Световен ден на информираността за аутизма: Митове и заблуди за състоянието

Няма доказателства, че ваксините причиняват аутизъм и е пълна заблуда, че лошото родителство е причина за състоянието
Светът на здравето
Светът на здравето
Световен ден на информираността за аутизма: Митове и заблуди за състоянието

Днес отбелязваме Световния ден на информираността за аутизма. Това е генно състояние, което се проявява между първата и третата година на детето. След 3-годишна възраст е почти невъзможно да се отключи.

Аутизмът е разстройство на социалното развитие, което засяга развитието на мозъка, а оттам и поведението на човек.

Социалните предпочитания при аутистите варират, като някои може да са по-интровертни. Науката определя аутизма като невроатипичност, което означава, че мозъчните връзки са различни.

За аутизма има много митове и заблуди, обобщени от Министерство на здравеопазването и човешките услуги в САЩ

Ето едни от най-разпространените митове за диагностицираните с аутизъм:

Мит: Появата на аутизма е сравнително нова.
Истина: Аутизмът е описан за първи път от учения Лео Канер през 1943 г.Най-ранното описание на дете, за което сега се знае, че е имало аутизъм, е от 1799 година. Текущите изследвания и подобренията в диагностиката са установили, че характеристиките на аутизма съществуват с различна степен на тежест, интензивност и честота. 

Мит: Аутизмът е психично разстройство.
ИстинаАутизмът е невроразвиващо състояние. Изследванията показват, че аутизмът е свързан с различия в структурата и функционирането на мозъка. Тези различия могат да засегнат комуникацията, социалното взаимодействие и поведението.

 

Важно е да се отбележи:

 

  • Аутизмът не е болест, а състояние, което продължава през целия живот.
  • Хората с аутизъм могат да имат съпътстващи психични разстройства, като тревожност или депресия. Тези състояния трябва да бъдат диагностицирани и лекувани отделно.
  • Аутизмът е спектрално състояние, което означава, че се проявява по различен начин при всеки човек.

 

Мит: Всички хора с аутизъм имат умствени увреждания.
Истина: Хората от аутистичния спектър са уникални, с широк диапазон от интелектуални способности. Хората с аутизъм могат да бъдат по-трудни за тестване, така че техните IQ и способностите могат да бъдат подценени или надценени.

Тестове, предназначени да включват езикови и междуличностни анализи, може да представят погрешно интелигентността на хората с аутизъм, които се борят със социални умения. Но е факт, че много хора от аутистичния спектър са завършили висше образование и работят в различни сфери.

Мит: Аутизмът се причинява от ваксини.
Истина: Няма доказателства, че ваксинацията в детска възраст причинява аутизъм. Това погрешно схващане се дължи на твърдение на изследване от 1998 година.

Впоследствие то е опровергано и многобройни проучвания продължават да потвърждават, че няма преки доказателства, които да свързват ваксините с развитието на аутизъм.

Мит: Аутизмът се причинява от лошо родителство 
Истина: През 50-те години на миналия век има предположение, че аутизмът се причинява от емоционално дистанцирани или студени родители. Въпреки че точната причина за аутизма не е известна, сега е твърдо установено, че развитието на аутизъм няма нищо общо със стила на родителство.
Теорията за майката-хладилник, известна още като теорията на Бетелхайм за аутизма, е изоставена психологическа теория, според която причината за аутизма и шизофренията е липсата на родителска и по-специално майчина емоционална топлина.

Мит: Аутизмът се причинява единствено от фактори на околната среда.
Истина: Гените са идентифицирани като една от причините за аутизма. Родители, които имат дете с аутизъм е по-вероятно да имат второ дете с аутизъм. Проучванията при еднояйчни близнаци показват, че ако един близнак има аутизъм, другият има 90 процента шанс също да е с този синдром. Факторите на околната среда обаче могат да допринесат за тежестта на симптомите при някои индивиди.

Мит: Хората с аутизъм са агресивни.
Истина: Често се появяват новини, свързващи аутизма с насилието, но е факт, че агресивните действия от аутисти обикновено възникват от сензорно претоварване или емоционален стрес. Необичайно е за хора с аутизъм да действат насилствено от злонамереност или да представляват опасност за обществото. Много от тях, всъщност ограничават излагането и взаимодействията си с други хора, тъй като може да се почувстват объркани и обезпокоени в социални ситуации.

Мит: Всички хора с аутизъм имат Синдром на саванта
Истина: Може да се каже, че сред аутистите има савантни способности, но само около 10% от тях наистина имат Синдром на саванта. Някои хора с аутизъм имат това, което се нарича „разцепени умения“ – умения в една или две области, в които са по-добри от общата маса.
Синдромът на Саванта е феномен, при който някой демонстрира изключителни способности в една област, като изкуство или математика, въпреки значително социално или интелектуално увреждане. Хората с това състояние обикновено имат състояние на неврологично развитие или са преживели мозъчно увреждане. 

Мит: Хората с аутизъм не изпитват любов. Хората с аутизъм не са в състояние или не желаят да формират смислени социални взаимоотношения.
Истина: Въпреки че много хора с аутизъм имат затруднения със социалните взаимодействия, те могат да имат близки социални връзки, да се влюбват и дори да отглеждат деца. Някои хора може да изразят любовните си чувства по не толкова очевидни начини, но това не означава, че те са неспособни да изпитват или изразяват любов.

Мит: Хората с аутизъм са студени и им липсват емпатични чувства.
Истина: Хората с аутизъм изпитват толкова, ако не и повече, емпатия като другите, но ги изразяват по начини, които са по-трудни за разпознаване. 

Мит: Хората с аутизъм не понасят да бъдат докосвани.
Истина: Това може да е вярно за някои хора, които имат висока сетивна чувствителност, но много хора с аутизъм се наслаждават на прегръдки, лек масаж и други форми на докосване.

Мит: Хората с аутизъм нямат чувство за хумор.
Истина: Това може да е вярно за някои хора с аутизъм, но е по-вероятно индивидът да изразява или споделя хумор по уникален или по-малко очевиден начин. 

Мит: Аутизмът може да бъде излекуван.
Истина: Аутизмът е невроразвиващо състояние, а не психично разстройство или болест, което означава, че е свързано с различия в структурата и функционирането на мозъка и продължава през целия живот на човека.

То е спектрално състояние, което се проявява по различен начин при всеки човек, като социалните умения и предпочитания варират. Въпреки че няма "лекарство" за аутизъм, ранната и интензивна подкрепа и интервенции, като терапия, могат значително да подобрят качеството на живот, като се фокусират върху развитието на адаптивни умения, регулирането на поведението и социалното взаимодействие.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.

В следващото ВИДЕО може да видите и историята на едни „специални" деца