Рязко увеличение на хранителните разстройства при по-възрастни жени

Специалисти посочват основните причини за хранителните разстройства, които вече засягат жени на 40 и по-напреднала възраст
Рязко увеличение на хранителните разстройства при по-възрастни жени

Различните хранителни разстройства тихо, но постоянно се увеличават сред жените на средна възраст и след нея.

Лекари и специалисти твърдят, че забелязват рязко увеличение на жените на възраст между 40 и 70 години, които търсят помощ заради нарушено хранене. 

И тъй като тези жени не отговарят на стереотипа за човек с хранително разстройство, а именно – не са тийнейджърки, те често се сблъскват с пропуснати диагнози или забавени грижи.

Няма нищо по-неправилно от това лекарят да ви каже, че сте твърде стара за хранително разстройство“, казва Синтия Булик, основател на Центъра за високи постижения за хранителни разстройства към Университета на Северна Каролина, цитирана от NationalGeographic.

Тревожна тенденция за жените в напреднала възраст

Според някои проучвания между 2% и 7% от жените над 40 години отговарят на официалните диагностични критерии за хранително разстройство. 

Други изследвания сочат, че около 13% от жените над 50 години се борят с някаква форма на хранително разстройство.

Още проучвания показват, че тези цифри може да са върхът на айсберга, тъй като „до 30% от жените на средна възраст могат да изпитват симптоми на разстройство на храненето“, казва Елизабет Уасенаар, сертифициран специалист по хранителни разстройства. „И ние определено наблюдаваме увеличение.“

Снимка: iStock

Преяждането е най-разпространеното хранително разстройство сред жените в 40-те, 50-те и 60-те им години, следвано от булимия нервоза.

Хормони водят до промяна в състава на тялото

Менопаузата може да доведе до разстройство на храненето по подобен начин, както пубертетът влияе на тийнейджърките. „Пубертетът и менопаузата са репродуктивните и метаболитните крайъгълни камъни на живота“, обясняват експертите.

Както по време на пубертета, така и по време на менопаузата жените изпитват продължителни колебания в нивата на естроген. Този хормон играе ключова роля в производството на серотонин – невротрансмитер, който влияе на настроението. Тези промени могат да се отразят на щастието и чувството за собствена стойност на човека – и пряко влияят върху състава на тялото.

Снимка: iStock

По време на перименопаузата и менопаузата при жените често се наблюдава увеличаване на общото количество мазнини в тялото, особено в областта на корема", добавя д-р Джейсън Нагата, специализиран в хранителни разстройства в Детска болница в Сан Франциско.

„Това до голяма степен се дължи на спада на естрогена, който влияе на начина, по който тялото складира мазнини и регулира апетита и настроението." 

Намаляването на нивата на естроген се свързва и със забавянето на скоростта на метаболизма в покой – количеството енергия, което организмът изразходва в покой, което води до по-малко изгорени калории през деня. Тези хормонални промени могат да допринесат и за саркопения, състояние, което води до загуба на мускулна маса и увеличаване на натрупването на мазнини.

И двете промени могат също така да понижат енергийните ви нива, което означава, че може да станете по-малко активни и в резултат на това още по-неудовлетворени от променящото се тяло.

Житейските кризи също оказват сериозно влияние

Освен хормоналните колебания, менопаузата често настъпва по време на големи житейски катаклизми, като например напускане на дома от децата, напрежение в брака или развод, сътресения в кариерата и застаряващи родители, които се нуждаят от грижи – катаклизми, които доказано оказват силно влияние върху начина на хранене.

Освен това „жените в средна възраст носят голяма част от бремето на своите семейства.” На фона на този натиск може да се развие нарушено хранително поведение като начин „да се възвърне загубеното чувство за контрол", считат специалистите.

Това желание да се възвърне чувството за власт или предсказуемост „е известен психологически фактор за хранителните разстройства във всички възрастови групи, но е особено значим в средната възраст", добавя доктор Нагата.

Както споделя пациент по време на проучване от 2009 г., Контролирането на това, което ям, беше един от начините да контролирам поне част от живота си. Чувствах, че ако мога да контролирам какво консумирам и колко спортувам, тогава мога да контролирам и други неща в живота си.“

Капанът – остаряване, но желание за подмладяване

Натискът на #SkinnyTok (тенденция в социалните мрежи, свързана с видео съдържание, което представя отслабването като морален успех и лична победа) оказва не по-малко влияние на дамите на средна възраст.

Те искат да останат слаби и млади, но от другата страна имат остаряващо тяло, което естествено се отдалечава от пропорциите, идеализирани в медиите.

Натискът е толкова силен, че проучванията показват, че преобладаващата част от 73% от жените на средна възраст съобщават за неудовлетвореност от теглото си, което ясно показва, че тези борби не са само лични, а системни.

Снимка: Canva

Тази динамика само се засилва от рязкото увеличаване на лекарствата за отслабване като Оземпик и вредните диетични тенденции. „Да искаш от жена на възраст между 45 и 55 години да бъде с мерки, които е имала на 15, 20 или дори 30 години, е ужасен съвет“, казват експертите.

В края на краищата жените, които преминават през перименопауза и менопауза, със сигурност изпитват „промени във формата, разпределението на теглото, структурата на косата, костната плътност и други", напомня още Синтия Булик.

Анамнеза за разстройство на храненето, тревожност и депресия

Жените с анамнеза за хранително разстройство в младостта са изложени на най-голям риск от рецидив по време на менопаузата, тъй като тогава често се появяват подобни чувства на неудовлетвореност от тялото или емоционални сътресения. 

Всъщност „изследванията показват, че много жени с хранителни разстройства в средна възраст не изпитват тези проблеми за първи път", казва д-р Нагата.

Някои от тях никога не са били лекувани или симптомите са били в ремисия – само за да се върнат с менопаузата“, допълва той.

Понякога в голямата картина участват и други предшестващи психични състояния, като тревожност и депресия – предизвикателства, свързани със стимулиране на нарушено хранително поведение и влошаване на симптомите му. 

Хранителните разстройства са сложни биологични заболявания, които засягат психичното ни здраве и могат да се проявят едновременно с разстройства, свързани с употребата на вещества, и други психични диагнози“, казва психологът Дорин Маршал. 

Как да разпознаем и да се възстановим от хранително разстройство

Независимо от това какво предизвиква хранителното разстройство, едно от най-големите предизвикателства при лечението му сред жените в перименопауза и менопауза е да им помогнем да разпознаят, че в началото има проблем.

Снимка: iStock

Това може да бъде трудно, особено като се има предвид, че тези състояния могат да бъдат прикрити от диети, уелнес тенденции или остаряване.

Макар че има здравословни начини за намаляване на теглото по лекарска препоръка, червената лампа, че нещата са извън контрол, включват интензивна загриженост за храната или теглото, чести детоксикации или „прочиствания“, прекомерно ограничаване на калориите, избягване на социални ситуации, свързани с храна, или прибягване до всякакви компенсаторни мерки след хранене, като например прекомерни упражнения, употреба на слабителни средства, плюене или пречистване, или пропускане на следващи хранения.

Разпознаването на признаците е от съществено значение, тъй като "хранителните разстройства, лекувани през първите шест месеца от възникването им, имат най-голям шанс за пълно възстановяване", напомнят лекарите.

И макар че много хора смятат, че нарушеното хранително поведение е „фаза", която ще отмине с времето, „мит е, че хранителните разстройства се разрешават от само себе си", казват специалистите и изпращат послание: „Хранителните разстройства не са нито избор, нито етап – те са сериозни заболявания, които изискват внимание".

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.