Празничният сезон е времето за подаръци – какъв по-подходящ момент да зарадваме себе си и любимите си хора?
Усещаме ли обаче, че може би купуваме повече, отколкото имаме нужда, а портфейлът ни започва да олеква още в началото на месеца? Тогава може би имаме проблем.
Ониоманията е вид поведенческа зависисмост, която се изразява в прекомерно и натрапливо (компулсивно) пазаруване. Споделя някои от характеристиките си с други състояния като обсесивно-компулсивно разстройство и биполярно разстройство.
За страдащите ониоманията е начин за бягство от неприятните емоции като стрес, тревожност, лошо настроение или депресия. Тя служи и като пълнеж за емоционални празнини.
Когато правим покупки, мозъкът отделя т.нар хормони на щастието – допамин и ендорфини, които ни карат да се чувстваме добре... макар и за кратко.
Скоро след моментната еуфория, компулсивно купуващите попадат в капана на негативни емоции като вина и срам. За да се отърсят от тях, те започват да пазаруват отново и така попадат в затворения кръг на зависимостта.
Въпреки краткотрайното удоволствие, което причинява, ониоманията всъщност води до много по-дълбоки проблеми като харчене на големи суми пари и закупуване на продукти, които скоро се оказват излишни.
Хората, които нямат такъв проблем, също изпитват чувство на удовлетвореност от направената покупка. Споменатият невротрансмитер допамин ни кара да се чувстваме щастливи – това е един вид „награда“, която пряко се отразява върху настроението ни.
Поведението на пристрастените към шопинга се диктува именно от този допаминов прилив – те всъщност имат нужда от ефекта на допамина, а не от предмета, с който са се сдобили. Тази особеност отличава обикновеното от компулсивното пазаруване.
Ониоманията може да се превърне в причина за нарушаване на закона, тъй като част от засегнатите извършват нелегални дейности като кражба на пари и стоки. Състоянието оказва и негативен ефект върху връзката между партньорите.
Сред симптомите на състоянието са:
- надхвърляне на реалните финансови възможности, което води до финансови проблеми;
- купуване на ненужни и непотребни вещи, понякога дори по няколко броя от един и същи продукт;
- закупуване на стоки, които никога не се използват;
- скриване на покупките от близките и приятелите;
- отричане на размера на похарчените средства;
- натрупване на много непотребни предмети у дома.
Известни няколко начина, чрез които страдащите от ониомания могат да си помогнат, ако осъзнават, че имат реален проблем.
На първо място се препоръчва предварителното съставяне на списък преди пазар. Организацията на покупките може да даде най-ясна представа от какво се нуждаем най-много в конкретния момент.
Винаги трябва да се пазарува в рамките на точно определен бюджет. Така се минимизира риска от непредвидена загуба на средства. Изследванията сочат, че плащанията с пари в брой могат да създадат по-силна емоционална връзка с покупката. Друг начин за предварително управление на финансите е чрез ограничаване на достъпа до кредитни карти.
Компулсивно пазаруващите могат да повляят състоянието си и като избягват правенето на покупки по време на големи промоции в търговските обекти.
Ако тези мерки не са достатъчни е препоръчителна консултация с психолог. Той може да открие дълбоката причина за развититето на състоянието и да предложи адекватна помощ.
Ако терапевтът подозира подлежащо психично разстройство, той може да пренасочи страдащия към психиатър.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.