Наднорменото тегло по време на бременност е свързано с по-високо тегло при децата в периода от раждането им до десетгодишна възраст.
Това е един от акцентите на тазгодишния Европейски конгрес по затлъстяване (ECO 2025). С него се подчертава необходимостта от подкрепа на жените с наднормено тегло или затлъстяване с цел подобряване на здравето и оптимизиране на теглото им преди да забременеят.
Австралийско проучване установява, че колкото по-висок е индексът на телесна маса (ИТМ) на жената по време на бременност, толкова по-голямо е теглото на бъдещото ѝ дете. Също така, ИТМ на бащата значително влияе върху теглото на детето до 10-годишна възраст.
Резултатите са от изследване, в което участват 2121 бременни жени с наднормено тегло или затлъстяване (средна възраст 29,4 години, и среден ИТМ 31,1 в ранна бременност).
Половината от жените участват в програма за промяна на навиците и живота, която се състои от съвети и подкрепа за здравословно хранене (например, консумация на повече плодове и фибри и намаляване на приема на рафинирани въглехидрати и наситени мазнини) и увеличаване на физическата активност.
Останалите участнички получават стандартни пренатални грижи.
„Жените с наднормено тегло или затлъстяване са изложени на повишен риск от усложнения при бременност, като гестационен диабет, високо кръвно налягане, цезарово сечение и високо тегло на новороденото, както и затлъстяване на децата впоследствие.
Приблизително 50% от жените започват бременността си с наднормено тегло или затлъстяване и затова целта на проучването е да се види дали промените в диетата и физическата активност по време на бременност могат да намалят тези рискове”, казва за news-medical авторът проф. Джоди Дод от Университета на Аделаида, Южна Австралия.
Пряката връзка ИТМ на майката с теглото на детето
Изследователите стартират работата си през 2014 година. Тогава пишат, че бебетата, чиито майки са част от групата с промяна на ежедневните навици, са с 18% по-малка вероятност да се родят над 4 кг, което тегло е известен риск за последващо детско затлъстяване.
Децата също са били проследявани през цялото детство. Авторите изследват ефекта на майчиния ИТМ в ранна бременност, върху теглото в детството и други показатели по време на растежа на детето, което е проследено на 6 месеца, 18 месеца, 3-5 години и 8-10 години.
Експертите откриват, че растежът на детето е свързан с ИТМ на майка му в ранна бременност – и че всяко увеличение с 5 кг/м² на ИТМ на жената е свързано с увеличение на ИТМ на детето от 0,11 кг/м² при раждането, до 0,74 кг/м² на 8-10-годишна възраст. (Индексът на телесната маса се измерва в килограми на квадратен метър и се определя, като теглото се дели на височината в метри умножена по два пъти).
Ефектът от майчиния ИТМ става по-забележим на възраст 3-5 години и особено забележим на възраст 8-10 години. Освен това, се оказва, че бащиният Индекс на телесна маса също влияе върху теглото и ИТМ на детето, особено когато то достигне възраст 8-10 години.
„Знаем, че жените, живеещи с наднормено тегло или затлъстяване, са изложени на повишен риск от усложнения по време на бременност, но сега разбрахме че това влияе непосредствено и върху децата. От изключителна важност е лекарите да се съсредоточат върху подкрепата на жените и техните семейства, за да оптимизират здравето и теглото още преди бременността, ако искаме да се намесим и потенциално да намалим евентуално затлъстяване и при децата”, споделя проф. Дод.
Рискови фактори и влияние върху детското кръвно налягане
В подкрепа на този анализ и като допълнение, след проучване е направен извод, че децата, родени от майки със затлъстяване, гестационен диабет или хипертонични нарушения по време на бременност, имат значително по-високо кръвно налягане. Ефектите са по-изразени при момичетата.
Проучването включва данни за близо 30 години от 12 480 двойки майка-дете. Близо половината от майките в теста (5537 или 44,4%) имат поне един от тези рискови фактори.
Затлъстяването е най-често срещаното, засягащо 3072 майки (24,6%), следвано от хипертонични нарушения на бременността, които включват гестационна хипертония, прееклампсия и други състояния (1693 майки, или 13,6%), и гестационен захарен диабет (805 майки, или 6,5%).
Изследването при децата е свързано с измерване на кръвното налягане, за да може да бъде сравнено с това на връстниците им на същата възраст, пол и ръст.
При първото измерване, децата, родени от майки с рисков фактор, имат по-високо кръвно налягане в сравнение с връстниците си, родени от майки без рискови фактори. Децата, родени от майки с два рискови фактора, отчитат още по-високо кръвно налягане.
Например, когато майките имат едновременно затлъстяване и хипертонично разстройство по време на бременност, децата им отчитат систолно кръвно налягане (СКН) средно със 7,31 пункта по-високо и диастолно кръвно налягане (ДКН) средно с 4,04 пункта по-високо в сравнение с децата, чиито майки нямат подобни рискови фактори.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.