Хормоналният баланс е основата на здравето на всеки човек. Грижата към себе си трябва да се движи отвътре навън, а ключово за нейния успех е вслушването в сигналите, които изпраща тялото.
Съществуват различни подходи към заболявания като тиреоидит на Хашимото, които могат да възвърнат самочувствието и здравето на засегнатия, подтиквайки го към по-осъзната и пълноценна грижа. За някои от тях говорим с госта ни в „Подкаст за здраве“ днес – Евдокия Александрова.
Коя е Евдокия Александрова?
Тя е нутриционист, специалист по хранене при възрастни, детско хранене и контрол на теглото. Преминава програма при д-р Изобела Уенц за самопомощ при Хашимото.
Каква е нейната история?
Евдокия разбира, че страда от тиреоидит на Хашимото на 25 години. „Първият симптом, който имах, беше много засилен косопад“, припомня си началото на заболяването тя. След като чува диагнозата си отсича „Не“ и живее в отрицание докъм 33-годишна възраст. „Здравето ми се влоши в доста различни направления“, признава тя.
Сдобива се с поликистозни яйчници, инсулинова резистентност, дерматити. Въпреки честите посещения при ендокринолози, Евдокия не крие, че не е успяла да разбере каква е причината за развитието на заболяването ѝ.
„На мен, ако някой ми беше обяснил причината и какво се случва с това състояние, ако не се предприемат мерки, и то не само медикаментозни, а и промяна в начина на живот, може би щях да съм доста по-отговорна“, споделя тя.
В какво се състои холистичният подход към здравето?
В търсене на изход Евдокия попада на уебинар, по времето на който се среща с различни лекари и разбира, че има какво да направи по въпроса. „Важно е не само храненето, а суровината и нейното качество. Колкото по-близка е до нашите корени, толкова по-добре“, разказва част от наученото жената.
Евдокия Александрова съветва, когато решим, че е време да променим стила си на живот, да възприемаме промените като дългосрочна инвестиция в бъдещето и здравето занапред.
Не по-малко важна е и редовната, индивидуално съобразена с потребностите на човека, двигателна активност. Трябва да обърнем и внимание и на това дали получаваме достатъчно витамини, от които тялото ни се нуждае. Според нея перфектното хранене е това, което носи енергия и което можем да спазваме спрямо нашия ритъм на живот.
Полезни ли са ферментиралите храни?
„Не разчитам само и единствено на добавките. Разчитам всеки ден, включително и в момента, на туршията като източник на пробиотик. Става въпрос за суровата туршия, която се прави само от зеленчуци, вода и сол и след това се оставя да ферментира.
Това нещо го ям целогодишно, буквално от 2016 г. насам“, казва Евдокия. Тя приема и костен бульон, който доста често присъства във всекидневието ѝ.
„Хубаво е да има и разнообразно хранене от гледна точка на сезонните плодове и зеленчуци“, добавя тя. Не крие, че е страстен почитател на зеленчуците, които са основата на храненето ѝ.
Пътешествие към по-здравословен начин на живот
„За мен поликистозата е много тясно свързана с инсулина и с отговора на инсулина към въглехидратите и може би повечето протеини, които приемаме с храненето“, смята Евдокия Александрова. „За мен задължително, освен половите хормони, е добре да се изследват кръвната захар, инсулинът, гликираният хемоглобин, триглицеридите“, съветва тя.
След което допълва: „Ако се чувстваме добре в кожата си – чудесно. Ако не – може би е хубаво да се обърнем към специалист, който да ни вдъхнови и да ни покаже пътя, но ние сами трябва да го извървим“.
Цялото интервю с Евдокия Александрова пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.