Наричат юмейхо терапията божествена. И защо не? Този масаж увеличава жизнените сили на организма, като го връща по-близо до природата.
Не случайно монасите от манастирите в Шаолин използват от години тази система, за да се освободят от лошите мисли и физическата болка.
В началото на миналия век шестнадесетгодишният японски младеж Оно Хидеказу заминава за Китай, за да изучава китайското бойно изкуство Чуан фа (Кемпо). По онова време лечебното изкуство Дзен ти фа се преподавало наравно с бойните практики и така младият Оно го изучил и практикувал в Китай чак до края на Втората световна война.
След войната Хидеказу се завръща у дома в Япония и учи различни местни лечебни практики и масажни терапии, с които създава нова комбинирана дисциплина, която с времето се доказва като успешна.
Роден в Токио през 1943 г., Масаюки Сайонджи работи като преподавател по китайски език и калиграфия, когато се запознава с Оно Хидеказу. Той посвещава цялата си младост на изучаването на лечебните подходи, които му предава Оно, и ги систематизира в своя система от сто похвата, наречена „Хълбочно-наместваща юмейхо терапия“. До края на живота си през 2003 г. Сайонджи практикува метода в основания от него Международен институт по превантивна медицина в Токио.
Днес изкуството на тази терапия за профилактика на болестите е световно разпространено. У нас то е достъпно за жителите на по-големите градове в България, където масажите се практикуват в различни студия и СПА центрове.
Юмейхо системата включва 100 различни похвата. Най-популярните от тях са техниките за лечение на костите и ставите, акупресурата и рефлексотерапията, разтягането (стречинг), упражнения за изправяне на стойката на тялото и за подобряване на биомеханиката на двигателния апарат.
Така че всеки, който води заседнал начин на живот, изпитва скованост и болки в тялото, чувства се стресиран на работното си място, а вкъщи е депресиран, тревожен и нервен, трябва да го изпробва.
Тази хълбочинно-изправяща, притискащо-разтриваща терапия, както и масажът с пръсти са много подходящи при безсъние, плексит, болки в гърба и още много здравословни проблеми.
Методичното прилагане на мануални действия и физически упражнения възстановява функционалния баланс на човешкия организъм след тежкия работен ден, обясняват терапевтите. По думите им в тази система се преплитат физическото и духовното, за да се избави човек от оксидативния стрес в тялото си. А както е добре известно, точно той води до голяма част от здравословните проблеми.
В същото време обаче точно тази терапия е идеален начин за профилактика. Тя обаче започва бързо да се практикува и като лечебен метод.
Повече от 95% от хората имат некоректно позициониран таз от самото раждане. Това означава, че едната сакроилиачна (хълбочна) кост е позиционирана по-високо от другата, което дърпа съответния крак нагоре и той е по-къс от другия. Това води до намалено кръвоснабдяване в тази зона и нейното неправилно функциониране.
По-дългият крак поема значително по-голяма част от тежестта на тялото и много често костите в тазобедрената става се набиват. Така тазобедрената става бавно се измества напред, за да компенсира разликата в двата крака.
Постепенно разминаванията се намаляват и дори по-дългият крак става по-къс, но линията, която минава през хълбочната кост, не е хоризонтална (както трябва да е), а се променя.
Гръбнакът започва да се накланя към страната на по-късия крак, а тялото да пренася тежестта към другата. Гръбначният стълб се огъва и формира подутина от едната страна, което е началото на сколиоза.
Подутината се увеличава поради тежестта на тялото. Ако това не се третира, води до куп усложнения като изместване на междупрешленните дискове, притискане на нерви, неправилно функциониране на вътрешните органи, болки в коленете и други такива.
Изместванията в гръбначния стълб продължават и това води до дегенеративни изменения. Мускулите и сухожилията около гръбнака са в постоянен спазъм и с времето настъпват необратими изменения и изкривявания, които засягат негативно цялото тяло и всички системи в него, обясняват терапевтите.
Наместването на таза обаче изисква време, затова юмейхо не е еднократна процедура, а процес, който може да трансформира изцяло живота на всеки човека. В комбинация с йога, тази терапия се превръща в мощен инструмент за трансформация не само на физическо, но и на енергийно ниво.
Ако човек иска да изпробва този масаж, трябва да знае, че не бива да се подлага на него, ако е с пълен стомах. Необходимо е да са минали поне 2 часа от последното хранене, предупреждават още специалистите, които го прилагат и у нас.
Освен това е добре клиентът да е облечен с памучни и удобни дрехи, без ципове. За дамите е хубаво да са без сутиен. Подходящо е да бъдат с ластично бюстие. Масажът не включва масла, които да улесняват притискането и размачкването на тъканите, така че не е нужно дрехите да се събличат.
Самата процедура е с продължителност 60-70 минути. След нея е добре човек да има топла връхна дреха, която да облече. В случай че не се постигане траен успех след първия масаж, терапията се разпростира във времето според индивидуалните потребности на всеки човек.
Ползи за организма:
- Коригира тазови и гръбначни изкривявания.
- Облекчава и премахва болки в гръбначния стълб, коленете и врата.
- Поправя стойката на тялото и възвръща неговата симетрия.
- Подобрява кръвоснабдяването в най-важната част от тялото – гръбначния стълб и таза.
- Предотвратява притискането и неправилното функциониране на органите.
- Повишава имунитета.
- Премахва умствената и физическата умора.
- Подобряват се половите функции на организма.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.