„Като цяло затлъстяването в световен мащаб набира все по-голяма скорост и най-притеснителната тенденция е, че обхваща все повече млади хора. Вече има и деца, които страдат от високостепенно затлъстяване“, заявява в „Подкаст за здраве“ д-р Радостина Дуковска.

Тя е коремен хирург с над 14 години опит, натрупан в няколко болници в Германия. През 2022 придобива специалност по медицина на хранене. През 2024-та придобива специалност по Висцерална хирургия, а шест месеца по-късно по Специална висцерална хирургия. Работи в областта на бариатричната и лапароскопската хирургия в болница ВИТА. Сертифицирана е за конзолен хирург в роботизираната хирургия Da Vinci.

При високостепенното затлъстяване индексът на телесната маса е по-голям от 40. В този случай може да се прибегне до лечението му чрез бариатрична хирургия.

Тази процедура се прилага и при наличие на тежки придружаващи заболявания като сънна апнея, диабет, артериална хипертония, при предстояща инвитро процедура, а също и при чакащи за трансплантация на орган пациенти. Голяма част от пациентите с наднормено тегло успяват между година – година и половина да достигнат своето оптимално тегло.

Снимка: bTV

Същността на бариатричната хирургия се състои в намаляване на обема на стомаха до 100-150 мл. По този начин пациентите задоволяват апетита си много бързо и с много малко количество храна. „В първите седмици след операцията пациентите се засищат наистина с 3-4 лъжици кисело мляко и след това нямат чувство за глад“, пояснява д-р Дуковска.

Според нея понякога те усещат този дефицит на калории толкова рязко, че е възможно да развият симптоми на „очистване“. „Имали сме случай на пациент, който е току-що опериран и на втория-третия ден след операцията отива и яде течен шоколад, защото просто не издържа“, споделя тя пример от своята многогодишна практика.

Бариатричният хирург уточнява, че прехранването и затлъстяването често са проблеми, които възникват поради определени психологически проблеми и неадекватни отношения между членовете в семейството. Една от причините за тежкото затлъстяване е прехранването на децата от страна на родителите. Последиците от наднорменото тегло включват и развитие на депресия и социална изолация.

За превенция на затлъстяването е много важно още от ранна детска възраст децата да се хранят здравословно, да спортуват, да се движат и да не се заседяват.

„Децата трябва да се хранят балансирано. Те трябва да приемат и въглехидрати под формата на хляб, на тестени закуски, но трябва, естествено, да не се прекалява. Разбира се, че трябва да ядат шоколад и сладки неща. Въпросът е в мярката – не може едно дете да бъде ограничено на 100% от захари“, убедена е д-р Радостина Дуковска.

Снимка: bTV

 

И допълва, че огромно значение за здравословните хранителни навици при подрастващите има и правилният дневен режим на хранене в определено време.

„Трябва да се започне с много малко физическо натоварване, да кажем от една трамвайна или автобусна спирка до другата да се ходи пеша. Ако това е невъзможно, поне човек да се качва по стълбите – да не ползва асансьора. Ако пътува с кола до работа, да предпочете да използва градския транспорт и да ходи една спирка пеша. Физическото натоварване е редно да се увеличава – ако тази седмица човек се качи 2-3 етажа пеша, другата трябва да може да се качи поне 4“, коментира начините за борба със затлъстяването при възрастните експертът.

Цялото интервю с д-р Радостина Дуковска пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.