Калориите върху етикетите на храните не вършат никаква работа за предотвратяване на напълняването. Това твърдят изследователите, които са анализирали всички налични данни към момента, за да установят доколко тази мярка е ефективна политика срещу наднорменото тегло, пише BBC Health.
Учените са прегледали 25 предходни проучвания, свързани с етикетирането на храните и посочването на калории.
Така те установили, че хората рядко се съобразяват с посочените калории на етикета, а тези, които го правят, намаляват с много малко енергийния прием (колкото калориите в два бадема).
Във Великобритания през 2022 г. влизат в сила нови правила за етикетиране на калориите. Това беше направено като част от плановете на правителството да насърчи хората да правят по-здравословен избор, когато пазаруват в супермаркетите.
Ресторантите, кафенетата и заведенията за бързо хранене бяха задължени да посочват в менютата си колко калории има в ястията.
Защо напълняваме неусетно?
За 27-годишната Имара, асистентка по човешки ресурси от Бирмингам, промяната е положителна част от пътя ѝ към отслабване.
„Сега мога по-лесно да си избирам храната в ресторанта, защото не надвишавам калорийния дефицит към който се придържам. В същото време се наслаждавам на хубавата храна навън с приятели или със съпруга ми. Прекарвам си добре, без да не се притеснявам, че ще изляза от правия път и пак ще напълнея“, обяснява младата жена.
Преди това тя просто си похапвала, без да се замисля за калориите и бързо качила килограми. Свалянето им обаче се оказало труден процес. „Сега, ако искам да поддържам теглото си, просто мога да погледна калориите и да преценя дали това е нещото, което искам да изям“, отбелязва още Имара.
Какво приказват проучванията?
Учените от медицински колеж към университет в Лондон са преразгледали предходни проучвания по тази тема, проведени в САЩ, Обединеното кралство, Канада и Франция.
Установено е, че ако човек приема около 600 калории по време на хранене, той успява да намали енергийния прием със средно 11 калории (или 1,8 %), когато чете етикетите на храните в супермаркета.
Главният автор на изследването – д-р Гарет Холандс, обяснява, че е налице „малък, но потенциално значим ефект върху избора на храна от хората“, но „не трябва да очакваме чудеса по отношение на понижаването на килограмите“.
Според него посочването на калориите на етикета „може да е полезно“, но само в комбинацията с други мерки – като например по-високи данъци върху нездравословните храни и напитки, ограничения в маркетинга и рекламата, принуждаване на производителите да коригират рецептите на хранителните продукти, за да ги направят по-здравословни и т.н.
Д-р Наташа Кларк от университета „Бат Спа“, която работи по съвместен проект с екип от университета в Кеймбридж, е категорична, че етикетирането на калориите все пак има своя принос за общественото здраве.