С падането на температурите и честите промени във времето децата стават все по-уязвими към вирусни инфекции и настинки. Имунната система на малките деца все още се развива, затова те са по-податливи на настинки, особено ако не са се адаптирали към студеното време.

Тези състояния се проявяват с типичните симптоми – хрема, възпалено гърло, кихане и понякога лека температура. Но с правилната грижа родителите могат да помогнат на малчуганите да преминат през зимата безпроблемно.

Как да предпазите детето от настинка?

1. Работете за укрепване на имунитета, съветват педиатрите. И допълват: осигурявайте балансирано хранене на детето с повече плодове и зеленчуци, богати на витамини (например цитруси, киви, моркови, броколи). Включвайте храни, богати на пробиотици – кисело мляко, кефир или специални пробиотични добавки, ако педиатърът ви ги препоръча. Не забравяйте да осигурите достатъчно течности – изворна вода, билкови чайове или прясно изцедени сокове.

Снимка: Thinkstock

2. Обличайте детето според времето навън, припомнят още специалистите. Според тях есента и зимата са коварни с резките температурни промени. Затова съветват: обличайте детето „на пластове“, за да може тялото му лесно да се адаптира – свалянето или добавянето на дреха ще предотврати прегряване или измръзване.

3. Погрижете се за редовната хигиена на ръцете, казват още педиатрите и поясняват, че децата често пипат различни повърхности, които могат да бъдат източник на вируси. Учете ги да си мият ръцете редовно с топла вода и сапун, съветват специалистите. И допълват: когато сте навън, можете да използвате дезинфектанти.

4. Уверете се, че детето спи достатъчно, съветват специалистите. Сънят е от ключово значение за здравата имунна система. Съветът тук е родителите да осигурят на детето необходимите часове сън – според възрастта му, както и да създадат спокойна среда у дома, за да избегнете излишен стрес.

Снимка: Canva

5. Физическата активност също е важна, особено когато тя е на открито. Свежият въздух и редовната физическа активност помагат за укрепването на организма. Дори в по-хладно време разходките навън са полезни, стига детето да е облечено подходящо.

Как да облекчите симптомите на настинка?

  • Осигурете почивка и хидратация – нека детето си почива повече, за да може организмът му да се справи с инфекцията.
  • Използвайте природни средства – идеална работа за облекчаване на хремата вършат инхалациите с лайка или етерични масла (например евкалипт или лавандула).
  • Подкрепете имунитета на детето – различните сиропи с ехинацeя и витамините под формата на желирани бонбони са добри, но е желателно да се приемат след консултация с педиатър.
  • Ограничете физическата активност – когато детето е болно, то не бива да се натоварва, за да може по-лесно да се възстанови.

При поява на по-сериозни симптоми – висока температура, затруднено дишане или силна кашлица – незабавно се консултирайте с вашия педиатър. Адекватната и навременна грижа е ключът към здравето на детето и вашето спокойствие.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.