от сърдечни заболявания. Пълноценните храни трябва да бъдат основният източник на хранителни вещества, а изследванията показват, че много хора не успяват да се справят с препоръчителния прием.
Добавката не може да компенсира нездравословните хранителни навици, но понякога дори хора, които имат здравословни хранителни навици, изпитват затруднения да си набавят всички необходими плодове, зеленчуци и други здравословни храни. Добавката може да помогне да се запълнят пропуските.
Многобройни проучвания показват положителна връзка между приема на витаминни и минерални добавки и превенцията на сърдечни заболявания. Добавките с витамини и минерали могат да бъдат безопасни и евтини и могат да осигурят полза за здравето.
2.КОЕНЗИМ Q10 (Co Q10)
Коензим Q10 (CoQ10) е вещество, подобно на витамин. То се намира във всяка клетка на тялото. Вашето тяло произвежда CoQ10, а клетките го използват, за да произвеждат енергията, от която тялото се нуждае за растежа и поддържането на клетките. Той функционира и като антиоксидант, който предпазва организма от увреждания, причинени от вредни молекули.
CoQ10 естествено се съдържа в малки количества в голямо разнообразие от храни, но нивата му са особено високи в месо и по-точно в органи като сърце, черен дроб и бъбреци, както и в говеждото месо, соевото масло, сардините, скумрията и фъстъците. Коензимите подпомагат работата на ензимите, за да защитят сърцето и скелетните мускули.
Счита се, че CoQ10 помага при сърдечна недостатъчност, повишава енергията и ускорява възстановяването след физически упражнения. Някои хора го приемат, за да намалят ефекта, който някои лекарства могат да окажат върху сърцето, мускулите и други органи. C
3.ФИБРИ
Най-добрият начин да си набавите фибри е от храната. Въпреки това, ако не включвате достатъчно богата на фибри храна в диетата си и решите да използвате добавка с фибри, изберете продукт, в който има различни видове - както разтворими, така и неразтворими.
Когато приемате добавка с фибри, не забравяйте да сте добре хидратирани. Фибрите от псилиум могат да помогнат за понижаване на холестерола, когато се използват заедно с диета с ниско съдържание на холестерол и наситени мазнини.
Ако решите да приемате добавка с фибри, уверете се, че не сте закупили по невнимание слабителна добавка вместо нея. На етикетите и на двата вида добавки може да пише нещо като „регулира изхождането“. Изглежда, че фибрите са най-ефективни в съчетание с диета и физически упражнения, за да допринесат за намаляване на теглото.
4.ОМЕГА -3 МАСТНИ КИСЕЛИНИ
Омега-3 мастните киселини, които се съдържат предимно в рибеното масло, са една от най-изследваните добавки за здравето на сърцето. Те съдържат две незаменими мастни киселини: ЕРА (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина), които осигуряват мощни ползи за сърдечносъдовата функция.
Омега-3 полиненаситени мастни киселини се съдържат в маслото от някои видове риба, зеленчуци и други растителни източници. Тези мастни киселини не се произвеждат от организма и трябва да се консумират с храната или чрез добавки, т.нар. „рибено масло“. Омега-3 полиненаситените мастни киселини действат, като понижават производството на триглицериди в организма. Високите нива на триглицеридите могат да доведат до коронарна болест на сърцето, сърдечни заболявания и инсулт.
Омега-3 мастни киселини, използвани заедно с диета и физически упражнения, помагат за понижаване на нивата на триглицеридите в кръвта. Проучване показва, че има “малко, но статистически значимо намаляване” на броя на пациентите с хронична сърдечна недостатъчност, които са починали или са били хоспитализирани по сърдечносъдови причини, след като са приемали добавки с рибено масло.
5.МАГНЕЗИЙ
Магнезият е изключително важен минерал, който регулира работата на мускулите, включително на сърдечния мускул. Той също така помага за контролиране на кръвното налягане и предотвратява сърдечни аритмии (неравномерен сърдечен ритъм). Той спомага за поддържането на стабилен сърдечен ритъм.
Ниските нива на магнезий са свързани със сърдечносъдови рискови фактори като: високо кръвно налягане, натрупване на артериални плаки, калциране на меките тъкани, холестерол и втвърдяване на артериите. Магнезиевите добавки се предлагат под различни форми и комбинации от минерали, като магнезиев цитрат, магнезиев глюконат, магнезиев хидроксид и популярната форма на магнезиев сулфат, известна още като английска сол, използвана при различни процедури при болки и умора в мускулите.
Богатите на магнезий храни включват зеленолистни зеленчуци, ядки, семена и пълнозърнести храни. За сърдечно здраве се препоръчват 200-400 mg на ден (за предпочитане магнезиев цитрат или глицинат).
Забележка: Пациентите с бъбречно заболяване трябва да бъдат предпазливи с магнезия.
6.L-КАРНИТИН
L-карнитинът е аминокиселина, необходима за транспортирането на мазнините до митохондриите (мястото в клетката, където мазнините се превръщат в енергия). Адекватното производство на енергия е от съществено значение за нормалната функция на сърцето. Няколко проучвания, при които е използван L-карнитин, показват подобряване на сърдечната функция и намаляване на симптомите на стенокардия.
Хората със застойна сърдечна недостатъчност имат недостатъчно насищане на сърцето с кислород, което може да увреди сърдечния мускул. Това увреждане може да бъде намалено чрез прием на добавки с L-карнитин. Приемът на L-карнитин може също така да помогне за намаляване на уврежданията и усложненията след сърдечен удар.
7.ЗЕЛЕН ЧАЙ
Зеленият чай се консумира от векове и се използва като вероятно ефективен помощник при лечението на висок холестерол. Според няколко предварителни и контролирани проучвания е доказано, че зеленият чай понижава нивата на общия холестерол и LDL холестерола.
8.ЧЕСЪН
Освен че прави храната вкусна за много хора, чесънът, приеман перорално като добавка, се използва като вероятно ефективна помощ при лечение на високо кръвно налягане и коронарна болест на сърцето.
Чесънът може да повлияе на съсирването на кръвта и да увеличи риска от кървене. Ако ви предстои операция, зъболечение или медицинска процедура, спрете приема на чесън поне две седмици преди това.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.