Раждането на дете е един от най-специалните моменти за всяко семейство.

Как да се грижим за недоносените деца и кои са рисковите фактори за настъпване на преждевременно раждане са част от въпросите, вълнуващи бъдещите родители. Именно тях коментираме д-р Ралица Бекярова. 

Коя е д-р Ралица Бекярова? 

Тя е началник на отделението по „Неонатология“ в МБАЛ „Св. София“. Завършва Медицински университет – Пловдив. Придобива специалност по „Неонатология“. Има широк опит в реанимацията и интензивното лечение.

Снимка: bTV Media Group

 

Д-р Бекярова е специалист в лечението на новородени, включително и екстремно недоносени. Има опит в интензивното лечение и постоперативните грижи за новородени и деца. Удостоена е с награда за най-добър клиничен случай на международен семинар по неонатология в Залцбург, Австрия. 

Какви усложнения могат да възникнат при новородените? 

Всяко новородено преминава при раждането през т.нар. адаптационен период и грижите в този момент са от ключово значение за неговото правилно развитие. „Усложненията, които се развиват при новородените, са свързани с усложненията, които възникват и по време на бременността“, казва д-р Ралица Бекярова в „Подкаст за здраве“. Най-честите сред тях са: 

  • преждевременно раждане и
  • различни инфекциозни заболявания. 

Изложени на риск са жените, чиято бременност попада в категорията рискова или високорискова. При тях са налице фактори, които е възможно да доведат до преждевременно раждане или раждане на дете с проблеми в адаптацията. Такива рискови фактори са твърде ранна или напреднала възраст на майката и наличие на многоплодна бременност. 

Възможно ли е преждевременното раждане да бъде предотвратено? 

„Превенцията започва още преди бременността“, убедена е д-р Бекярова. Това означава, че бъдещата майка трябва за се грижи за: 

  • здравословното си състояние;
  • поддържането на оптимално телесно тегло;
  • ограничаването на вредните си навици;
  • предотвратяването на развитие на хронични заболявания като захарен диабет и артериална хипертония. 

„Установявайки, че една жена е бременна, най-важното е тя да се проследява адекватно, редовно да провежда т.нар. „женска консултация“, да се предпазва от инфекции, а при наличието на такива – те да бъдат лекувани своевременно“, съветва неонатологът. Жената задължително трябва да спазва препоръките на своя акушер-гинеколог. 

Какви изследвания се провеждат след раждането на детето?

Непосредствено след раждането се провежда клиничен преглед на новороденото. Той се извършва от неонатолог или педиатър. Впоследствие се проследява и неговата адаптация. „Няма строго задължителни изследвания, които ние трябва да направим на своите деца.

Снимка: bTV Media Group

В днешно време доста родители и изобщо семейства залитат по една тенденция на свръхизследване и свръхдиагностициране още по време на бременността и това продължава и след раждането“, описва впечатленията си д-р Бекярова. Провеждат се задължителни скринингови изследавния (метаболитен и слухов скрининг). 

„Останалите, било то кръвни или образни изследвания, които обхващат ехография на централната нервна система, ехография на коремчето, аз не бих казала, че са задължителни. Те са препоръчителни. Също така е препоръчително бебето да премине през ортопедичен скрининг, защото това подпомага изясняването на усложнения, които биха нарушили прохождането на детето“, добавя експертът. 

Как протича грижата за недоносените деца? 

За недоносено се счита дете, родено с тегло под 2,5 кг. „На първо място трябва да се осигури топлина. Тя е изключително ценна за новородените и от нея зависи целият адаптационен процес. Особено критична е загубата на топлина за едно недоносено бебе“, казва д-р Бекярова. За недоносените деца е изключително важно да бъде осигурено адекватно поддържане на жизнените показатели и добра интензивна грижа. Тя включва употребата на кувьози, апарати за изкуствена вентилация и др. Усложненията при недоносени включват: 

  • различни инфекции;
  • дихателни проблеми;
  • продължителна жълтеница и др. 

Каква е ролята на кърменето за развитието на детето? 

Счита се, че то е най-здравословният начин за хранене на човека в първите месеци от живота му. Освен това кърменето има и психо-емоционално значение за връзката между майката и детето. „Кърмата е абсолютно безценна“, заявява д-р Бекярова. 

„Коластрата освен че съдържа в себе си антитела, които да помогнат на бебето да се бори срещу инфекции, е и изключително богата на енергия – тя е много калорийна храна“, добавя тя. В нея се съдържат и растежни фактори, които подпомагат развитието на червата и на чревната микробиота. 

Цялото интервю с д-р Ралица Бекярова пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.