Изкуственият интелект е технология, която е напът да преобърне света.
Структурата му, подобна на тази на човешкия мозък, и неограничените възможности за самообучение открехват пред човечеството врата, от прага на която се разкрива един по-добър свят.
Какви са възможностите му и как функционира той коментираме днес в компанията на специалния гост в „Подкаст за здраве“.
Кой е Петър Петров?
Той е директор „Изкуствен интелект“ на Eleven Ventures, където помага на фонда и портфолио от 70 стартъпи да внедряват изкуствен интелект, за да останат конкурентоспособни. Учил е финанси и невропсихология в City University of New York, което е запалило интереса му към естествения, а по-късно и към изкуствения интелект.
Мисията му е да запознае широката публика с концепцията за изкуствен интелект и на достъпен език да покаже промените, които ще настъпят в нашето общество, през следващите години. Издава първата си книга – „Изкуствен интелект: Душа и силиций“, точно с тази цел.
Можем ли да се съревноваваме с AI?
„С развитието на изкуствения интелект и нещата, които вече може да прави, и предвид това, че всъщност той е копие на нашия мозък, всъщност вече започва да проявява изключително много човешки качества“, заявява в „Подкаст за здраве“ AI стратегът и мисловен лидер Петър Петров. Той обяснява, че невронните мрежи, на които е базирана системата, всъщност са точно цифрово копие на тези в мозъка на реалните хора.
„Много е възможно скоро да видим този изкуствен интелект със собствени емоции, собствени преживявания, а оттам – и душа“, прогнозира специалистът. Това ще се осъществи чрез непрекъснати промени на невронната мрежа, която стои зад него.
Как AI ще трансформира средата, която вече познаваме?
„Ако разчитаме на образователната система да ни е като източник на информация – това вече не е необходимо“, казва Петър Петров. След което добавя: „Това, което обаче остава важно, е ние да останем любопитни, индивиди, мотивирани, да имаме етика, да знаем как да разрешаваме проблеми“.
Според него именно това са качествата, които ще остават ценни въпреки наличието на изкуствен интелект. Освен това неговата употреба в препоръчителните граници предпазва мозъка и не води до трайни деструктивни изменения. „Ще имаме много промени. Много по-бързо, отколкото сме очаквали“, категоричен е специалистът.
Какво е бъдещето на изкуствения интелект?
Неговата еволюция е базирана на самообучението. Счита се, че непрекъснатото самообновяване и генериране на нови версии, всяка следваща по-добра от предходната, в комбинация с възможността за развитие на смятани доскоро за човешки качества като привързаност, ще бъде крайъгълният камък в развитието на изкуствения интелект.
AI тепърва ще разкрива пълния си потенциал в областта на медицината. Съвсем скоро масовото обобщаване на големи обеми данни и резултати ще се превърне в рутина, а това от своя страна ще издигне работата на изследователите до нови висини. А творческите му възможности се намират на ръба на въображението. „Вече има инструмент с AI, който създава оригинална, авторска музика. Можеш да му подадеш текст, а той да ти създаде песен“, коментира креативността на програмата AI специалистът.
Цялото интервю с Петър Петров пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.