„Арт терапията със сигурност е един прекрасен инструмент за това човек да се свърже по-дълбоко със себе си и то по един много красив, много творчески начин, без да е прекалено драстичен и драматичен“, коментира в „Подкаст за здраве“ арт терапевтът Инна Павлова.
Този тип терапия помага на жените, преживели спонтанен аборт, да достигнат до дълбочината на своите преживявания през формите на изкуството.
Инна Павлова е художник и арт терапевт с лична кауза в подкрепа на жените, преминаващи през предизвикателствата на ранния спонтанен аборт с фокус върху грижата за тяхното физическо и психическо здраве.
Статистиката сочи, че между 10 и 25% от всички бременности завършват със спонтанен аборт. 80% от тях – в първия триместър. Според Инна Павлова сред най-честите трудности, които среща една жена в момента, в който се изправи пред преждевременно прекратяване на бременността, се нареждат чувството на вина, страхът дали повторно забременяване ще бъде възможно, неизвестността и сблъсъкът с проблем, непознат до момента.
Именно тази неяснота засилва палитрата от чувства, които жената изпитва в този емоционален момент.
„При всяка жена е много индивидуално, но според мен това е един много важен и ценен момент в живота“, категоричен е арт терапевтът. Според нея това е период на осмисляне, през който жената трябва да си даде сметка, че не всичко се намира под неин контрол. И това е напълно нормално.
„Има неща, които не са абсолютно в ръцете на жената. Най-важното, което тя трябва да прави в началото, е да се опита да е спокойна и да слуша тялото си“, съветва Инна Павлова.
„Със сигурност това нещо колкото и да се правим, че не се е случило, то се е случило, така че по-добре да му се отдаде необходимото уважение и дори благодарност“, посочва тя. След което добавя: „Всяко нещо, което се случва, винаги носи в себе си нови възможности и нови пътища“.
Неизменна част от процеса на възстановяване след преживян спонтанен аборт е споделянето на преживяването с близки хора. По този начин се разтоварва емоционалното напрежение, получено в резултат на събитието. Важно е близките на жената да я изслушат и да проявят състрадание и разбиране, без да осъждат случилото се или да дават клиширани съвети.
След аборт жената трябва да се почувства преди всичко психически готова за повторен опит.
„Няма правилни и грешни неща. По-скоро е много важно жената да слуша вътрешния си компас, т.е. колкото по-свързана е една жена с тялото си и с процесите в него, дори и да е нещо, което за първи път преживява, винаги тялото дава правилните сигнали“, сигурна е Инна Павлова.
Според нея колкото повече доверие имаме в самите себе си и тялото си, толкова по-уверени ще бъдем. И допълва: „Според мен това е много важно изобщо в живота – човек някак си да се свърже със себе си и да осъзнае, че вътрешната пълнота е на първо място и след това вече може тя да се изразява в много форми и във външния свят, включително деца, партньори, приятели и т.н“.
Цялото интервю с Инна Павлова пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.