Женските тела са адаптирани така, че да осигурят потомство. Това се случва под влияние най-вече на половите хормони естроген и гестаген, но и на тези, които се произвеждат от хипоталамуса и щитовидната жлеза, пише здравният сайт WebMD.
Поддържането на здравето на половите органи е предпоставка за здравето на жената през целия й живот, а това е важно и за здравето на нейното потомство.
В този смисъл редовните гинекологични прегледи и изследвания (като цитонамазка, микробиограма и HPV тест) гарантират навременно лечение на заболяванията, твърдят медиците.
МЕНСТРУАЛЕН ЦИКЪЛ
Менструалният цикъл е физиологичен процес, обикновено повтарящ се на 28 дни, по време на който тялото на жената се подготвя за зачеване. Липсата на оплождане на яйцеклетката води до физиологично кървене.
Този цикъл зависи от редица физиологични, хормонални и психологически фактори. Нарушението на който и да е от тях може да причини незначителни проблеми, но и заболявания, които понякога могат да бъдат тежки или да причинят безплодие.
Болезнена менструация, или дисменорея, се наблюдава при повечето жени до 20-годишна възраст или до раждането на дете. Симптомите са болки или спазми в долната част на корема непосредствено преди менструацията или през първите дни. Лекуват се с помощта на болкоуспокояващи, а помага и покоят, приемането на по-лека храна и по-големи количества течности.
Лекарите обясняват още, че болезнената менструация може да е свързана и с възпаление в областта на таза и половите органи. Ето защо е важно да бъде установена истинската причина.
КОНТРАЦЕПЦИЯ
Контрацепцията дава възможност за семейно планиране чрез познаването на дните за зачеване, или съответно овулацията. Медиците уточняват, че овулацията настъпва около 14-ия ден след първия ден на менструацията, най-често между 13-ия и 15-ия ден, ако цикълът е с продължителност от 28 дни. Половите контакти по време на овулацията способстват зачеването, а с въздържание или предпазни средства то се избягва.
Лекарствата, които се използват за контрацепция, всъщност са женски полови хормони и се прилагат и като терапия за лечение на нарушения на цикъла, обилна или оскъдна менструация, изключително болезнени менструации, тежки форми на акне, промени на яйчниците или ендометриоза на матката. Подобно на всички останали лекарства, и хормоналните препарати имат някои странични ефекти, които с правилен избор и редовно лекарско наблюдение могат да се избегнат или да се намалят до приемлив риск.
СЪВЕТИ ЗА БРЕМЕННИ
Бременността е специално състояние, при което здравето на жената оказва значително влияние върху здравето на детето. Ако бременната жена няма здравословни проблеми или някои хронични заболявания, трябва да води нормален и здравословен начин на живот, което означава правилно хранене и редовни, съобразени със състоянието ѝ физически упражнения.
Храненето на бременните жени трябва да бъде разнообразно, за да се осигури прием на всички необходими вещества, но при това не трябва да се яде „за двама“, а чак от четвъртия месец на бременността трябва да се увеличи приемът на храна с 200-300 kcal на ден. По време на бременността трябва да се избягва консумирането на захар, сол и мазнини и да се увеличи приемът на плодове, зеленчуци и течности.
Жените през бременността трябва да приемат специално адаптирани витамини и минерали. Освен това те трябва да почиват достатъчно и да избягват физическия и психически стрес, съветват още медиците.
По думите им, с цел по-добра защита на бременните жени, е необходимо да се повиши грижата за баланса на вагиналната флора и в случай на съмнение и първи признаци на евентуална вагинална инфекция, инфекция на пикочната система или гъбично заболяване, трябва да се направят самостоятелни тестове и ако резултатът е положителен, да се потърси консултация с лекар.
НЕИЗБЕЖНАТА МЕНОПАУЗА
Менопаузата представлява последната менструация, която настъпва около 50-годишна възраст и след която жената вече не е в състояние да зачене, а периодът след това се нарича климактериум. Той настъпва заради понижения синтез на хормони, по-специално на естроген, което води до редица промени, предимно на половите органи, след това на пикочната система и костите, но и в психиката.
Костите могат да станат порести и склонни към счупвания, което наричаме остеопороза. Това състояние се лекува с препарати, които могат да бъдат хормони или бифосфонати, заедно с увеличаване на приема на калций и витамин D, уточняват специалистите.
Жените, при които менопаузата е настъпила по-рано, които са слаби, пушат, консумират повече алкохол, приемат по-малко калций или в семейството им има случаи на остеопороза, са с по-висок риск от появата на болестта. Всяка жена лесно може сама да провери това с помощта на тест за установяване на менопауза, който е достъпен в аптеките.
ИНФЕКЦИИ, ПРЕДАВАНИ ПО ПОЛОВ ПЪТ
Инфекциите при жените се причиняват от бактерии и гъбички, които се предават чрез полов контакт без предпазни средства. Инфекциите, най-често от гъбичката Candidа albicans, могат да се появят и ако е нарушена нормалната вагинална флора. Понякога се появяват без никаква външна причина или като резултат от стрес, понижен имунитет или прием на някои лекарства.
Медиците уточняват още, че при полов контакт без предпазни средства могат да се пренесат още много болести – като гонорея, сифилис, трихомониаза, HIV и инфекция с хламидия, която може да причини дори безплодие.
Някои от тези инфекции, като хламидията например, могат да се лекуват с антибиотици, приемани орално или вагинално, като на лечение подлежат едновременно и двамата партньори. За жените е много полезен и приемът на вагинални пробиотици.
Инфекцията с HPV (човешки папиломен вирус) при повечето хора не предизвиква никакви симптоми и отминава спонтанно, но при някои жени се появяват кондиломи (вид брадавици) по шийката на матката, външните гениталии, ануса, а при мъжете върху пениса.
Дамите трябва да знаят още, че някои типове HPV преминават в хронична инфекция и значително увеличават риска от появата на рак на шийката на матката. Не съществува лекарство срещу HPV, но има ваксина за девойки, която предпазва от инфекции с типове вируси, които са с висок риск за развитие на рак.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.