Хамамът, известен още като турска баня, набира все по-голяма популярност в света. Тази мода, освен принадлежност към определен кръг от хора, обичащи удоволствието, носи и много ползи – както на тялото, така и на душата.
Всъщност хамамът е създаден през XIV век като място за релаксация, детоксикация, лечение, профилактика и социални контакти. В превод от арабски думата означава „разпръскващ топлина“. А отличителен елемент на тази процедура е горещият камък от полиран гранит, мрамор, мозайка или керамика, върху който човек се излежава.
Много често хамамът е несправедливо пренебрегван като нещо непознато и чуждо. Може би защото за това СПА пространство има малко информация – любителите на турските сериали може би са виждали тази баня, но за останалите терапия си остава загадка.
Според родните физиотерапевти голяма част от българите не са наясно какъв е етикетът в хамама, как протича процедурата и какво всъщност представлява тя. А в интерес на истината точно там се постига истинско блаженство, особено през студените зимни дни.
Всъщност редно е да се отбележи, че хамамът е наследник на древните римски терми и е прародител на парната баня в Европа, но с няколко съществени добавки – пяна, масаж, пилинг и аромати.
Процедурата започва със затопляне в парна баня, където интензивната топлина отваря порите на кожата. Напарването се извършва при температура около 50 градуса по Целзий при висока влажност на въздуха – около 80-90%. След това цялото тяло се обтрива с ръкавица за пилинг и се масажира с пухкава пяна.
Както за мъжете, така и за жените това е мястото не само за почивка, но и за социални контакти, без опасност да бъдат разкрити от половинките си и да станат обект на ревност.
Освен това в хамама човек често може да чуе така характерното за Балканите разнищване на тежки политически въпроси, анализ на футболни дербита, съвети за живота, палави женски разговори и какви ли не още житейски теми.
Така е било в Древен Рим и в Османската империя, така протичат и процедурите в днешните варианти на това СПА пространство.
Това изключително много дразни онези, които биха искали да запазят мълчание в хамама, за да релаксират, да възстановят силите си, да се откъснат от напрегнатото си ежедневие. Факт е обаче, че освен с лечебна цел (при ревматични болки и простудни заболявания) процедурата се използва и като алтернатива на социалните мрежи.
У нас почти не се среща единичен хамам – пространството винаги е голямо и в него може да се влиза по двойки, а понякога и в по-голяма компания.
Факт е, че човешкото тяло обича топлината. Престоят в хамама релаксира мускулите и засилва кръвообращението. Това е любимо място за възстановяване на спортистите след усилена тренировка или тежко състезание, защото премахва напрежението и стреса.
Физиотерапевтите допълват, че по време на престоя в парната баня започва обилно изпотяване с детоксикация на организма. Парата помага да се втечнят секретите при възпаление на бронхите и трахеята, както и при хроничен синузит.
Лежейки върху топлото мраморно легло, човек допълнително релаксира. А благодарение на пилинга с прословутото турско кесе (специална ръкавица за обтриване на най-горния слой от кожата) се премахват мъртвите клетки, като това спомага за изчистването на тялото от токсини и подобряването на кръвообращението.
Всъщност масажът на затоплената кожа с ръкавица за пилинг е идеален начин за борба с целулита, напомнят още физиотерапевтите. Освен това хамам терапията облекчава уморените крака и се справя прекрасно с болките в гърба. Създава много добър лимфен дренаж на краката и ръцете.
Освен с кесе пилингът може да се направи с висококачествен сорт кафе „Арабика“. Кафе терапията стимулира циркулацията, елиминира токсините и излишните течности. Специалистите обаче напомнят, че когато пилингът се прави с кафе, мъртвата кожа не се вижда и това е предпочитаният пилинг за по-притеснителните посетители.
След пилинга следва покриване на тялото с ароматна пяна. Третираната с кесето кожа е готова за нежен масаж с натурален сапун, обясняват физиотерапевтите. По думите им в пяната често се добавя качествен зехтин, розово или какаово масло, за да е още по-полезна тази процедура за тялото и душата.
Ароматерапията допълнително засилва благотворното, възстановително и релаксиращо действие на турската баня върху човека. Това е не само хигиенна процедура за измиване на кожата, но и истински празник на сетивата, коментират онези, които вече са го изпробвали.
Разновидности на хамама:
1. Ориенталски пилинг (кесе): Кесето е традиционна ориенталска процедура за почистване на кожата на цялото тяло. След затопляне в банята физиотерапевтът (по-известен в този случай като теляк) премахва излишния слой мъртви клетки със специално изработена мека ръкавичка от копринени конци. Кожата придобива желаната еластичност и здравословен кадифен цвят. Следва 20-минутно нежно измиване на тялото и косата с натурален сапун, приготвен в специални ориенталски мехове.
2. Ориенталска приказка: Това е по-скоро класически марокански ритуал, които има за цел дълбоко почистване на кожата и възстановяване на енергийния баланс в тялото. Той обаче също се прави в хамам. Започва с обтриване на кожата с черен сапун, последван от пилинг с ръкавица (кесе). След това се прави маска на цялото тяло с мароканска глина, за която се твърди, че подмладява и възстановява кожата. Процедурата завършва с релаксиращ масаж с ароматни масла.
3. Терапия „Падишах“ за мъже: Класически ритуал за мъже, изпълняващ се според най-древните ориенталски традиции. Първо се прави ароматен пилинг на кожата с лотос в турска баня за дълбоко почистване. След това идва ред на успокояващата маска с мароканска глина за подхранване и насищане на тялото с минерали. И се завършва с ориенталски релаксиращ масаж с масло от лотос.
4. „Султан“ масаж за жени: При тази процедура се използват водорасли, морска вода и ароматни масла за масаж на цялото тяло. Водораслите са изключително богати на минерали, микроелементи, витамини, протеини и други нутриенти. Те елиминират натрупаните токсини и шлаки, моделират и оформят фигурата, стягат кожата и подмладяват тялото и душата. За усвояване на цялото това морско богатство се използва добрият термоефект на турската баня. Терапията завършва с подхранваща арганова маска за косата и втриването на витаминен коктейл в кожата на лицето. Процедурата може да бъде изпълнена още с глина или шоколад.
5. Ритуал за коса с арганово масло: Още от древността женската коса е била символ не само на красотата, но е носела и магическа сила, с помощта на която по-слабата половина от човечеството е съблазнявала мъжете. Ето защо в много СПА центрове у нас се предлага специална процедура за коса с арганово масло, което я възстановява и защитава от вредното въздействие на слънцето, вятъра и студа. Високото съдържание на витамини укрепва и подхранва косъма. Процедурата включва измиване на косата със специален шампоан, нанасянето на арганова маска и 20-минутен масаж на главата.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.