7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички специалисти, избрали сферата на медицината и здравеопазването за свое призвание.
Днес отдаваме почит на грижещите се неуморно със сърце, душа и професионализъм за нашето здраве – ден и нощ. Това са хората, които превърнаха бялата престилка в символ на хуманност, отдаденост и грижа. В този ден „Подкаст за здраве“ ви кани на среща с един наистина специален гост.
Коя е проф. Жени Стайкова?
Проф. д-р Жени Стайкова, дмн е видна българска фигура в областта на общественото здраве и превантивната медицина. Завършила е „Медицина“ в Медицинска академия „И. И. Мечников“ в Санкт Петербург. От 2018 г. е професор в катедрата по „Социална и превантивна медицина и медицина на бедствените ситуации“ в Медицински университет – София, Факултет по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Тя е член на множество български и международни научни организации, сред които Световната организация по епидемиология на околната среда и Националното сдружение за здравна политика и мениджмънт.
Известна е със своите усилия за укрепване на профилактиката и промоцията на здравето в България, като подчертава необходимостта от увеличаване на публичните средства за тази цел.
Защо промоцията на здравето в обществото е толкова важна?
„В световен мащаб, особено в урбанизираните общества, болестите на сърдечносъдовата система – на органите на кръвообращението, са причина не само за повишена заболяемост, а и за смъртност и инвалидизация“, казва проф. Стайкова в „Подкаст за здраве“. Според нея тези заболявания са бреме за обществото както в здравен, така и в социален и икономически аспект.
Тя акцентира и върху факта, че развитието им настъпва при неправилен и вреден начин на живот. „Поведенческите фактори на риска, които са в нашите ръце, а именно – хранене, двигателна активност, употреба на алкохол и цигари, са основните рискови фактори, които отключват тези болести.
А това са най-често инсулт, инфаркт, диабет, онкологични заболявания. Към тази група принадлежат и травмите и острата обструктивна белодробна болест“, допълва проф. Стайкова.
Според нея когато сме достатъчно информирани и притежаваме добра здравна култура, дори при генетична обремененост, е възможно съответните заболявания никога да не се развият, а качеството на живот да бъде запазено за дълго време.
„Това е целта и на Световната здравна организация, когато в края на 80-те години по нейна формула и предложение почти всички страни в Европа и Канада започват да работят по т.нар. програма „СИНДИ“ за профилактика на тези хронични болести“, обяснява експертът.
Колко важни за здравето са храната и водата, които приемаме?
„Промоцията на здравето включва редица от мерки и ангажименти на институциите, които имат отношение към живота ни“, казва проф. Стайкова.
Например храната – качеството ѝ е ключово за осигуряване на необходимите ни хранителни вещества. „Апелирам към хората да четат етикетите на храните, защото там всичко е написано – дали има консерванти, дали има палмово масло...“, съветва потребителите специалистът.
Не по-малко важно е и качеството на водата, която пием. „Мога да препоръчам да не се пие непрекъснато минерална вода, защото тя е с по-богат солеви състав. Препоръчва се изворна или трапезна вода“, споделя проф. Жени Стайкова. Препоръчително е да се приемат между 2 и 3 литра вода дневно.
Важно е да се отбележи, че във всички населени места в България водата в домовете и в обектите с обществено предназначение е питейна, а качеството ѝ се контролира. Проф. Стайкова призовава да се отнасяме отговорно и с респект към водата, да съхраняваме водоизточниците и да не ги замърсяваме.
Замърсяването на въздуха причинява 7 милиона смъртни случая всяка година
Фините прахови частици, както в твърдо, така и в течно агрегатно състояние, са толкова микроскопични и навлизат изключително дълбоко в дихателната система – чак до алвеолите в белите дробове.
С цел ограничаване на замърсяването на въздуха Световната здравна организация и Европейската комисия по околната среда непрекъснато приемат различни директиви, последната от които през месец октомври 2024 г., за допълнително намаляване на количеството на фините прахови частици.
В борбата със стреса и замърсената градска среда на помощ идва природата – разходките в прегръдката на чистотата и спокойствието ѝ са най-доброто лекарство срещу препълненото със задачи ежедневие.
Цялото интервю с проф. Жени Стайкова пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.