5444 са регистрираните заболели през миналата седмица, като над 4000 от тях са с грип, показват данните на Националния център по зарази и паразитни болести (НЦЗПБ).
У нас в момента освен грип тип А циркулира и тип В. През отминалата седмица в Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ са изследвани едновременно за грипни вируси А и В, както и за SARS-CoV-2 точно 229 проби от пациенти.
При изследването са доказани 21 грипни вируса A(H1N1), 37 грипни вируса A(H3N2), както и 20 грипни вируса B/Victoria. Случаите на коронавируса са едва три.
„Различни респираторни вируси циркулират в момента сред обществото. Най-висока е заболеваемостта от грип, но се среща също така COVID-19 и инфекции с респираторно-синцитиален вирус. Има и пациенти с аденовируси и риновируси“, обясни за предаването „Тази сутрин“ по bTV д-р Ралица Йорданова.
149 клинични проби са били изследвани допълнително за осем респираторни вируса, различни от грипа – респираторно-синцитиален вирус (RSV), метапневмовирус (HMPV), парагрипни вируси (PIV) 1/2/3 тип, аденовируси (AdV), риновируси (RV) и бокавируси (BoV). Към момента няма нито една проба, която да е положителна за метапневмовирус (HMPV), уточняват от НЦЗПБ.
Грипът обаче продължава да настъпва с пълна сила. До края на седмицата се очаква да се обяви предепидемична обстановка в областите Хасково, Силистра, Пазарджик, Видин и Ямбол, където броят на болните продължава да нараства, съобщават от Министерство на здравеопазването.
„Много характерно за грипа е острото начало. Често пациентите могат да кажат точно в кой момент са усетили, че са болни. Най-често грипът започва с висока температура, с втрисане, болка зад очните ябълки, главоболие, мускулно-ставни болки, суха кашлица в началото, която след няколко дни започва да се овлажнява“, посочи още д-р Ралица Йорданова.
Тя посочи още, че при малките деца е възможно да има симптоматика от стомашно-чревния тракт – като например гадене, повръщане и диария. Това се дължало на по-високата вирусна интоксикация на органицма.
Вижте повече във видеото.