Съвсем ново проучване установи връзка между диабета по време на бременност (гестационен диабет) и повишения риск от нарушения на неврологичното развитие, като аутизъм и Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) при децата.

Китайски изследователи проведоха мета-анализ и категорично обявиха, че е наложително кръвната захар по време на бременност да се следи стриктно.

Тази година Световната здравна организация (СЗО) избра за тема на Световния ден на здравето „Здравословно начало, изпълнено с надежда бъдеще“, кампания посветена на здравето и оцеляването на майките и новородените. 

Анализът включва 202 проучвания, в които са събрани повече от 56 милиона бременности. От тях 110 проучвания разглеждат гестационния диабет (който се развива по време на бременност и обикновено изчезва след раждането), а 80 разглеждат прегестационния диабет, когато жената има диагноза диабет тип 1 или тип 2 преди бременността, пише Independent.

Според изводите децата на майки с диабет по време на бременност са имали 28% повишен риск от някакво разстройство на неврологичното развитие в сравнение с деца, чиито майки не са имали това състояние.

Изследователите също така установяват, че има 25% повишен риск от разстройство от аутистичния спектър, 30% повишен риск от Дефицит на вниманието/хиперактивност (СДВХ) и 32% повишен риск от интелектуални затруднения.

20% от децата са с по-висок риск за проблеми с комуникацията, 17% по-високи за двигателни проблеми и 16% по-високи за нарушения на ученето – в сравнение с бебета, чиито майки не са имали гестационен диабет.

Снимка: Canva

Освен това изследователите отбелязват, че наличието на диабет, диагностициран преди бременността, изглежда е свързано с 39% по-висок риск за едно или повече от тези нарушения на неврологичното развитие, отколкото наличието на гестационен диабет, който често изчезва с раждането.

Доколкото ни е известно, това е първият цялостен систематичен преглед и мета-анализ за оценка на резултатите от неврологичното развитие при деца, родени от майки със специфични видове диабет“, добави екипът. 

Констатациите подчертават важността на медицинската подкрепа за жени, изложени на риск от развитие на диабет, и непрекъснатото наблюдение на техните деца, пишат авторите.

Човешкият ембрион е изключително уязвим към промени в околната среда, които могат да повлияят на здравето през целия живот. Добре проведеният преглед се възползва от фокуса върху проучвания, които изключват няколко фактора, като затлъстяване на майката“, коментира проф. Лусила Постън.

Аутизмът и ваксините

Изводите, че гестационният диабет може да е сред причините за поява на аутизъм е още едно доказателство, че това състояние не се причинява от ваксини.

В момента се провежда кампания за отричане на това остаряло и погрешно схващане. Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ поиска от американските центрове за контрол и превенция (CDC) на заболяванията да проучат ваксините и аутизма.

CDC вече публикува няколко проучвания, разглеждащи възможна връзка между съставките на ваксините и аутизма. Според тях никой не е открил никакви доказателства, които да предполагат, че ваксините увеличават риска от аутизъм или други разстройства на неврологичното развитие.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.