Розацеята е хронично възпалително заболяване на кожата, което се развива по централната част на лицето. Проявява се с продължително зачервяване на засегнатите области. Наблюдава се предимно при жени в климактерична възраст.
Някои от честите форми на заболяването са:
- Erythrosis faciei – това е лека форма. Протича със зачервяване и разположени върху него телеангиектазии.
- Acne rosacea – представлява по-тежка форма, при която се появяват и пустули (мехурчета, пълни с гной).
- Rosacea keratis – протича със светобоязън и болка и има сравнително неблагоприятна прогноза.
- Rosacea lypoides – протича с червено-кафеникави папули и възловидни инфилтрати.
- Ринофима – среща се при мъже в напреднала възраст и засяга носа. Кожата му е задебелена, с много телеангиектазии и силно разширени пори.
Заболяването засяга главно лицето. Често се локализира по бузите и носа, а в по-тежки случаи може да засегне челото и ментума. Възможно е да се срещне и в други участъци като гърдите, горната част на гърба и др. Най-характерният симптом е трайна ливидна еритема (зачервяване), прошарена от телеангиектазии.
Наблюдават се подутини и пъпки, изпълнени с гной. Кожата се омазнява и става по-чувствителна. Възможно е очите да бъдат зачервени.
Сред причините за развитие на розацея се нареждат наличието на системно възпаление, промени в микробиома на кожата и червата, наличие на генетична предразположеност и др.
Диагностицирането се извършва от дерматолог и се базира на наличните изменения и симптоми. Основен метод за поставяне на диагнозата е хистопатологичният. Може да се проведе и микробиологично изследване на кожните лезии.
При липса на лечение или при неправилното му провеждане, розацеята води до редица усложнения:
- Трайно зачервяване по челото, носа, бузите и брадичката на лицето;
- Развитие на фиматозна розацея, която е тежка форма, предизвикаваща задебелена и неравна кожа;
- Възпаление на очите;
- Развитие на вторични бактериални инфекции при нарушена структура на кожата;
- Психологически дискомфорт и др.
Лечението цели да подобри външния вид на кожата чрез намаляване на симптомите и предотвратяване на обострянията. Използва се локална и перорална терапия.
Локалното лечение включва прилагането на лекарства под формата на крем или гел върху засегнатите области. Перорално могат да се назначат антибиотици, когато розацеята не се повлява от друго лечение. Могат да се използват и различни лазерни и светлинни терапии по преценка на дерматолога.
Източници:
- Учебник по дерматология и венерология под редакцията на проф. Никола Златков, 101-102 стр.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rosacea/symptoms-causes/syc-20353815