Проф. Асена Сербезова завършва Фармацевтичния факултет на Медицинския университет в София през 1996 г. Следващите ѝ магистратури са по „Здравен мениджмънт и обществено здраве“, „Здравна политика и фармакоикономика“ и „Психология“ .
През 2023 г. придобива научна степен „Доктор на медицинските науки“. Заемала е длъжността изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) в периода 2014-2018 г. Била е министър на здравеопазването в 99-ото правителство на България. Автор е и на няколко литературни произведения.
„Всеки от нас трябва да намери своя потенциал, защото всеки един се ражда с едни особени таланти, понякога скрити и заровени дълбоко в нас“, посочва проф. Сербезова.
Според нея потенциалът забавя проявлението си поради очакванията на обществото и семейството, но открит веднъж, той се превръща в мощен извор на енергия и удоволствие от дейностите, които извършваме.
Но какво се случва, когато попаднем в капана на самообвиненията?! По отношение на негативните мисли, проф. Сербезова напътства хората да спрат за момент и да се представят като малки деца.
Действието на този подход тя обяснява така: „Няма как да съдиш дете. Ние не можем да съдим децата. Това, което можем да направим с едно дете, е да го прегърнем и да го посъветваме по възможно най-добрия начин“.
И добавя: „Да запазиш детето в себе си помага да постигаш повече в живота“.
Да не се сърдим и да бъдем любопитни по детски към света са двата основни съвета на проф. Сербезова, чрез които можем да постигаме повече в живота.
Двете с д-р Щонова обсъдиха и един актуален проблем на съвременната медицина: полипрагмазията (термин, с който се означава изписването на множество лекарства наведнъж).
„80% от посещенията на хората при лекар завършват с предписването на рецепта. И всеки втори, който хронично приема лекарства, ги приема неправилно. Не се отчитат тези взаимодействия, а те са важни не само на метаболитно ниво“, категоричен е експретът.
„Странно е отношението на хората към лекарствата – общо-взето в двете крайности. А всъщност истината е в баланса“, коментира проф. Сербезова. И допълва, че свръхупотребата и неправилният прием на лекарствата са третата причина за повишена смъртност в световен мащаб след сърдечносъдовите и онкологичните заболявания.
В хода на разговора проф. Сербезова разкри и кои са най-опасните комбинации от лекарства и храни. Експертът съветва винаги да спазваме изискванията, указани в листовката на съответния медикамент.
„Смесите за чай – например черният и зеленият чай, също си взаимодействат с лекарства“, казва тя. И посочва интересен пример: Взаимодействието между пероралните противозачатъчни и чая от жълт кантарион, в резултат на което ефектът им намалява – възможно е възникването на нежелана бременност.
Какви са съвременните тенденции в здравеопазването, господар или хищник е човешкият мозък и как работи холистичният подход? Вижте цялото интервю с проф. Асена Сербезова във видеото.