„Резките промени в телесното тегло – дали надолу, или нагоре, често водят до образуване на жлъчни камъни поради това, че се променя консистенцията на самия жлъчен сок. Той, задържайки се в жлъчния мехур, се утаява, получават се кристали, около които се образуват т.нар. жлъчни камъни“, разказва в „Подкаст за здраве“ хирургът д-р Николай Кътев.
Той е коремен хирург с изключително богат опит и част от екипа на проф. Драганов. Д-р Николай Кътев е експерт в лечението на заболяванията на жлъчката, стомаха, червата и цялата храносмилателна система.
В практиката си ежедневно се сблъсква както с рутинни операции, така и с животоспасяващи интервенции, които изискват прецизност, дълбока медицинска експертиза, нестихваща отдаденост и много стабилна психика.
Д-р Кътев следва последните тенденции в световната хирургия и е сертифициран за работа с робота Da Vinci.
„Жлъчката е жлъчен сок – това е един състав от различни микроелементи, ензими, протеини, които се секретират от черния дроб и тяхната основна функция е да разграждат мазнините, които попадат през стомаха в дванадесетопръстника. Жлъчният мехур е кух коремен орган, който е прилепен за черния дроб и той е само резервоар на жлъчния сок“, посочва разликата между двата термина д-р Кътев.
„Когато се активира тази сложна каскада – при прием на мазна храна, от дванадесетопръстника се подават сигнали към жлъчния мехур, той се свива и изтласква жлъчния сок по жлъчните пътища към дванадесетопръстника, където той се среща с мазнините и по различни механизми ги разгражда“, обяснява физиологията на процеса специалистът.
Друга важна функция на жлъчката е участието ѝ в забавянето на гнилостните процеси в червата. Притежава и бактерицидно действие.
При операция за отстраняване на жлъчния мехур, жлъчният сок преминава при необходимост по жлъчните пътища директно от черния дроб до дванадесетопръстника.
„Камъните в жлъчката са доста честа патология“, споделя д-р Кътев.
И пояснява: „Има няколко типа жлъчни камъни. Различните типове се образуват поради различни причини. Най-общото и най-съвременното описание разделя жлъчните камъни на три вида – пигментни, холестеринови и смесени. При намаляване на подвижността на жлъчния мехур се образуват холестериновите и смесените камъни, докато пигментните се образуват при някои кръвни заболявания, свързани с повишеното разпадане на еритроцитите и хемоглобина“.
Холестериновите и смесените конкременти са типични примери за камъни, които могат да се образуват при рязка промяна на телесното тегло като например драстично отслабване.
Но как да разпознаем алармиращите признаци, които предвещават развитието на патологичен процес? Жлъчната криза е основният симптом, който кара пациентите да търсят лекарска помощ.
„Жлъчната криза физически се усеща като тежест в горния коремен етаж – по средата и в дясно, гадене, понякога повръщане“, коментира д-р Кътев. Въпреки това при част от пациентите клинична симптоматика не се развива.
Една от основните причини за настъпване на състоянието е допускане на диетична грешка, изразяваща се в консумация на твърде голямо количество мазна храна.
„Различните усложнения, които биха последвали след тези кризи, могат да с развият в няколко насоки – едната е да се възпалят стените на жлъчния мехур –т.нар. остър холецистит, който може да бъде овладян в определено време и консервативно. Понякога преминава в остра гноевидна фаза и се налага оперативно лечение по спешност“, обяснява хирургът.
Обикновено оперативна интервенция се налага в случаите, когато организмът не може сам да пребори инфекцията. Златният стандарт в хирургичното лечение е т.нар. лапароскопска холецистектомия.
След операцията пациентът спазва определен хранителен режим, лишен от мазнини, за известно време (1-2 седмици), след което може да приема всякаква храна. Преди операцията той също се придържа към специален режим на хранене.
Според д-р Кътев на роботизираната хирургия вече не трябва да се гледа като на бъдеща иновация, а на похват, който е част от настоящето.
„Освен 3D-визуализацията, която ни дава огромно предимство, другото огромно предимство е, че ръцете на робота имитират абсолютно идентично човешката ръка“, коментира изумителния технологичен прогрес на оперативната технология експертът.
Цялото интервю с д-р Николай Кътев пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.