Студът не може да спре разпространението на грипните вируси – пред епидемия е Хасково, заболеваемостта обаче расте в Силистра, Видин, Ямбол и Пазарджик. Това заяви доц. Ангел Кунчев в ефира на БНТ.
„Специално за грипа – при една започнала епидемия, при това лесно предаване дори навън да е минус 15 градуса, пак ще има грипна вълна. Имайте предвид, че ние съхраняваме вирусите в Центъра по заразни и паразитни болести при минус 70-80 градуса, така че няма как да го уплашим грипа със студ“, подчерта главният държавен здравен инспектор.
Според него лигавицата в носа и носоглъдката се стресира допълнително заради наличието на мъгли и смог. „Тя става по-податлива, както за грипните вируси, така и за всички други вируси, които циркулират“, поясни доц. Кунчев.
Той смята, че епидемия е възможно да се обяви на определени места в страната още в края на тази седмица, като през следващата вероятно областите със сериозен ръст на заболеваемостта ще са повече.
Временните противоепидемични мерки в Хасково влизат в сила от 16 януари и ще важат до 23 януари включително, поясниха за svetatnazdraveto.bg от Министерство на здравеопазването.
В също време обаче проф. Кунчев успокои хора, че картината на грипа е добре позната и типична.
„Започва с остро начало, по-скоро е засегнато общото състояние, т.е. тук хремата не е чак толкова характерна. Да ще има и кашлица, носът ще тече, очите ще са зачервени. Но усещането, че сме болни, трудно може да се преодолее, за разлика от другите респираторни вируси, които предизвикват заболяване, което изкарваме накрак“, поясни доц. Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор препоръчва хората с грип да си останат у дома за ден-два. Първо, защото ще им е трудно да станат от леглото, и второ – за да не разнасят заразата.
„Хубавото при грипа е, че инкубационният период е къс – заболяването се развива в рамките на няколко часа, като вирусът остава активен още ден-два. Най-заразен е човек в тези първи няколко часа, когато самият той все още не осъзнава, че е болен. След третия ден човек вече не е опасен, защото не излъчва вируси“, поясни още доц. Кунчев.
В момента най-често сред населението се среща грип А(H3N2) – той е открит при 36 от изследваните 220 проби, като тенденцията за увеличаването му ще се задълбочава през следващите дни. От останалите циркулиращи вируси са открити по 20 положителни проби.
Проф. Кунчев подчерта, че грипът е опасна инфекция, а не просто заболяване на горните дихателни пътища. „Той засяга почти всички органи и тъкани, особено при напреднало заболяване. Така че при по-възрастните хора, тези с хронични заболявания и малките деца е важно да се вземат мерки още в самото начало“, поясни той.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.