Ако забележите зелена урина в тоалетната, е съвсем разбираемо да се притеснявате. Обикновено това е безобиден проблем, причинен от нещо, което сте яли или пили, или от лекарство, което може да съдържа зелена или синя хранителна боя.
Зелената урина обаче може да е признак и за по-сериозен проблем, като инфекция на пикочните пътища или чернодробно заболяване.
Оттенъкът на зеленото може да е различен в зависимост от причината. Зелената урина може да варира от светлозелена до синьозелена и неоновозелена.
Въпреки че не винаги е признак за основно здравословно състояние, зелената урина не е типична и трябва да бъде проверена от медицинско лице, пише здравното издание Health.
Инфекции
Някои видове инфекции, като например инфекции на пикочните пътища, причинени от бактерията Pseudomonas (една от най-устойчивите бактерии), могат да са причина за зелена урина. При Pseudomonas бактериите произвеждат пигменти, наречени пиоцианин и пиовердин, които предизвикват този цвят на урината.
Хранителни оцветители
Водоразтворимите изкуствени хранителни оцветители могат да причинят зелена урина, когато се абсорбират във високи концентрации.
Ако достатъчно количество хранителна боя се абсорбира в стомашно-чревния тракт, урината може да стане зелена. Зърнени храни, сокове, безалкохолни напитки и замразени млечни продукти са само част от възможните причинители.
Лекарства
При някои лекарства зелената урина може да се прояви като страничен ефект, тъй като те съдържат химични съединения, наречени феноли, които правят урината зелена. Те включват:
Циметидин: Продава се под търговското наименование Tagamet и се използва за лечение на стомашни язви и киселини.
Метиленово синьо: Използва се за лечение на метхемоглобинемия – рядко заболяване на кръвта. Метиленовото синьо може да се използва и като багрило по време на образни процедури, като например тези за проверка на ракови образувания.
Прометазин: Използва се за лечение на алергии, гадене и повръщане след операция.
Пропофол: Използва се като анестетик по време на операция.
Съществуват и нефенолни лекарства, които могат да причинят зелена урина, включително:
Амитриптилин: Антидепресант
Метоклопрамид: Продава се под търговското наименование Reglan и се използва за лечение на симптоми на киселинен рефлукс
Индометацин: Нестероидно противовъзпалително средство (НСПВС), продавано под търговските наименования Indocin и Tivorbexa и използвано за облекчаване на симптомите на артрит и подагра.
Фамилна доброкачествена хиперкалциемия
Фамилната доброкачествена хиперкалциемия (ФБХ) е генетично заболяване, при което бъбреците задържат твърде много калций. Хората с ФБХ обикновено нямат симптоми и често се диагностицират случайно по време на рутинни кръвни изследвания.
Когато се появят симптоми, те могат да бъдат под формата на зеленикава урина, пише VeryWellHealth.
Това е така, тъй като високото съдържание на калций в кръвта увеличава производството на естествено срещащо се синьо съединение, наречено индикан. Тъй като излишъкът от индикан преминава през бъбреците, урината ви може да придобие синьо-зелен оттенък.
При бебетата състоянието понякога се нарича „синдром на сините пелени“ поради необичайния цвят на урината.
ФБХ е относително доброкачествено състояние, но такова, което може да причини слабост, умора, проблеми с концентрацията и прекомерна жажда при някои хора.
Хепатит
Хепатитът (възпаление на черния дроб) се характеризира с натрупване на жълтеникаво съединение, наречено билирубин. Тъй като черният дроб става по-малко способен да филтрира кръвта, билирубинът може да се натрупа в кръвния поток, причинявайки пожълтяване на кожата и очите (състояние, известно като жълтеница).
Тъй като излишният билирубин се отделя с урината, първоначално може да доведе до зеленикав оттенък на урината. С влошаване на симптомите на хепатит, цветът може да се промени от зелен на тъмен цвят на кока-кола.
Други симптоми на хепатит включват:
- Изключителна умора
- Загуба на апетит
- Подуване на горната лява част на корема
- Гадене и повръщане
- Бледи изпражнения
Хепатитът най-често се причинява от вирус, но може да се дължи и на прекомерна употреба на алкохол и някои лекарства. Чернодробната недостатъчност може също да доведе до жълтеница и необичайни цветове на урината.
Болест на Хартнуп
Болестта на Хартнуп е рядко наследствено генетично заболяване, което пречи на способността на организма да абсорбира определени аминокиселини. В резултат на това, необичайно големи количества аминокиселини се елиминират с урината, което води до синьо-зелен цвят.
Хората с болестта на Хартнуп често развиват червен, светлочувствителен обрив по областите на тялото, изложени на слънчева светлина. Те могат също да имат нестабилна походка, липса на мускулна координация и промени в зрението.
Кога да посетите лекар
Ако имате зелена урина и не сте сигурни в причината, е добре да посетите лекар. Задължително е, ако зеленият оттенък не изчезва и изпитвате болка или други симптоми.
Лекарят трябва да ви зададе въпроси за симптомите ви и може да извърши тазов преглед. Той може да назначи някои изследвания, включително кръвни изследвания, както и даване на урина за проба.
Лечение на зелена урина
В повечето случаи зелената урина не се нуждае от лечение и би трябвало да изчезне сама. Ако обаче тя е причинена от медицинско състояние, като инфекция на пикочните пътища или хепатит, вашият лекар ще трябва да лекува основното заболяване.
Инфекциите на пикочните пътища най-често се лекуват с курс на антибиотици.
Евентуално чернодробно заболяване може да изисква лечение от хепатолог или специалист по храносмилателни заболявания (гастроентеролог).
Как да предотвратите зелената урина
Въпреки че не винаги можете да предотвратите това състояние, има няколко начина да намалите шансовете си да имате зелена урина.
- Уверете се, че пиете достатъчно вода дневно. Точното количество зависи от пола, възрастта, теглото, нивото на активност и медицинските ви нужди.
- Включете в храненето си много пресни храни и ограничете преработените храни с изкуствени оцветители, особено сини оцветители.
- Не забравяйте за редовните профилактични прегледи при вашия лекар или се обърнете към него, ако имате необичайни симптоми, свързани с урината.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.