Защо детето е злоядо? И има ли поводи за притеснение

Диетолози съветват да насърчавате детето да опита всички храни, но понякога отказът може да е причинен и от здравословен проблем
Светът на здравето
Светът на здравето
Защо детето е злоядо? И има ли поводи за притеснение

Много родители знаят колко е трудно да накарат децата си да ядат добре балансирана храна. Понякога се сблъскват с мисия невъзможна относно храненето на децата си, които често са наричани „злояди”.

Има обаче много спорове какво точно се счита за придирчивост в храненето, кой и какво носи „вина" за това. Родителите? Нашата култура? Генетиката?

Някои хора дори не вярват, че има „злояд човек" (дори има книга по темата), докато други смятат, че това, което считаме за капризно хранене, често е свързано с по-дълбоки проблеми, като сензорни проблеми, аутизъм и други. 

И така, на какво да вярва един родител и по-важното – какво трябва да направи, когато детето му категорично отказва даден вид храна?

Kакво точно е капризното хранене?

Капризните хора може да избират да не ядат определени неща въз основа на начина, по който се вкусват, изглеждат или миришат. По-голямата част от времето на това избирателно ядене е фаза, която може да премине/отшуми след повторно или последващи опитвания на храната”, разкрива диетологът Ели Френд пред Yahoo.

Какво причинява придирчивото хранене?

Според проучванията много от т.нар. злояди хора не са имали достатъчен допир с разнообразни храни – особено цели храни, като плодове, зеленчуци и различни видове протеини, докато са растяли.

Наскоро обаче беше установено, че придирчивото хранене може да се отнася за всички видове храни, дори млечни продукти, пица или бургери.

„Често капризните хора приемат, че не харесват дадени храни, които обаче дори не са опитвали", пояснява нутриционистът Сезар Соуса.

Той казва, че един от другите фактори, който допринася за това, е изобилието от ултра-преработени храни на пазара. А също така и родителите, които не ядат същото разнообразие от питателни храни, както и ранното излагане на сладкиши и фаст фууд. 

Алергиите и предишните лоши преживявания с дадена храна също могат да направят детето по-злоядо. 

Отрицателните коментари за храните също могат да допринесат за придирчивостта. Например, ако разкажете на детето си как сте мразели да бъдете принуждавани да ядете определени храни като малки, може да го накара то също да избягва напълно тези храни. 

Избирателното хранене изглежда се засилва, когато родителите оказват все по-засилващ се натиск върху децата относно консумацията на дадена храна.

Защо някои деца са по-злояди от други?

Няма еднозначен отговор, но повечето експерти изглежда са съгласни, че децата често преминават през моменти на придирчивост или капризност.

По-важен обаче е начинът, по който реагираме, а той има много общо с това – до каква степен е отказът на детето да яде конкретни храни и колко дълго продължава този отказ.

Често при малко по-големите деца страничното влияние на връстниците е много важно и оказва изключителна реакция дори и при храненето.

Според Ели Френд едно дете „може да започне да разширява разнообразието на храненето си, след като види какво опитват и ядат другите деца в училище“.

Снимка: iStock

Но това външно влияние може да бъде и в двете посоки. Както в позитивна, така и в негативна – широко дискутирани са темите със сладкишите и т.нар. джънк фууд особено при децата.

Може ли злоядостта да е признак за нещо повече?

Установено е, че злоядостта често може да бъде част от по-голям проблем, при който децата, борещи се да контролират емоциите си, са склонни да бъдат избирателни и към храната. 

Трудностите с емоционалното регулиране често могат да показват редица проблеми, включително разстройства от аутистичния спектър, обсесивно-компулсивни разстройства и Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. 

Ако детето проявява сериозна твърдост в хранителните си навици заедно с намаляване на наддаването на тегло или други параметри на растеж, е време да говорите с педиатър.

Съвети за родители

  • Продължавайте да предлагате броколи, например. Може да отнеме средно от шест до 15 опита, а понякога и много повече преди детето да развие харесване на нова храна, така че е важно да продължите да насърчавате опитването. 

  • Диетолозите препоръчват да се предлага поне една пълна порция зеленчуци дневно, независимо дали детето ги яде или не.
  • Добре е родителите да избягват да дават на децата нездравословен вариант, когато детето им откаже здравословна домашно приготвена храна, тъй като това дава възможност на детето да продължи с придирчивото хранително поведение. 

Как се стига до отвращение към конкретна храна?

Традиционното мислене е, че в крайна сметка децата ще оставят назад във времето този тип избирателно хранене, когато пораснат. Но не е съвсем така! Някои възрастни също не понасят и дори се отвращават от определени храни или групи храни.

Отвращението към храна е по-интензивно, може да се появи внезапно и може да се отнася за храни, които преди сте харесвали или храни, които сте опитали, но не сте харесали. Хората с отвращение към конкретната храна или групи храни обикновено имат силна реакция, когато ги видят, помиришат или вкусят.

Една от причините за появата на отвращение към храната е механизъм за оцеляване. Ако изядем нещо и се почувстваме зле и/или повърнем, мозъкът ни подсказва, че не искаме да го ядем отново.

Отвращението към храната може да бъде свързано с бременност, проблеми с дъвченето, преглъщането и др.

В крайна сметка, ако детето ви няма непоносимост от здравно естество към дадена храна, но въпреки това не иска да я яде, не прекалявайте с настойчивостта.

Редица педиатрични изследвания доказват, че придирчивите или т.нар. злояди деца/хора рядко са с поднормено тегло само защото не ядат определена храна или групи храни.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.