Рефлукс при бебета: Как да го разпознаем и облекчим, съветва лекар

Рефлуксът е обичайно състояние при около 70% от новородените през първата им годинка и има някои методи, които може да спомогнат за неговото облекчаване
Рефлукс при бебета: Как да го разпознаем и облекчим, съветва лекар

Рефлуксът е често срещан сред бебетата през първата им година. Около 70% от новородените имат рефлукс, като пикът му е около четвъртия месец.

Повечето спират да повръщат на възраст около 9 до 12 месеца. Това е просто фаза, през която преминават, и макар че може да е неприятно, обикновено не е проблем.

На практика гастроезофагеалният рефлукс е състояние, при което храната от стомаха се връща обратно в хранопровода му, което може да доведе до повръщане или изплюване. 

Какво представлява рефлуксът - детската регургитация?

Гастроезофагеалният рефлукс се дължи на твърде много отпуснати мускули между хранопровода (известен още като гълтач) и стомаха. Вследствие на това храната, която бебето е приело, се смесва с киселината от стомаха и след това се издига в хранопровода, причинявайки болка и дискомфорт, разяснява платформата drtummy.

Гастроезофагеалният рефлукс е по-често срещан при бебета, които имат други проблеми, като тези с алергия към белтъка на кравето мляко, с церебрална парализа или бебета, които имат проблеми с долната част на хранопровода.

Гастроезофагеалният рефлукс се среща при едно на всеки две бебета и понякога може да се превърне в заболяване, водещо до лошо наддаване на тегло, силно повръщане и дори забавен растеж.

Нормален ли е стомашният рефлукс?

Рефлуксът е нормален и много често срещан. До 70% от здравите бебета го проявяват, като пикът е около 4-месечна възраст. Това се случва, защото гастроезофагеалният сфинктер на кърмачетата не е напълно развит и храната им е предимно течна. 

Снимка: iStock

Много често кърмачетата имат рефлукс, понякога дори насила. Това се дължи на много малкия обем, който може да поеме хранопроводът на кърмачето, и на времето, което прекарват в легнало положение.

Кърмачета, които проявяват рефлукс, дори многократно, но иначе са здрави, се считат за бебета с физиологичен рефлукс. Това не е заболяване или състояние, което трябва да се лекува.

Как да разберете дали бебето ви има рефлукс?

Разбираме, че бебето има гастроезофагеален рефлукс, като наблюдаваме поведението му, особено след хранене. Когато бебето повърне млякото, което е поело, то може да мирише киселинно. 

Поведението на бебе с колики е съвсем различно, тъй като бебето често прибира краката си, крещи и след това спира, докато гастроезофагеалният рефлукс е по-продължителен, обяснява водещият педиатър, д-р Дийодон Бирахиндука.

Диагнозата гастроезофагеален рефлукс е лесна за педиатрите. Тя се основава на разпознаване на модели от поведението на бебето по време на хранене и след хранене.

В някои случаи обаче е необходимо изследване на pH, което включва поставяне на сонда в хранопровода и измерване на степента на киселинност. Това показва, че киселината е преминала от стомаха в хранопровода.

В много редки случаи може да се наложи ендоскопия или изследвания с барий, но повечето бебета с гастроезофагеален рефлукс се диагностицират единствено чрез наблюдение.

Какво причинява рефлукса при бебета?

Знаем, че рефлуксът е много често срещан при бебетата, защото те са много малки и все още не са развили мускулите на хранопровода. С възрастта мускулите стават по-силни и не би трябвало мляко да постъпва от стомаха в хранопровода.

Трябва ли да се притеснявам, ако бебето ми повръща?

Доказателствата сочат, че независимо от това какво правите, физиологичният рефлукс се подобрява от само себе си до края на първата година при почти всички, които го имат.

Снимка: iStock

Признаци, че може да става въпрос за нещо по-сериозно, са проблеми с наддаването на тегло, прекомерен плач, проблеми с храненето, проблеми с дишането или повръщане на кръв или жлъчка (зелен цвят).

Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) се отнася до състояние, при което вследствие на рефлукса настъпват увреждания на тъканите или вредни симптоми. ГЕРБ не се среща често при здрави бебета, възможна е по-често при преждевременно раждане и при кърмачета с други хронични заболявания.

Често срещаните проблеми, дължащи се на ГЕРБ, включват:

  • Повтаряща се аспирация (вдишване) на рефлуксирания материал в белите дробове.
  • Възпаление на хранопровода, което причинява болка и затруднения при хранене.
  • Невъзможност за правилно наддаване на тегло.

Плюене срещу повръщане - каква е разликата?

Когато мислите за симптомите на рефлукса, е полезно да знаете каква е разликата между плюенето и повръщането. Изплюването означава, че съдържанието на стомаха на бебето лесно изтича от устата му. Бебето ви може и да се оригне. В един момент излизат само малки количества и то не е изтласкано от силни мускулни контракции.

Повръщането, от друга страна, включва мускулни контракции. Мускулите в средната част на тялото на бебето се свиват и изтласкват съдържанието на стомаха. Това обикновено предизвиква дискомфорт и плач у бебето ви, докато плюенето не го притеснява.

ГЕР може да включва изплюване и/или периодично повръщане. Но ако бебето ви предимно повръща, а не плюе, това може да е признак на ГЕРБ или друго състояние.

Как се лекува рефлуксът при бебе?

По-голямата част от бебетата с гастроезофагеален рефлукс не се нуждаят от лечение. Лечението на състоянието се свежда главно до минимизиране на вероятността млякото да попадне от стомаха в хранопровода. Това може да се постигне, като се уверим, че бебето е в изправено положение, казва още д-р Бирахиндука.

Другата стъпка в лечението без лекарства е да се уверим, че млякото е сгъстено. Това отново ще намали вероятността млякото да попадне от стомаха в хранопровода, тъй като е по-малко течно.

Промяна в режима на хранене

„При някои бебета препоръчваме, освен позиционирането и сгъстяването на млякото, бебето да намали количеството приемано мляко. Така например, обемът, който получава на всеки три часа, се намалява до два часа. Това означава, че тъй като обемът е нисък, съдържанието в стомаха е по-малко от това, което стомахът може да побере. В резултат на това млякото няма да се върне в стомаха”, съветва още специалистът.

Промяна на млякото

Идеята за смяна на адаптираното мляко обикновено се дължи на съмнение за хранителна алергия. Тъй като хранителната алергия може да се прояви само със симптоми на рефлукс, ако симптомите са тежки, може да се наложи да направите промяна. 

Ако кърмите, може да се наложи т.нар. безмлечна диета за кратък период от време. Понякога повече храни, като например соев протеин, могат да причинят алергична реакция. Ако няма подобрение на симптомите и все още има съмнение за алергия, вашият педиатър може да ви предпише формула на базата на аминокиселини, която се счита за най-хипоалергенния вариант.

Лекарства

В редки случаи може да се наложи да дадем на бебето някакво лекарство. Ако бебето просто има гастроезофагеален рефлукс, се  започва с Гавискон, което е предназначено главно за подобряване на лигавицата на стомаха”, споделя д-р Бирахиндука.

Лекарите прибягват до лекарства предимно при бебета, които очевидно имат ГЕРБ, и дори тогава, само в определени случаи. Лекарствата имат за цел да помогнат за овладяване на усложненията на състоянието, като възпаление в хранопровода на бебето (езофагит).

Но те са свързани с рискове и странични ефекти, така че лекарите ги използват само когато е необходимо и за възможно най-кратко време.

Може ли да се предотврати рефлуксът при бебета?

Не винаги е възможно да се предотврати рефлукс. Но някои прости действия могат да помогнат на бебето ви да повръща по-рядко:

Оригвайте бебето си по време и след хранене. Излишните газове в коремчето на бебето могат да доведат до повръщане. Оригването по време на хранене може да помогне да се избегне това натрупване.

Дръжте бебето си изправено около 30 минути след хранене. Избягвайте да поставяте бебето по корем веднага след хранене.

Говорете с вашия педиатър за храненето – количество, дозировка и всичко останало. Коремчето на вашето бебе може да побере само определено количество храна наведнъж и въпреки приети препоръчителни стойности и милилитри за конкретната възраст, всяко бебе е различно и до голяма степен сами ще усетите как и колко да го храните.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.