Кървене и прееклампсия – основни причини за фатален край при родилките

Световната здравна организация с фокус върху здравето на майките и новородените
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Кървене и прееклампсия – основни причини за фатален край при родилките

Хеморагията (тежкото обилно кървене) и хипертоничните разстройства, като прееклампсията, са главните причини за майчините смъртни случаи в световен мащаб.

В месеца на жените Световната здравна организация (СЗО) публикува ново проучване по темата. 

Тези две състояния са отговорни за съответно около 80 000 и 50 000 смъртни случая до 2020 г. (последната година, за която има публикувани данни). Това още веднъж показва, че много жени все още нямат достъп до животоспасяващо лечение и ефективни грижи по време и след бременност и раждане.

Проучването е първата глобална актуализация на СЗО за причините за майчините смъртни случаи, откакто през 2015 г. са приети Целите на ООН за устойчиво развитие.

Освен посочените главни гинекологични причини, изследването показва, че други здравословни състояния, включително инфекциозни и хронични заболявания като ХИВ/СПИН, малария, анемии и диабет, са в основата на почти една четвърт (23%) от смъртността, свързана с бременността и раждането.

Тези състояния, които често остават незабелязани или нелекувани, докато не настъпят сериозни усложнения, повишават риска и усложняват бременността за милиони жени по света, пише Medicalxpress.

„Разбирането защо бременните жени и майките умират е от решаващо значение за справяне с продължаващата световна криза на майчина смърт и за гарантиране на възможно най-добрите шансове на жените да оцелеят при раждането.

Снимка: istockphoto.com

Това е огромен проблем в световен мащаб – жените навсякъде се нуждаят от висококачествени здравни грижи преди, по време и след раждането, както и от усилия за предотвратяване и лечение на други основни заболявания, които застрашават здравето им”, смята д-р Паскал Алотей, директор на Сексуалното и репродуктивно здраве и изследвания.

През 2020 г. е са записани приблизително 287 000 майчински смъртни случая, което се равнява на една смърт на всеки две минути.

В новото проучване на СЗО отчита, че кръвоизливът, възникващ предимно по време на или след раждане, е отговорен за почти една трета (27%) от майчината смъртност, а преклампсията и други хипертонични разстройства допринасят за допълнителни 16%.

Прееклампсията е сериозно състояние, характеризиращо се с високо кръвно налягане, което може да доведе до кравоизлив, инсулти, органна недостатъчност и гърчове, ако не се лекува или се лекува твърде късно.

Други преки причини включват – сепсис и инфекции, белодробна емболия, усложнения от спонтанни и предизвикани аборти – включително спонтанен аборт, извънматочна бременност и проблеми, свързани с усложнения при анестезия и наранявания, които възникват по време на раждане.

Снимка: iStock

Анализът подчертава необходимостта от засилване на ключови аспекти в грижата за майчинството, включително предродилни услуги – които откриват рисковете в началото на бременността и предотвратяват тежки усложнения; животоспасяващо акушерство – което може да управлява критични спешни случаи, свързани с раждането, като кръвоизлив или емболия и следродилни грижи.

Повечето смъртни случаи на майки настъпват по време или малко след раждането, което прави това критичен прозорец. Около една трета от жените – главно в страните с по-ниски доходи, все още не получават основни следродилни прегледи в първите дни след раждането.

На популационно ниво по-широките превантивни интервенции биха могли да помогнат за намаляване на разпространението на основните здравословни състояния – като незаразни заболявания и недохранване – които увеличават рисковете за жените.

„Обикновено не само един, а много взаимосвързани фактори допринасят за смъртта на жената по време или след бременността – прееклампсията, например, може значително да увеличи вероятността от кръвоизлив, както и други усложнения, които могат да възникнат дори дълго след раждането.

Доказано е, че един по-холистичен подход към здравето на майката дава на жените най-добрия шанс за здравословна бременност и раждане, както и за дълготрайно качество на живот след раждането”, казва д-р Джени Кресуел, учен в СЗО и автор на доклада.

Снимка: iStock

Проучването се основава на национални данни, докладвани на СЗО, както и на проверени проучвания, но има уточнения. Като например, повечето страни по света не докладват за т.нар. късна майчина смърт (тази, която настъпва до една година след раждането), въпреки че различни условия могат да доведат до рискове, които продължават много след самото раждане.

След раждането много жени се борят за достъп до последващи грижи, включително подкрепа за психично здраве.

СЗО работи за укрепване на достъпа до висококачествени услуги по време на целия процес на бременността, раждането и постнаталните грижи. През 2023 г. СЗО разработва глобална карта за следродилния кръвоизлив, която очертава ключови приоритети за справяне с тази основна причина за майчината смърт.

През същата година 194-те страни на Световната здравна асамблея приеха резолюция, с която се ангажираха да подобрят качествените грижи преди, по време и след раждането.

За да стимулира действието, Световният ден на здравето през 2025 г. – който отбелязва пет години от крайния срок за Целите за устойчиво развитие – ще се фокусира върху здравето на майките и новородените.

Снимка: iStock

Кампанията ще призове за значително активизиране на усилията за осигуряване на достъп до висококачествени и доказани грижи за жените и бебетата, особено в най-бедните страни, а също така и в кризисни ситуации, в които настъпват по-голямата част от смъртните случаи.

Освен оцеляването, кампанията ще покаже и необходимостта от по-широко внимание към здравето на жените, включително следродилни грижи и подкрепа.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.