Пърхотът представлява малки бели или жълтеникави люспи, които се отделят от кожата на главата. Той е едно от най-честите състояния, засягащи скалпа, което се проявява при хора от различни възрасти. Често предизвиква неудобство и психически дискомфорт поради сърбежа, който причинява, и натрупването на люспите върху косата и дрехите.

Снимка: iStock

Най-често срещаният вид е сухият пърхот, който се проявява с фини белезникави и лесно отделящи се от кожата на скалпа люспички. Мазният пърхот се състои от жълтеникави люспи с по-голям размер, които се образуват поради излишък от себум.

В други случаи пърхотът може да е изява на по-сериозни дерматологични заболявания като псориазис или себореен дерматит.

Pityriasis Capitis Simplex е лека форма на състоянието и се наблюдава при леко възпаление на скалпа. Pityriasis Amiantacea представлява по-тежка форма, при която люспите са по-дебели. Придружава заболявания като екзема и псориазис.

Освен характерните люспи, състоянието предизвиква поява на сърбеж, а в някои случаи – и зачервяване на скалпа. Обикновено симптомите се засилват през студените месеци от годината или при интензивен психически стрес. Кожата на главата може да се усеща суха или омазнена.

Основна причина за развитие на пърхот е нарушение в баланса на микрофлората на скалпа. Възможно е неприятното състояние да се появи и след преминаване през силен стрес, промени в хормоналните нива, неправилна грижа за косата или използване на неподходящи продукти за поддръжката ѝ.

Причинител на пърхот са и дрождите от рода Malassezia. От значение са и наследствените фактори, както и климата.

Диагнозата не изисква провеждане на сложни изследвания и обикновено е лесно разпознаваема. Лекарят извършва обстоен преглед на скалпа, за да открие белезите на състоянието. Ако той подозира наличието на подлежащо кожно заболяване, могат да бъдат назначени някои допълнителни изследвания с цел прецизиране на диагнозата.

Снимка: iStock

Пърхотът рядко води до настъпване на усложнения. Ако не се лекува, може да причини силно дразнене и зачервяване на скалпа, а в някои случаи – дори инфекция.

При някои пациенти е възможно кожата да стане по-чувствителна и податлива на възпаление, а при други – възпалението на скалпа да предизвика увреда на космените фоликули. Като резултат косата изтънява или се наблюдава косопад.

Снимка: istockphoto.com

Лечението на пърхота зависи от формата и тежестта на състоянието. В терапията се включва употребата на специални шампоани. Балансираният хранителен режим, правилната грижа за косата, редовното ѝ измиване и редуцирането на нивата на стрес също се отразяват благоприятно върху контрола на състоянието.

При по-тежки форми лекарят може да предпише медикаменти или провеждане на допълнителни процедури.

Източници: