Питали ли сте се някога какво е да си бебе? Всички сме били. Но колкото и да се опитваме, не можем да си спомним нито един миг от тези моменти? Ново изследване показва, че хората имат спомени от най-ранната си възраст, но по-късно в живота си губят достъпа до тях.
Проучването, публикувано в списание Science, се базира на 26 бебета на възраст от 4.2 до 24.9 месеца, разделени на две възрастови групи: тези под 12 месеца и тези от 12 до 24 месеца.
Експериментът е проведен с помощта на ядрено-магнитен резонанс, на който са следени реакцията на бебетата. Показани са им серия от уникални изображения за две секунди всяко.
Изследователите записват активността в хипокампуса – частта от мозъка, свързана с емоциите, паметта и автономната нервна система.
„Хипокампусът е дълбока мозъчна структура, която не се вижда от стандартните методи. Така че трябваше да разработим нов подход за провеждане на експерименти с паметта на бебета в машина за ЯМР. До момента този вид изследвания са правени, докато бебетата спят, тъй като те мърдат твърде много, не могат да следват инструкциите и имат кратък период на внимание”, пояснява д-р Ник Търк-Браун, водещ автор на изследването и професор в катедрата по психология в университета Йейл пред CNN.
Много проучвания вече са показали способността на бебетата да кодират спомени, но последното е уникално с това, че свързва кодирането на паметта с активирането на хипокампа.
През известен период от време на бебетата са показани две изображения едно до друго: едно познато изображение, което са виждали преди, и друго – изцяло ново. Изследователите проследяват движенията на очите на бебетата, отбелязвайки върху кое изображение се фокусират по-дълго.
Ако бебето прекара повече време в разглеждане на познатото изображение, това предполага, че го е разпознало, което показва припомняне на паметта. Ако не са показали предпочитания, това вероятно означава, че паметта им е по-слабо развита.
„Движенията на очите са използвани в стотици изследвания върху паметта и категоризацията на бебетата. Бебетата гледат това, което намират за интересно, и изследователите отдавна използват това спонтанно поведение, за да извлекат информация за функционирането на паметта”, обясняват авторите.
Анализ на активирането на хипокампуса
След като събира първоначалните данни, екипът започва анализ на резултатите от ЯМР и срявнява кои изображения са гледани по-дълго.
Констатациите разкриват, че хипокампусът е по-активен при по-големи бебета. Освен това, само по-големите бебета показват активност в орбитофронталния кортекс. Тази част от мозъчната кора играе ключова роля при вземането на решения и разпознаването на спомени.
Въпреки че все още не е ясно защо кодирането на паметта изглежда по-силно при бебета на възраст над 12 месеца, това вероятно е резултат от големи промени, настъпващи в тялото.
„Мозъкът на бебето претърпява много сетивни, лингвистични, двигателни, биологични и други промени по това време, включително бързия анатомичен растеж на хипокампуса“, обяснява Търк-Браун.
Той и неговият екип работят активно, за да проверят защо мозъкът не е в състояние да извлече тези ранни спомени в живота.
Според него мозъчната обработка при бебета може да подскаже, че хипокампусът не получава точните „сигнали за търсене“, за да намери паметта, тъй като тя е била съхранена въз основа на преживяванията, които бебето е имало по това време.
Какво означава този етап за родителите
Експертите насърчават родителите да мислят за въздействието, което детството има върху техните деца, дори ако децата не могат да възстановят напълно спомените, които са преживели в толкова ранна възраст.
Бебетата приемат огромно количество информация на тази възраст, което е начинът, по който те започват да опознават света. Те формират очакванията си около членовете на семейството и изучават свойствата на предметите и света около тях.
Родителите често виждат това заучено поведение, когато пеят една и съща песен или четат една и съща книга, което предизвиква позната реакция при по-големи деца. Използването на повторение с бебета създава по-голяма връзка между родител и бебе.
Въпреки че не можете да си спомните тези най-ранни спомени, когато вече сте възрастен, е важно да отбележим, че се учите от тези преживявания, което може да е вярно както за неутрална, така и за емоционална информация.
Затова е важно родителите да разберат, че детството не е празно време и че бебетата учат много. Предлагането на възможности за визуално изследване е важно за култивирането на умения за учене.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.