Не деля медицината на традиционна и алтернативна. Това каза в „Подкаст за здраве“ д-р Даниела Карабелова.
Според нея медицината – тази изключителна професия изисква от лекаря да познава и използва максимално много методи за терапия на пациентите.
Д-р Даниела Карабелова е специалист по холистична медицина. Има специалност „Обща медицина“. 12 години работи като общопрактикуващ лекар. Била е асистент към катедра „Обща медицина“, асистент по „Физиология на човека“ в Националната спортна академия „Васил Левски“ и лекар-изследовател в клинични проучвания. Занимава се с хомеопатия, ароматерапия, фитотерапия и други методи, чрез които предлага холистичен подход към здравословните проблеми на пациентите си.
Първият си досег с хомеопатията д-р Карабелова коментира така: „Когато моето дете тръгна на детска градина, това беше много кошмарен период за мен. Аз бях вече лекар, лекувах пациентите си и не можех да направя така, че моето дете да ходи повече от три дни на градина. Въпреки ваксините с атенюирани бактерии, въпреки витамините, въпреки имуностимулаторите, той боледуваше постоянно. Така открих хомеопатията“.
И допълва, че вече 20 години върви по този път. Според нея отглеждането на здраво дете е свързано преди всичко с грижата на родителите за самите себе си, с култивиране на правилна психологическа нагласа и със създаване на здравословната семейна среда.
„Когато мама се раздава, когато се опитва да бъде еднакво добра на всички фронтове и се изчерпва, децата го усещат, наистина, и тогава се опитват всячески да дръпнат още енергия от нас и това най-лесно става като си останат вкъщи и се наложи да им приготвяме топло чайче и да се грижим за тях“, сигурна е д-р Карабелова.
„В хомеопатията аз имам избор от поне 20 медикамента според това дали е аленочервено гърлото, дали има бели или жълти налепи по сливиците, дали е ливидното гърло, дали има оток, или не“, коментира своя лечебен подход тя.
В хода на разговора специалистът сподели кои са начините за укрепване на имунитета, кои особености на пациента вълнуват клиничния хомеопат при първичен преглед, както и как правилният режим на хранене се отразява върху здравето ни.
Според нея една правилно подбрана хомеопатична схема за профилактика на острите вирусни заболявания може да разреди честотата на обичайните инфекции и да доведе до по-бързо оздравяване на детето. „Много по-рядко правят усложнения, много по-малко антибиотици консумират и много по-рядко се стига до бронхити, отити и синуити", добавя експертът по отношение на ползите от хомеопатията за децата.
Другата страст на д-р Карабелова е ароматерапията. „Етеричните масла могат да решат много остри казуси. Например, ако се порежете или се изгорите, най-хубавото и най-лесно, което можете да направите, е да накапете с лавандула“, описва едно от многобройните приложения на етеричните масла тя.
И продължава: „Само като си помислим как аромати, които сме запаметили в детството си, след това веднага могат да извикат емоция. Или как можеш да отключиш епилептичен припадък дори. Това е много силен стимул“.
Цялото интервю с д-р Даниела Карабелова пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.