Във втория епизод от най-новия здравен проект на bTV - "Подкаст за здраве" д-р Неделя Щонова ни среща с проф. Златимир Коларов - един от най-добрите български ревматолози, талантлив писател с крехка душевност и автор на документални и художествени филми.
"Трябва да предефинираме понятията "здраве" и "болест", защото думите имат огромна съзидателна сила, но и огромна разрушителна сила." - откровено споделя проф. Коларов, подчертавайки сложната взаимовръзка между начина на поднасяне на информацията и възпиремането ѝ от пациента. И допълва: "Трябва да познаваме и да сме много отговорни пред думите.", тъй като подсъзнанието е чувствително и може да ги съхранява в себе си за дълъг период от време.
Попитан за влиянието на наднорменото тегло върху биомеханиката на тялото, проф. Коларов коментира как тежестта се отразява върху структурата на ставите и очерта благоприятните последици за организма, които настъпват при загубата на телесна маса. В интервюто професорът сподели още кои са факторите, които се отразяват неблагоприятно върху структурата на ставния хрущял и даде важни насоки за противодействие на тези изменения. "Като има физиологични натоварвания - да не са екстрени натоварвания. Да има спорт, но подходящ спорт, подбран спорт, за всеки според конституцията, според структурата на тялото." - обобщи той. В хода на разговора стана ясно кои са коригируемите и некоригируемите рискови фактори, както начините, по които те се отразяват на костната система.
За опита си в клиничната практика и контакта с десетки пациенти, проф. Коларов сподели: "Страхът е 10% реалност и 90% фантазия в черни краски, които ние си създаваме." И добави: "Проблемите не трябва да се изживяват, а да се решават. Аз също, като всеки човек, изживявам проблемите, но затова имам втора сигнална система, затова имам мислене... И гледам да вкарам тази енергия от изживяването в решаването. И хем се съхранявам, хем решавам пълноценно проблема."
"Не можем да бъдем еднакви, с еднакви морално-физически устойчивости, но в голяма степен това зависи от нашето мислене и нашата настройка." - открехна още повече завесата на опита си той и добави, че философията на стоицизма се изгражда с мислене.
Двамата с д-р Щонова обсъдиха гледните си точки и по две важни за обществото ни теми - егото и емоционалната ригидност. "По това, което оставиш, ти ще продължиш да живееш. Може физически да те няма, душата ти да е в астрала някъде, но твоето дело ще продължи." - философски отбеляза проф. Коларов - "Ние се раждаме и идваме на този свят да дадем - живот, закрила, радост, любов. Затова който не се подчини на този вселенски, всемирен постулат, просто е беден." и сподели, че според него душата се лекува с любов. Извън медицинското ѝ значение, професорът разгледа болката като приятел - като един ревнив приятел, който може да хронифицира ако не се вслушаш в сигнала за промяна, който ти изпраща. На финала сподели и своите най-важни съвети за това как да бъдем здрави.