Къде се корени проблемът с анорексията и затлъстяването при младите жени

Скенер разкри скрити промени във важна част от мозъка, хвърляйки светлина върху биологичните корени на хранителните разстройства
Къде се корени проблемът с анорексията и затлъстяването при младите жени

Защо младите жени, но най-вече тийнейджърките, са най-податливи на анорексия и защо толкова много от тях страдат от затлъстяване. Отговорът на този въпрос може би се корени в точно определено място в мозъка, сочат данни от ново проучване.

В него авторите използват ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да открият как определени структурни характеристики на хипоталамуса влияят върху хранителното поведение. 

Хипоталамусът е малка област в центъра на мозъка. Той помага за производството на хормони, които регулират сърдечната честота, телесната температура, глада и цикъла сън-бодърстване.

Нов подход към изучаването на части от мозъка

Жените са по-склонни да развият хранителни разстройств, като анорексия нервоза, отколкото мъжете, особено по време на пубертета. Въпреки тази непропорционална честота, малко проучвания изследват ролята на женския мозък в невронауката и психиатрията.

Хипоталамусът е малка, хетерогенна мозъчна структура, която регулира хомеостатичните и хедонистичните функции, участващи в хранителното поведение. Съвременните техники за образна диагностика са ограничени в способността си да улавят ядрената субсегментация в хипоталамуса.

В резултат на това повечето проучвания, изследващи ролята на хипоталамуса, са проведени върху гризачи.

Снимка: iStock

В настоящото изследване обаче е тестван хипоталамусът на четиридесет и четири млади жени, двадесет и една от които са с нормално тегло, тринадесет са диагностицирани с анорексия нервоза, а десет имат затлъстяване. Подходящото съпоставяне на възрастта премахва всяко потенциално отклонение, свързано с възрастта, пише news-medical.

Резултати от проучването

От получените данни става ясно, че пациенти, живеещи с анорексия нервоза и в по-малка степен – със затлъстяване, имат характерни разлики в перивентрикуларните ядра, както и в свързващите влакнести пътища, в сравнение с тези с нормално тегло.

Установено е, че тези ядра играят ключова роля в хранителното поведение, което показва, че всякакви микроструктурни промени в тези области могат да допринесат за хранителните разстройства.

Настоящото проучване предполага потенциални основни механизми, поради които по-младите жени са изложени на повишен риск от развитие на хранителни разстройства. По-големите хипоталамични региони, които могат да възникнат поради възпалителни процеси, биха могли да причинят дисбаланси в консумацията на храна и хранителни разстройства при жените.

Значителни вариации в нивата на лептин и грелин, заедно с промени в перивентрикуларните ядра, дясната предна комисура и левия форникс, се наблюдават при жени с високи стойности на индекса на телесна маса (ИТМ) и анорексия, които са свързани с тежестта на хранителните разстройства.

Какво казва психологията?

Докато децата се развиват в тийнейджърски години, те преживяват неприятни и объркващи промени в тялото, които влияят на техните мисли, емоции, социални разбирания и взаимоотношения с външния им вид, идентичността и физическото им тяло.

Снимка: iStock

Редица от тези биологични, психологически и социални фактори могат да допринесат за развитието на хранителни разстройства, пише eatingdisorderhope

Много от тези, които развиват хранителни разстройства, считат началото на пубертета за „начална точка“ на своето поведение. Физическите промени, които пубертетът носи, могат да накарат една тийнейджърка да се чувства объркано от собственото си тяло.

Физическите промени, които човек преживява през тези периоди, могат да се превърнат и в психически и емоционални асоциации. Например, някои жени съобщават, че получават неудобно мъжко внимание, когато навлязат в пубертета, което ги кара да се чувстват несигурни в телата си и следователно да възприемат по-закръгленото си тяло като неудобно и несигурно.

Освен това, тийнейджърките могат да изпитват социално осъждане или тормоз, когато преживеят пубертетни промени, и може да започнат да свързват по-закръгленото си тяло с това, че са оценявани или отхвърляни.

Влиянието на образите в социалните медии

С появата на социалните медии посланията за хранителна култура са по-разпространени от всякога и лесно достъпни за тийнейджърите.

Това означава, че децата и тийнейджърите са постоянно заливани с послания относно това как „трябва“ да изглежда човек, какво прави човек „желан“ и какъв външен вид е „достоен“ или „ценен“ в социално отношение. 

Снимка: iStock

Изследванията отдавна показват, че медийните образи влияят върху самооценката и чувството за достойнство особено на тийнейджърките, както и върху връзката, която имат с телата и външния си вид.

Проучване по темата установява, че „момичетата, които искат да изглеждат като телевизионни или филмови звезди, са два пъти по-склонни да се тревожат за теглото си, да са постоянно на диети и са имат хранителни разстройства”. 

Медийните послания за външен вид, тегло, храна и ценност са сред главните фактори за развитие на хранителни разстройства при младите момичета.  

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.